Kalendárium – Karel Čapek
* 9. ledna 1890 – † 25. prosince 1938
“Nemysli na sebe, když píšeš. Mysli na dojem krásy a okouzlení a skutečnosti, který chceš vyvolat,” napsal Karel Čapek. Je zřejmé, že podle svých slov i tvořil.
Byl vášnivý fotograf. Jeho knížka Dášeňka čili život štěněte, kterou doprovodil vlastními snímky, se stala nejprodávanější fotografickou publikací první republiky. Také jeho ostatní knihy, ať už romány, povídky či cestopisné fejetony, měly mimořádný úspěch. O dramatech, ve kterých spisovatel s dojemnou dětskou šošolkou na temeni vyjadřoval znepokojení nad tím, jak se vytrácí demokracie a čím dál tím hlasitěji řinčí zbraně, jak lidstvo spěje k vlastní zkáze, ani nemluvě. Ať už to byla Válka s mloky, Matka nebo Bílá nemoc.
Karel Čapek patří k těm několika našim autorům, kteří dokázali překonat jazykovou bariéru a uspěli i ve světě. Ale skutečnou krásu jeho povídek, článků, sloupků a poznámek nemůže pochopit žádný cizinec.
Protože ta krása je zakletá v řeči, která se nedá přeložit. Vemte si jen to, co napsal o větru, jak “počínaje vánkem a konče vichřicí, ševelí, šepotá, šustí, šumí, hučí, duje, hvízdá, kvílí, fučí či burácí.”
Vítr, který ve třicátých letech začal vát z Německa, humanistu Čapka zabil. Tělo oslabené dlouholetou nemocí podlehlo stupňujícímu se tlaku událostí. Mnichovskou zradou počínaje a hrubými osobními útoky konče. Zemřel 25. prosince 1938, jen několik měsíců před plánovaným zatčením gestapem.