Historie a současnostOstatní volný časVolný čas

Jak se slaví Lughnasad?

Lughnasad 2013, foto: FotoZajda.czLéto, čas plný slunce, života a veselí. Čas z celého roku snad nejvhodnější k oslavám. Čas sklizně. Všechny tyto aspekty se již po více jak dva tisíce let jedinečně snoubí a vrcholí v jediný den, ve svátek zvaný Lughnasad.

Lughnasad se slaví 31. července až 1. sprna a podle mytologie ho založil keltský bůh světla, slunce, umění a řemesel Lugh na počest své nevlastní matky Taillte, bohyně plodnosti, která zemřela po zúrodnění země. Lughnasad tedy oslavuje úrodu a svými rituály má podpořit plodnost země pro další zemědělský cyklus. A jelikož úrodná půda je pro lidstvo nezbytná, jednalo se vždy o vysoce důležitou společenskou událost, na které se scházela celá komunita z širokého okolí.

A nejinak je tomu i dnes, v 21. století. Příznivci keltské kultury se na mnoha místech Evropy každoročně na přelomu července a srpna scházejí, aby tak oslavili tento prastarý svátek, setkali se s přáteli a dosyta si užili atmosféry letních nocí. U nás se největší oslava Lughnasadu konala již posedmé v zámeckém areálu Nasavrk a již tradičně ji pořádalo občanské sdružení Boii o.s. A slavit bylo opravdu co!

Lughnasad 2013, foto: FotoZajda.cz

Na dvoudenní setkání se totiž sjely keltské kmeny z celé Evropy. V keltské vesničce pod nasavrckým zámkem se tak celý víkend potkávali Keltové z Čech, Slovenska, Polska, Rakouska, Německa, Francie, Švýcarska a Itálie. V tomto pestrém složení se nejprve přivítali při pátečním koncertu známých Nezmarů a Asonance a pak po celou sobotu intenzivně prezentovali návštěvníkům festivalu svůj životní styl. A protože podtématem celé akce bylo letos Zkrocení kovu, pozornost byla zaměřena především na řemesla, související se zpracováním železa a bronzu. Návštěvníci mohli na vlastní oči spatřit, jak se kovy v době železné tavily a odlévaly a jakým způsobem z nich pak vznikaly skvostné laténské výrobky, které si mohli prohlížet přímo na všudypřítomných Keltech.

Lughnasad 2013, foto: FotoZajda.czNechyběly však ani ukázky textilní výroby, úpravy potravin či válečnictví. Celý den provázel pestrý program plný odborných přednášek, přehlídek jednotlivých kmenů a přátelských utkání. A v závěru dne, kdy se žhnoucí sluneční kotouč již začal přibližovat obzoru, se Keltové sešli, aby vykonali důležitý obřad uctění plodivé síly země a poděkovali za úrodu. Návštěvníci tak byli svědky druidského rituálu a spolu s Kelty tak mohli alespoň na několik dlouhých okamžiků rozjímat o tom, jak důležitá stále je pro společnost plodnost našich zemí.

A po tomto obřadu již nic nebránilo v započetí zábavy! Keltové se s chutí a pořádným hladem po náročném dni vrhli na výborné pečené prase, které se od rána lákavě otáčelo nad ohněm, a návštěvníci využili chutné nabídky stánkařů na zámeckém nádvoří. Do džbánů a pohárů se začalo čepovat pivo a medovina a na pódiu se rozjela hudba v podání kapel Jauvajs, Beerberries, Navostro a Dick O´Brass. Keltský večírek mohl začít. A že stál za to! Návštěvníci spolu s keltskými muži a ženami divoce tančili pod pódiem až do hluboké noci a všude byla cítit báječná atmosféra radosti z vrcholného léta a příjemné společnosti.

Lughnasad 2013, foto: FotoZajda.cz

Nasavrcký festival keltské kultury Lughnasad (a stejně tak i další akce s podobnou tematikou) není jen o „hraní si na Kelty”. Je to uctění odkazu lidí, kteří obývali naše území dávno před námi a kteří nám ze své bohaté kultury zanechaly mnoho užitečného. Je to prezentace archeologického kulturního dědictví a vzdělávání veřejnosti v tomto směru. Je to utužování mezinárodních vztahů mezi lidmi se stejným zájmem a hledání společných cest. Je to navazování nových přátelství a udržování těch starých. A především je to úžasný zážitek pro všechny zúčastněné!

A za perfektní organizaci této zdařilé akce je potřeba poděkovat celému týmu organizátorů a dobrovolníků z Boii o.s. a zároveň všem dorazivším keltským kmenům!

Na akci bylo možno spatřit tato keltská sdružení: Bacrie (CZ), Boii Pannonia (AU), Boiové a Fergunna (CZ), Celtica (PL), Cerda Artisant (CH), Daoine Ceilte (CZ), Istros Keltoi (DE), Labarum Bagauda Teuta Laevi (IT), Les Enfants de Finn (FR) a Vae Victis (SK).

Více o svátku Lughnasad a jeho tradicích si můžete přečíst zde.
Webové stránky Festivalu keltské kultury Lughnasad.

Fotogalerii z celé akce naleznete FB profilu akce zde.

Lughnasad 2013, foto: FotoZajda.cz

zdroj: http://www.archeologienadosah.cz, foto: Jaromír Zajda Zajíček – FotoZajda.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.