Kalendárium – Maháthmá Gándhí
* 2. října 1869 – † 30. ledna 1948
“Snažím se spatřit boha tím, že sloužím lidstvu, protože vím, že bůh není ani na zemi, ani na nebesích, ale v každém jednotlivci,” říkal Mohandás Karamčand Gándhí. Indové mu kromě jména Maháthmá, Velký duch, dali ještě jedno: Bápů. Otec. Otec indického národa. Gándhí sám si říkal “hledač pravdy”.
O intimních podrobnostech jeho života víme víc než o kterékoli jiné historické osobnosti. Žil v podstatě na veřejnosti, ve svém ašramu neboli náboženském táboře, obklopen houfy ctitelek, ochotných do nejmenších podrobností popisovat jeho zvyky. V polovině 70. let existovalo na čtyři sta jeho životopisů. Anglické vydání jeho výroků, které sestavilo padesát badatelů a třicet zaměstnanců indického ministerstva informací, které pro tento účel zřídilo zvláštní oddělení, má osmdesát svazků zhruba po pěti stech stranách.
I “Velký duch” Gándhí byl však jen člověk s lidskými problémy. Jednou z jeho nejoblíbenějších knih byla “Zácpa a naše civilizace”, kterou četl stále dokola.
Byl přesvědčen, že zlo pochází ze špíny a nevhodné stravy. Byl velký jedlík, jak řekl jeden z jeho žáků, “nejhladovější člověk, jakého kdy poznal”, ale jídlo si nechával pečlivě vybírat a připravovat. Pil roztok zažívací sody, medu a citronové šťávy a ke všem vegetariánským pokrmům žvýkal spousty drceného česneku. Sex už v mládí zavrhl, ale spal obklopen mladými dívkami, aby zahřívaly jeho křehké tělo. Jeho ašram s “prostým způsobem života” byl tak nákladný, že ho museli vydržovat tři obchodní magnáti.
A přesto všechno ten drobný človíček neustále trápený obavami o své zažívání dokázal naplnit sen generací Indů. Vydobyl na Britech svobodu a nezávislost pro svou vlast.