Holicí strojky – záchrana dnešních mužů
Který dospělý muž by mohl říci, že se rád holí, nebo že ho to snad dokonce i baví? Průměrný muž stráví během svého života kolem 3 000 hodin holením. A přitom se mu za posledních 110 let tato činnost výrazně usnadnila.
Jen pro představu – už v době kamenné jsme odstraňovali vousy pomocí pinzety vyrobené z lastur. Postupem času tento bolestivý zákrok vystřídaly čepelky z pazourků a měděné břitvy. Až v 18. století se v anglickém Sheffieldu začaly vyrábět přímé ocelové břitvy. Díky častému ztupení ostří se ale stávalo, že si pánové při holení často způsobovali vážná poranění. To vyřešil až King Camp Gillette, který v roce 1902 pomohl na svět prvnímu holicímu strojku s výměnnými žiletkami.
„Zatímco do té doby se muži nejčastěji chodili holit do holičství, neboť měli z případného poranění břitvou respekt, od té doby se holení přesunulo do domácích koupelen,“ říká Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému ELEKTROWIN. „A protože pan Gilette nejen vynalézal, ale měl také obchodního ducha, vyráběl takové břity, které se po jediném holení ztupily, aby si muži museli na každé další holení koupit břit nový. Čehož v rámci konkurenčního boje využila britská firma Wilkinson Sword, která vyvinula první holicí čepel z antikorozní oceli, která vydržela deset a více holení.“
Postupem času a vývojem moderní techniky však člověk vynalezl ještě „dokonalejší“ a pohodlnější způsob holení, elektrický holicí strojek. Dnes nejčastěji používaná pomůcka v domácnostech mužů.
Tak co pánové, čím se holíte vy?