Jak vytvarovat dokonalý živý plot
Živé ploty jsou nestárnoucí klasikou. Spojují v sobě řadu výhod a co si budeme povídat, sedět na své zahradě a kochat se krásně zeleným a dokonale vytvarovaným živým plotem je přeci jen příjemnější, než dívat se na betonovou vysokou zeď. Poradíme vám, jak se na výsadbu živého plotu připravit a které stromy a keříky při jeho tvorbě použít.
Proč je živý plot užitečný?
Živý plot je skvělý způsob, jak si zajistit soukromí před zvědavými pohledy Vašich sousedů. Má však také praktickou funkci. Slouží jako přirozená ochrana před větrem a hlukem. Můžete si tak užívat pobyt na své zahradě v klidu a bez rušivých elementů.
V neposlední řadě, pokud se o svůj život budete pravidelně starat, poslouží vám jako skvělé oživení Vaší zahrady.
Jak začít s živým plotem?
Před výsadbou živého plotu je důležité pečlivě připravit půdu. Jako první zjistěte hodnotu jejího pH. Ta Vám pomůže určit, zda je půda příliš kyselá, nebo naopak zásaditá. Podle toho můžete vybrat vhodné přípravky, dostat tak pH na správnou hodnotu a dodat půdě potřebnou výživu.
Dále se zaměřte na důkladné zvlhčení půdy. To je důležité i v prvních týdnech po vysazení rostlin. V tomto období jsou rostliny nejzranitelnější, tak ať celá Vaše snaha nepřijde vniveč.
Jámy nebo příkop?
Výsadba živého plotu do jednotlivých jam i rigolu (příkopu) má své plusy i mínusy.
Jámy
Sázení do jednotlivě vykopaných jam se hodí spíše pro menší keříky a stromky, které dorůstají menších rozměrů. Jejich hlavní výhodou je dostatečný rozestup mezi jednotlivými rostlinami a možnost výměny rostliny za jinou, pokud nebude správně růst nebo se vám zkrátka nebude líbit. Mínus této metody spočívá v časově náročnější přípravě pro výsadbu a vyživování.
Rigol
Kopání rigolu se obvykle používá pří výsadbě větších živých plotů. Tento způsob je sice efektivnější, rychlejší a méně náročný na údržbu, na druhou stranu, jednotlivé stromky nebo keře pro svůj růst nemají tolik místa.
Proč a čím stříhat živý plot?
Pokud nechcete, aby si Váš živý plot žil svým vlastním životem a větve keřů a stromků netrčely na všechny světové strany, je důležité dát mu správnou péči a pravidelně jej zastřihávat. Zastřihávání doporučujeme provádět 2x do roka.
Díky pravidelnému zastřihávání dosáhnete dokonale upraveného, hustého a funkčního živého plotu.
Nůžky na živý plot
Na trhu dnes najdete benzínové, elektrické i akumulátorové nůžky na živý plot a plotostřihy.
- Elektrické plotostřihy – mezi jejich plusy patří nízká hlučnost i váha. Obecně však mají nižší výkon a nevýhodou může být nutnost připojení kabelu do elektrické sítě.
- Benzínové nůžky – disponují zpravidla vyšším výkonem než elektrické modely a hodí se tak pro úpravu větších plotů a delší práci.
- Akumulátorové nůžky – jejich hlučnost a hmotnost je srovnatelná s elektrickými modely. Největší výhodou je možností použití kdykoliv a kdekoliv. Fungují totiž za pomoci akumulátoru (baterie), která se mimo dobu používání dobíjí prostřednictvím elektrické sítě. Podle konkrétního modelu zvládnou aku nůžky 20 až 75 minut práce.
Ať už si vyberete jakýkoliv model, zaměřte se při výběru na pár zásadních parametrů:
Výkon
Ten se u nůžek na živý plot pohybuje od 450 do cca 1 000 W. Nůžky s výkonem do 450 W využijete především u měkkých zelených výhonků a poslouží spíše pro estetickou úpravu živého plotu. Výkon nad 450 W si poradí i s tlustšími větvemi a dřevitými živými ploty.
Délka lišty
Nejčastěji narazíte na dva údaje. Délku lišty od 12 do 40 cm a od 40 do 65 cm. Nůžky s kratší lištou se hodí pro menší živé ploty s měkčími a drobnějšími větvemi. Naopak nůžky s delší lištou zvolte v případě, že máte hustý, větší a dřevnatý plot.
Rozteč nožů
Rozteč nožů je údaj, který udává vzdálenost mezi noži nůžek. Ta určuje, jak silné větve a výhonky dokáží nůžky ustřihnout. S nůžkami s roztečí nožů do 15 cm a kratšími lištami stříhejte spíše zelené a méně dřevnaté ploty. Výkonnější nůžky s roztečí nožů od 16 do 30 cm zvolte a delší lištou vyberte, pokud máte hustý a dřevnatý živý plot.
Nejpoužívanější rostliny pro výsadbu živého plotu
Při výběru keřů a stromků si předem rozmyslete, jak vysoký a široký má Váš živý plot být. Každá rostlina má pro svůj růst jiné potřeby a a je důležité si ujasnit, kolik času a energie chcete do péče o živý plot vložit.
Živé ploty nejčastěji zahrnují tyto druhy:
- Tis červený – jehličnatý stromek, který dorůstá do výšky od 3 do 7 metrů. Hodí se pro výsadbu tmavých a hustých živých plotů,
- Vavřín – oblíbený listnatý strom, jehož výška se v našich podmínkách pohybuje od 2 do 4 m.
- Dřišťál úzkolistý – stálezelený keřík, který promění Váš živý plot v zajímavou podívanou. Vykvétá na přelomu jara a léta žlutými květy, které se na podzim mění v černé plody.
- Jahodový strom – stálezelený druh, který vyniká kulatými plody a velmi tmavě zelenými listy. Je ideální pro tvorbu spíše nižších plotů.
- Túje – jeden z nejčastějších druhů pro výsadbu živého plotu. Mezi její hlavní výhody patří nenáročná údržba, skvělá dostupnost a rychlý růst.
Zdroj foto: Einhell, Shutterstock, Bosch