Pátek, 11.4.2025
KnihyKultura

Tip na poctivou detektivku: Zrnko pravdy

Knižní tip na poctivou detektivku: Zrnko pravdyJsou mrazivé Velikonoce roku 2009. Prokurátor Teodor Szacki opustil po milostném románku svou rodinu — manželku a dospívající dceru Helenku — a spolu s ní i pozici uznávaného vyšetřovatele varšavské prokuratury.

Čerstvě rozvedený Szacki byl na vlastní žádost přeložen do Sandoměře, malebného městečka v jihovýchodní části Polska, která v minulosti nechvalně proslula antisemitskými pogromy a nesmiřitelnými vztahy mezi polskými a židovskými sousedy. U bývalé synagogy je nalezeno tělo nahé ženy s pořezaným hrdlem. Szacki coby jediný místní prokurátor, který není s rodinou oběti nijak spojen, dostane za úkol vraždu vyšetřit. Přestože doma ve Varšavě byl uznávaným odborníkem a profesionálem, v novém prostředí si takové postavení musí teprve vydobýt.

Pro Szackého, který si po pár měsících na maloměstě uvědomuje, že jeho odchod z Varšavy byl osudová chyba, se případ stává šancí, jak skoncovat s pocitem osamělosti a prázdnoty, který ho v novém působišti navzdory milostným dobrodružstvím pronásleduje. Zjišťuje, že i na počátku jednadvacátého století mohou ožívat dávné zločiny a antisemitské stereotypy, obzvláště pak legendy o krvežíznivých Židech a jejich křesťanských obětech. Houževnatý prokurátor se usilovně snaží dopídit „zrnka pravdy”, jež leží ukryto na dně spletitých vztahů mezi obyvateli města…

Zrnko pravdy je ukázkou poctivé detektivní literatury se skvěle zpracovanou zápletkou a znamenitě vykreslenými postavami. Má však navíc jedno výrazné plus, a to vnímavý popis nádherného města plného tajemství. Jestli se někdy vydám do Sandoměře, pak jedině s Miłoszewského knihou namísto průvodce. 

Ať už Miłoszewski předkládá své úvahy o sandoměřském regionu, který v minulosti silně ovlivnily polsko-židovské vztahy, nebo popisuje, jak se Polsko v období transformace vyrovnává (nebo spíš nedokáže vyrovnat) s dědictvím komunismu, činí tak bez jakýchkoli předsudků nebo ideálů. To je největší klad knihy, která sice náleží do žánru krimi, ale dosahuje mnohem dál, až kamsi do oblasti sociologicko-psychologické reflexe polské mentality a vlivu historie na náš život.

HostNázev knihy: Zrnko pravdy
Autor: Zygmunt Miłoszewski
Přeložila: Tereza Pogodová
Počet stran: 400, váz.
ISBN: 978-80-7294-710-2
Rok vydání: 2014 
Nakladatelství: HOST 

E-shop: http://nakladatelstvi.hostbrno.cz/nakladatelstvi


Zygmunt Miłoszewski – (* 1976) je reportér a redaktor, v současnosti píše pro polský týdeník Newsweek. Už jeho první kniha Domofon (Interkom, 2005) vzbudila velký ohlas. V roce 2006 vyšel jeho román pro mladé čtenáře Góry Żmijowe (Zmijí hory) a v roce 2007 detektivní román Zapletení (česky Host 2011), jehož francouzský překlad aspiruje na cenu za evropský krimiromán Prix du Polar Européen. Miłoszewski na tuto knihu volně navázal románem Zrnko pravdy, za nějž obdržel cenu Nagroda Wielkiego Kalibru za nejlepší polský kriminální román roku 2011. Nyní autor píše třetí díl série. Romány Zygmunta Miłoszewského se v Polsku staly bestsellery, podle knihy Zapletení natočil v roce 2011 režisér Jacek Bromski stejnojmenný film a připravují se rovněž filmové adaptace Interkomu a Zrnka pravdy. V roce 2015 vyjde v nakladatelství Host autorova nová kniha (Bezcenny, 2013).

 

{source}[[div data-configid=”0/8060527″ style=”width: 600px; height: 456px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.