Neděle, 8.9.2024
Recepty a vařeníVolný čas

Jak úspěšně pěstovat zeleninu na domácí zahrádce?

Rádi byste se vyhnuli té chemii, která se používá na většinu ovoce a zeleniny, jež koupíte v obchodech? Rádi zavařujete a nevadí vám, udělat si zásoby na rok dopředu? Pak je to jednoduché, vypěstujte si vlastní BIO zeleninu na své domácní zahrádce. Třeba z domácích rajčátek, která si vypěstujete s láskou, můžete vykouzlit opravdu luxusní rajský protlak nebo získáte spolu s paprikou výborné domácí lečo.

 

Jak tedy pěstovat zeleninu bez chemikálií?

Hned na začátku je třeba říci, že návrat k přirozené rovnováze nemusí proběhnout zcela hladce, pokud jste dříve používali chemické látky. V prvních dnech se může zdát, že vaši zahradu napadlo mnohem více chorob a škůdců než v předchozích letech, a může tomu tak být. Používání chemických postřiků totiž také vytlačuje zvířata ze zahrady, což může pomoci v boji proti obtížným škůdcům. A nějakou dobu potrvá, než se vrátí a obnoví se původní rovnováha.

V první řadě je třeba řádně pečovat o půdu.

Po letech špatného hospodaření může půda ztratit svou přirozenou strukturu a podobat se spíše suchému, nespojitému prachu. Tomuto jevu se říká zasolení a je třeba obnovit původní kvalitu půdy. Naštěstí máte několik možností. Půda a mikroorganismy v ní potřebují pořádnou dávku organické hmoty, jejímž vynikajícím zdrojem je například kompost, který obsahuje také minerální látky a řadu enzymů. Kromě toho jsou v kompostu přítomny také důležité mikroorganismy. Aby půda nepostrádala minerální látky, je vhodné přidat také malé množství kamenného prachu.

 

Skleník je skutečnou ozdobou zahrady, foto Gardenway.cz
Polykarbonátový zahradní skleník, foto Gardenway.cz

Větší pozornost bude třeba věnovat také umístění rostlin.

Než začnete s výsadbou, měli byste také naplánovat rozmístění jednotlivých rostlin na záhonu, protože půda je do jisté míry citlivá i na nesprávné pořadí plodin. U některých druhů zeleniny, které odčerpávají velké množství živin, musíte být opatrní.

Nezůstávejte tedy u úhledně uspořádaných záhonů mrkve a petržele, vedle kterých roste cibule a česnek, jak tomu bylo v minulosti. Pokud se je rozhodnete pěstovat ekologicky, zkuste zmenšit jejich plochu nebo je prokládat jinou zeleninou. Velmi prospěšné jsou například bakterie, které žijí na kořenových hlízkách luštěnin; přeměňují dusík ze vzduchu na formu přijatelnou pro rostliny. V jejich blízkosti se proto bude dařit plodinám náročným na dusík.

Chcete-li odradit mnoho škůdců, zkuste mezi zeleninu vysadit některé léčivé nebo aromatické rostliny. Kopr odpuzuje moučné brouky v zelí, měsíček bojuje proti půdním háďátkům, větší celer a křen příliš nevoní po mandelince bramborové.

 

Skleník je skutečnou ozdobou zahrady, foto Gardenway.cz
Skleník je skutečnou ozdobou zahrady, foto Gardenway.cz

Zvyšte produktivitu svých plodin.

Aby byly naše plodiny ještě plodnější, zvažte pěstování pod krytem. Nejoblíbenějšími konstrukcemi jsou fóliové tunely a zahradní skleníky. Ty poskytují našim rostlinám ochranu před škůdci, změnami teplot a nadměrnými srážkami. Volba správné konstrukce závisí mimo jiné na našem rozpočtu – fóliové tunely jsou levnějším řešením, ale zahradní skleníky jsou mnohem odolnější a rozhodně estetičtější. Na stránkách gardenway.cz si můžete prohlédnout zajímavé inspirace, jak umístit skleník do zahrady, aby se stal skutečnou ozdobou zahrady.

 

Skleník poskytuje rostlinám optimální podmínky pro pěstování, foto Gardenway.cz
Skleník poskytuje rostlinám optimální podmínky pro pěstování, foto Gardenway.cz

Relaxujte při práci!

Když se rozhodnete pro ekologické pěstování, musíte počítat s tím, že zahradě budete muset věnovat více času a úsilí než v předchozích letech. Kromě správného zahradnického nářadí se vyplatí připravit si i nástroje, které vám práci zpříjemní a hlavně ochrání vaše zdraví. Kromě toho nezapomínejte, že práce je také o odpočinku, takže si užívejte čas v relaxační zóně na zahradě a obdivujte výsledky své práce.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.