Jarní očistný jídelníček z Kruhu zdraví
Jaro je velmi příznivé pro období půstů a celkovou očistu organismu. Právě na jaře je potřeba odlehčit játrům a žlučníku, neboť tyto orgány jsou nyní nejcitlivější. Záleží na každém z nás, co jsme ochotni ze svých talířů ubrat, čeho jsme ochotni se vzdát, abychom udělali dobře svému tělu.
Základem jarního jídelníčku by měly být vařené obiloviny na různé způsoby – kaše, placky, těstoviny. Další důležitá složka pokrmů je zelenina – zejména dušená, vařená ve vodě nebo v páře. Nepostradatelným zdrojem bílkovin jsou luštěny. Velmi chutnou luštěninou je například cizrna – římský hrách.
Cizrna dodává tělu významné množství bílkovin, které je téměř stejné jako v mase či vejcích. Je velmi bohatá na sacharidy, mezi nimiž je nejvíce zastoupen škrob. Ten se během trávení pomalu mění na glukózu, ale musí se dobře rozkousat a promísit se slinami. Cizrna je dobrým zdrojem vitamínů B2 a B6 a také kyseliny listové, která se podílí na správné funkci nervové soustavy a snižování rizika infarktu myokardu. Z minerálu stojí za zmínku hlavně železo /téměř třikrát více než v mase/ dále fosfor, draslík, hořčík, vápník a zinek. Cizrna je téměř plnohodnotná potraviny, která má správný poměr živin. Proto ji lze jíst jako hlavní chod.
Cizrna s rajčaty a špenátem
Na 4 porce potřebujeme:
- 300 g cizrny
- 350 g listového špenátu
- 1 velkou cibuli
- 2 stroužky česneku
- 3 lžíce citronové šťávy
- 2 rajčata
- 6 lži olivového oleje
- 4 hřebíčky,
- 2 kousky celé skořice,
- 1 lžičku koriandru,
- 1 větší citron,
- sůl
Přes noc namočenou cizrnu dáme do hrnce s dostatečným množstvím, aby jí zakryla. Přidáme hřebíček, skořici, neoloupané jen rozmáčknuté stroužky česneku. Přivedeme k varu a vaříme 40 – 50 minut. Vedle na pánvi rozehřejeme olej, vložíme utřený česnek, cibuli nakrájenou na kolečka a smažíme 5 minut. Z uvařené cizrny vyjmeme hřebíček, skořici a celý česnek a asi třetinu rozmixujeme společně s osmaženým česnekem a cibulí a citronovou šťávou. Toto pyré osolíme a vmícháme do uvařené cizrny. Na pánvi zahřejme olej, přidáme koriandrová semínky a smažíme asi 1 minutu, přidáme oloupaná rajčata a špenát, přikryjeme poklicí a vaříme asi minutu. Tuto směs klademe na talíři na uvařenou cizrnu.
Další velmi prospěšnou surovinou pro jarní jídelníček je červená řepa. Ta má schopnost odstraňovat z těla jedovaté látky. Patří téměř bezkonkurenčně mezi nejefektivnější přírodní zdroje křemíku, zvaného také „minerál krásy“. Z dalších minerálů, které řepa obsahuje je to hodně draslíku a železa, dále pak hořčík, vápník, zinek , jód a měď. Z vitamínu je zastoupen vitamin C, E, betakaroten a kyselina listová.
Jako výborný salátek doručujeme například Tzatziky z červené řepy
- 4 ks větší červené řepy
- 1 kelímek zakysané smetany nebo sojanézy
- 2 lžičky umeocta
- 1-2 stroužky česneku
Řepu oloupeme, nastrouháme nahrubo, zakápneme umeoctem a dobře promícháme se zakysanou smetanou. Podle chuti přidáme česnek.
Jako vhodnou přílohou ke všem zeleninovým i masovým pokrmům může být bulgur. Je to drcená předvařená celozrnná pšenice, jejíž příprava je velmi jednoduchá a rychlá. Bulgur řádne propláchneme, zalijeme vodou v poměru 1 díl bulguru a 3 díly vody, osolíme a vaříme 15 minut. Poté vypneme a necháme dojít.
Z bulguru můžeme připravit velmi chutný a zdravý salát TABBOULEH.
Na 4 porce potřebujeme:
- 400 g bulguru
- 2 ks červené papriky
- 3 stroužky česneku
- 1 citron
- 5 ks jarní cibulky
- snítka petrželky a máty
- 30 ks černých oliv bez pecky
- 100 g arašídů
- Sůl a pepř
- 5 lžic olivového oleje
Bulgur uvaříme ve slané vodě a necháme vychladnout. Půlky paprik upečeme na plechu s olivovým olejem položené slupkou vzhůru do zčernání, poté je vložíme do igelitu a necháme vychladnout. Vychladlé oloupeme a nakrájíme na úzké proužky. Ušleháme dohromady olej, česnek, citronovou šťávu, sůl a pepř.
Tuto zálivku smícháme s paprikami. Vychladlý bulgur smícháme s jemně pokrájenou jarní cibulkou, petrželkou a mátou a přidáme olivy a arašídy. Vmícháme připravenou zálivku s paprikami.
Naše jídelna – Kruh zdraví je sociální firma, pracovní kolektiv je tvořen z 60 % osobami se zdravotním handicapem.
Pokrmy připravujeme bez chemických látek – převážně z čerstvých surovin – především zeleniny, obilovin a luštěnin. Vaříme v souladu s biorytmem přírody ze sezónních plodin, neboť vše co příroda nabízí v daném období je pro lidské tělo to nejlepší. Z masa převažují na našem jídelníčku především sladkovodní ryby. Každý den vaříme alespoň jedno bezlepkové jídlo a připravujeme ovocné a zeleninové salátky. K jídlu je u nás k dispozici přírodně filtrovaná voda s citronem nebo bylinkami zdarma. Pečeme svoje celozrnné moučníky a pečivo a žitný kváskový chléb.
Nabízíme celodenní stravování od 7,30 do 18,30 hodin – tzn. snídaně, svačiny, obědy a večeře a to v pracovním týdnu. O víkendu chystáme dle zájmu rodinné slavnostní události s našimi kvalitními pokrmy a zdravými sladkostmi.
Prostřednictvím naší služby „roznos pod nos“ umíme zabezpečit celodenní vyvážené stravování pro strávníky v Chrudimi – formou celodenního balíčku.