Pondělí, 14.4.2025
Historie a současnostOstatní volný časVolný čas

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi

Chrudim - Kostel Nanebevzetí Panny MarieTento původně gotický kostel se nachází na Resselově náměstí v Chrudimi a je jednou z nejhonosnějších staveb ve městě.

Kostel měl původně zcela odlišnou podobu než dnes. Na dobové fotografii vidíme dvě věže, z nichž každá byla jinak vysoká a měla odlišný tvar. Z čelního pohledu, věž levá, byla vyšší a říkalo se jí věž Černá. Druhá menší byla takzvaná věž Trubačka. V roce 1702 ovšem obě věže shořely.

Chrudim - Kostel Nanebevzetí Panny MarieOd tohoto roku prošel kostel několika úpravami a dnešní, novogotickou podobu získali věže až v roce 1857 a jsou vysoké 62m. Poslední rozsáhlá oprava kostela byla svěřena Františku Schmoranzovi, tehdejšímu chrudimskému staviteli. Od té doby neprošla vnější podoba chrámu nijak významnou přestavbou. Vnější podoba kostela tedy pochází z druhé poloviny 19. století.

Chrám má jednu hlavní loď s vyšší klenbou než dvě postranní boční lodě. Architektura této stavby tedy odpovídá bazilice. Stavba je vchodem orientována na západ, tak, aby ranní slunce svítilo do kostela předními okny na presbytář s Chrudim - Kostel Nanebevzetí Panny Marieoltářem. Pod kostelem jsou umístěny krypty, tedy podzemní hrobky. Je jich celkem sedm. Dvě jsou zasypány pískem a ve zbylých pěti kryptách jsou rakve s ostatky těl. Celkem je v kostele pohřbeno asi 100 lidí. Jednak církevní hodnostáři, ale také významné měšťanské a šlechtické rodiny z Chrudimi tehdejší doby.

Dnes je Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi arciděkanský. Řídí ho vikář a spadá sem celá oblast bývalého okresu Chrudim. Vikariát spadá pod Královehradeckou diecézi. Konají se zde pravidelné bohoslužby a občasné koncerty a jiné kulturní akce.

Kostel je přístupný také veřejnosti. A to od června do září samostatně nebo s průvodcem.

Více informací o kostele a chrudimské farnosti najdete na http://www.farnost-chrudim.cz/.

   

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.