Knižní tip – Pověsti a báje z Pardubicka
Pověsti o o praotci Čechovi, kněžně Libuši a nebo hořce rozverné příhody kouzelníka Žita zná asi každý. Ale v naší historii a lidové slovesnosti je mnohem více nádherných příběhů, které by zasluhovaly alespoň trochu pozornosti. Mezi ně určitě patří i pověst o rozpůleném koni slavného bojovníka Ješka, která se později promítla i do znaku města Pardubic. A pokud někdo neví, kde se vzalo slavné rčení, „zač je v Pardubicích perník,” ten by si určitě měl přečíst stejnojmennou legendu, kterou zaznamenal František Karel Rosůlek ve své jedinečné sbírce Pověsti a báje z Pardubicka.
Autor: František Karel Rosůlek
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: Omega (FB profil)
Počet stran: 256
Vazba: vázaný
EAN:9788073900472
ISBN: 978-80-7390-047-2
E-shop: www.knihyomega.cz
František Karel Rosůlek (1859 – 1940) pocházel z Pardubic, ktrým také věnoval velkou část své literární tvorby. Povoláním byl učitel, ale kromě vzdělávání mládeže se také věnoval novinářské, kultruně-historické a vlastenecké činnosti, která ne vždy byla přijímána rakouskými úřady s pochopením. Jeho nejvýznamnější díla jsou Pověsti a báje z Pardubicka a monografie Pardubicko-Holicko-Přeloučsko. Obě knihy jsou nepřekonatelným zdrojem informací o regionu a jeho historii i ve dvacátém prvním století. V roce 1939 mu bylo za celoživotní činnost uděleno čestné občanství Pardubic.
Ukázka z knihy:
Kráčeje při koni velitelově, vedl nezvané hosty od Kasalic přes Pravý k Dobřenicím. Když s nimi došel až za Dobřenice k Roudnici, a když velitel uviděl z koně věže hradecké, tu přirazil k sedláčkovi. Nahnul se s koně a vzav mu se smíchem klobouk z hlavy, propustil jej.
Průvodčí mysle, že pruský velitel žertuje, žádal svého klobouku zpět. Ale velitel mu odvětil: „Že jsi nás dobře vedl, vezmu ti jen klobouk, kdybys nás byl špatně vedl, byl bych ti vzal hlavu.”