Kalendárium – Jan Amos Komenský
* 28. března 1592 – † 15. listopadu 1670
“Smrtelným hříchem učitele je nuda,” tvrdil německý pedagog Johann Friedrich Herbart. Něco podobného si myslel i Jan Amos Komenský. Zavrhl do té doby používané suché a nezáživné latinské učebnice a sepsal novou, nazvanou Brána jazyků otevřená. Vyšla v roce 1631 a vzbudila nadšení na celém světě. Dnes bychom řekli: stala se bestsellerem. Ve svých kolejích ji zavedli a sami vydávali i jezuité, přestože věděli, že jejím autorem je český exulant a poslední biskup jednoty bratrské.
Komenský, který opustil vlast v roce 1628, nemusel mít strach, že by se neměl kam uchýlit. O jeho služby stáli v Anglii, ve Švédsku, v Uhrách, v Holandsku. Nabídku dostal i z Ameriky. Švédi při svém vpádu do Polska z úcty k němu ušetřili Lešno, kde žil, a umístili ve městě posádku, aby ho chránila. Polští šlechtici Komenského obvinili ze zrady, vtrhli do Lešna, Švédy pobili a město vypálili. Při požáru shořela celá jeho knihovna včetně mnoha jeho rukopisů, deníků i spisu Poklad jazyka českého, na kterém pracoval čtyřicet let. Nebyla to jediná rána osudu, která ho potkala.
V dětství ztratil otce i matku. Když po bělohorské bitvě prchal z Fulneku, přišel o svou knihovnu poprvé. Fanatičtí katolíci ji spálili. První ženu a dvě děti mu vzal mor, zemřela i jeho druhá žena. Pozbyl vlast a pak i své celoživotní dílo. Vždy byl náchylný věřit prorokům, kteří zvěstovali zkázu Habsburků. K stáru vydal spis Světlo v temnotách, ve kterém podobná proroctví shrnul, a vystavil se tím obecnému posměchu. Víra v naději blikající v tmách však bylo to jediné, co mu zůstalo.