Ostatní volný časVolný čas

Keltský skanzen v Nasavrkách

Keltský skanzen v NasavrkáchExpozice Po stopách Keltů, naučná Keltská stezka Železnými horami, vzdělávací programy pro školy, festival Lughnasad, keltské svátky,… To vše a mnoho dalšího jsou aktivity občanského sdružení Boii o. s., které již od svého vzniku v roce 2002 usiluje o rozvoj keltského odkazu v našem regionu.    
Od roku 2008 a zejména v roce letošním se pak snahy sdružení zaměřily především na dlouhodobý záměr stavby keltského archeoskanzenu v Nasavrkách. Vybudování skanzenu navazuje na zdejší keltské osídlení, hlavně pak na pozůstatky keltského oppida v Českých Lhoticích. Skanzen by tak vyrostl přímo nedaleko míst, kde Keltové skutečně žili.

 

 

Keltský skanzen v NasavrkáchJedná se o rekonstrukci keltské vesnice z doby látenské (2. – 1. století  př. n. l.). Vstupu do areálu dominuje masivní opevnění tvořené tzv. klešťovitou branou a mohutným valem. Za branou návštěvníka uvítá pohled na hospodářsko-sídelní část vesnice. Ta je tvořená 6 dvorci, celkem tedy asi 35 budovami. Každý z dvorců je tematicky zaměřen na představení určitého keltského řemesla – od sídla kováře, keramika či kovolitce až po dílnu tkalcovskou či kožedělnickou. Nechybí zde ani panské sídlo. Nedílnou úlohu hrálo v keltském životě náboženství, důležitou součástí skanzenu bude proto také svatyně, která má jako jediná ze staveb svoji historickou předlohu v zahraničí.

 

 

Keltský skanzen v NasavrkáchV Nasavrkách by tak vznikl unikátní komplex, který svým charakterem a rozlohou nemá v České republice obdoby a vyrovná se nejlepším skanzenům tohoto typu v zahraničí. Občanské sdružení Boii o. s. dbá zejména na historickou a vzdělávácí hodnotu celého skanzenu, všechny budovy jsou proto replikami vytvořenými na základě skutečných archeologických výzkumů.

 

Jako zázemí skanzenu bude pak sloužit správní budova umístěna vně areálu  a součástí projektu je rovněž vybudování potřebného parkoviště.

Keltský skanzen v Nasavrkách

Kromě prohlídek počítá sdružení s celou řadou dalších aktivit, které zde budou probíhat – kulturní akce, oslavy keltských svátků, vzdělávací programy pro děti a mládež a pro školní výpravy, odborné přednášky a další. Skanzen rovněž poskytne zázemí pro výzkumy v rámci experimentální archeologie. Z dalších připravovaných aktivit uveďme také ekologické zemědělství a pěstování původních plodin či chov včelstev a s ním spojenou expozici o vývoji včelařství.

 

Keltský skanzen v NasavrkáchV tuto chvíli se celý projekt vyvíjí velmi dobře – po zajištění všech potřebných dokumentů podalo Boii o. s. žádost o grant z Regionálního Operačního Programu, jehož výsledky budou známy již na jaře. Pokud se vše úspěšně podaří dokončit, je zahájení stavby plánováno na podzim letošního roku.

Nasavrcký skanzen jistě přispěje ke zvýšení cestovního ruchu v Pardubickém kraji,  ke vzniku nových pracovních příležitostí i ke kulturnímu rozvoji našeho regionu.

Na realizaci projektu spolupracuje sdružení kromě odborníků z řad archeologů a historiků také s celou řadou dalších partnerů, poděkování za podporu realizace projektu pak náleží zejména Městu Nasavrky a Pardubickému kraji.

 

Více na www.boii.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.