Jak zvládnout bolest bez pomoci léků: 10 přírodních pomocníků
Čas od času bolest potrápí každého z nás. Asi není mezi vámi nikdo, koho by něco někdy nebolelo. Druhy bolesti jsou různé, mají různou intenzitu i příčinu. Co většina lidí udělá ve chvíli, když ho nějaká bolest potká? Obvykle ji nepřekonává, respektive odhodláním se s bolestí vypořádat sám bez zásahu mnoho lidí neoplývá. Naprostá většina z vás sáhne po některém z v lékárně dostupných analgetik, tedy léků proti bolesti.
Musíme ale podotknout, že sahat po analgetiku už ve chvíli, když na vás zaútočí první drobná bolest, není zrovna dobrý případ. Samozřejmě vás nenavádíme k tomu, abyste se snažili trpět a bolest silou překonávat. To velmi často nejde, respektive vyžaduje to velkou odvahu a vůli, kterou se vyznačuje málokdo z nás. Proto většina lidí má doma zásoby nějakého analgetika, které si v případě bolesti sami bez lékaře naordinují. Nejde o nejvhodnější, ale často nejrychlejší řešení.
Tři úskalí analgetik z lékárny
Nebezpečí toho, když si ordinujete analgetika z lékárny sami a delší dobu bez lékařského dohledu, je v mnoha ohledech. Především tyto medikamenty mají různé vedlejší účinky, se kterými se můžete také setkat. Za druhé negativně působí na játra a ledviny a při dlouhodobém nadměrném užívání se to může na těchto orgánech krutě podepsat. Výjimkou nejsou ani případy selhání orgánů v tomto důsledku. Mnozí lidé trpící bolestí totiž nedodržují předepsané dávkování. Prostě nechtějí trpět, tak do sebe cpou stále více a více léků a nejsou schopni odhadnout důsledky těchto svých rozhodnutí. Pak to může vést i k tomu, že potřebují stále vyšší a vyšší dávky. Za třetí, pokud berete nějaké léky předepsané lékařem a užívání analgetik s ním nekonzultujete, může se stát, že jejich účinky jdou proti sobě, třeba v případě léků na ředění krve.
Přírodní pomocníci k utišení boleti
Z výše uvedeného vidíte, že skutečně není dobré sahat okamžitě po nějaké lékové lahvičce. Jenže co dělat, když už bolestí nemůžete vydržet? Nevěšte hlavu, i v těchto případech existuje řešení, které je k lidskému tělu šetrnější než běžné léky. Hovoříme o přírodních způsobech, jak se vypořádat s bolestí.
K dispozici máme řadu přírodních pomocníků, kteří vám od bolesti uleví. Ale co je velmi podstatné, nijak tím nezatíží váš organismus, zejména žaludek, játra a ledviny! I když samozřejmě i zde platí, že byste se jimi neměli předávkovat. Zkrátka všeho moc škodí, to je stará známá pravda napříč všemi obory.
O jaké přírodní pomocníky jde?
1. Peprmintový čaj nebo olej
Koho z vás občas nebolí zuby? Skučíte, ale co s tím? Dobrým receptem, jak se s bolestí chrupu vypořádat ještě před návštěvou stomatologa je peprmintový čaj, tedy thé z máty peprné. Peprmint znecitlivuje a tím pomáhá od bolesti. Uklidňuje a tím tlumí vaše utrpení. Zároveň obsahuje mentol, látku s velmi typickým aroma, která působí také dezinfekčně. Ne nadarmo se máta stává součástí ústních vod, které pomáhají udržovat optimální stav vašeho chrupu. Kromě čaje, který pomáhá od bolesti zubů, se máta ve formě oleje hodí i jako recept proti bolesti hlavy. Stačí si ruku kápnout trošku oleje a promnout jím spánky.
2. Epsomská sůl
Obsahuje velké množství hořčíku – minerálu, který lidské tělo nezbytně potřebuje k životu. Tento minerál je zodpovědný za práci přes 300 enzymů v lidském těle. Právě díky dostatku hořčíku tělo správně funguje. Mezi jiným také tlumí stres a rovněž záněty, což působí proti bolestem svalů a kloubů. Máte-li nízkou hladinu hořčíku v krvi, většinu je to spojeno i s vyšší hladinou C reaktivního CRP proteinu, který je přímým ukazatelem zánětů v lidském těle. Tato sůl tlumí bolesti, kterými začínají záněty mnoha různých chorob včetně bolestí kloubů a svalů. Zde pomáhá koupel z epsomské soli. Efekt má epsomská sůl i u bolestí hlavy, migrénu nevyjímaje.
3. Banán
Oblíbené ovoce nám prokáže nejenom svoji typickou chuť, ale také svoje léčivé schopnosti. PMS neboli premenstruační syndrom a menstruační bolesti jsou pro mnoho žen velkým strašákem. Právě v této době často sahají po lécích proti bolesti. Pomoci si mohou ale i jinak. Například konzumací banánů, ve kterých najdeme hodně vitamínu B6 a draslíku. Tyto látky snižují křeče svalů, což je při menstruaci velmi důležité. Zároveň si poradí i s dalšími dvěma nepříjemnými jevy spojenými s menstruací, a to nadýmáním, kdy má žena pocit, že má břicho jako balon a potom zadržováním vody.
4. Kurkuma
Kurkuma je koření oranžovo žluté barvy, které se velmi hojně používá v Asii. Jde o rozemletý kořen, jehož dužina odpovídá popisované barvě. I když u nás se příliš nepoužívalo, v posledních letech se o něm hovoří stále více v souvislosti s tím, že obsahuje kurkumin. Jde o látku, která v lidském těle účinně tlumí zánětlivé procesy, a proto se stále častěji používá i jako přírodní lék proti bolestem. Dokonce existují studie, které jeho účinky porovnávaly s běžně dostupnými léky na bolest, a kurkumin obstál na výbornou.
5. Hořká čokoláda
Kvalitní hořká čokoláda, která má obsah alespoň 70 % kakaa se považuje za velmi užitečný lék, obsahující celou řadu tělu prospěšných látek. Kromě jiného studie prokázaly, že pozitivně působí proti bolesti v krku a tlumí kašel. Dokonce v tomto směru dokáže účinně nahradit kodein a jiné přípravky proti kašli. Existuje sice mýtus, že spouští bolest hlavy, ale tento fakt se zatím neprokázal.
6. Březové listy
Bříza je široce dostupným, u nás hojně rostoucím stromem, který zdobí zašpičatělé lístky. Málo se už ví, jakou sílu tyto listy mají. Obsahují řadu enzymů, které můžete využít pro zmírnění bolestí, a to především revmatických. Dále vykazuje protikřečové působení, takže se hodí i na léčbu bolestí spojených s křečemi. Je možné březové listy využít k přípravě čaje, nebo také pro vnější použití na koupele proti revmatickým bolestem.
7. Libavka poléhavá
Můžete zabrousit i do exotiky a zkusit bylinu, kterou běžně používaly četné indiánské kmeny. Přezdívá se jí „indiánský aspirin“ a tuto přezdívku si samozřejmě musela zasloužit. Čím? Svým léčebným působením. Je možné z ní přichystat čaj, které velmi dobře pomáhá proti bolesti při migrénách. Kromě toho nachází uplatnění také u již zmiňovaného premenstruačního syndromu a menstruačních bolestech. Pomocníkem je právě i při nachlazení a chřipce, kde se stává zdravější variantou aspirinu.
8. Chilli papričky
Jiným účinným nástrojem proti bolesti je kapsaicin, kterého najdeme opravdu vysoký obsah v chilli papričkách. Právě on je zodpovědný za velmi typické pálení, které po papričkách cítíte. Má ale i další schopnosti. Dokáže snížit citlivost nervových receptorů, které do našeho mozku vysílají signály, že nás něco bolí. Na tomto principu tlumí bolesti. Existuje ostatně i kapsaicinová náplast, kterou je možné koupit v lékárně. Využívá se třeba při bolesti kloubů, páteře apod., kdy se nalepí a kapsaicin se z ní uvolňuje.
9. Zázvor
Známe ho jako koření, které se přidává třeba k masu, ale také do pečiva – zázvor. Kořen zázvoru pomáhá i proti bolestem kloubů a svalů, kdy poskytuje znatelnou úlevu. Rovněž je užitečný proti bolestem hlavy spojených s nachlazením i bolestech migrenózních. Vědci v posledních letech hlásí dobré analgetické účinky zázvoru v případě artritických bolestí. Účinný je zázvorový čaj. Proti bolestem v krku a angíně je skvělé rozkousat špalíček čerstvého nebo kandovaného zázvoru.
10. Čertovo kopyto
I když se této rostlině říká lidově trochu nelichotivě – Čertovo kopyto nebo také Čertův dráp – podle dřevitých plodů s ostny připomínajících drápy, pod lékařským názvem harpagofyt ležatý se skrývá kvetoucí léčivka, jejíž domovinou je jih Afriky. Léčivé využití má kořen a vedlejší hlízy. A působí dosti širokospektrálně. Trpíte-li bolestmi spjatými s pohybovým aparátem, tedy revmatem, revmatoidní artritidou, dnou, houserem, artrózou nebo bolestmi šlach a svalů a rovněž bolestmi hlavy, měli byste tuto bylinu vyzkoušet. Můžete si z ní připravit čaj. Účinky Čertova kopyta jsou podle studií srovnatelné se současnými protizánětlivými léky.
TIP: Přečtěte si, jaké jsou trendy ve zdraví a wellness pro rok 2021.