Hercule Poirot na dovolené
recenze audioknihy Zlo pod sluncem
Je to již mnoho let zpět, co jsem se poprvé setkala s detektivem Herculem Poirotem. V podstatě by se dalo říci, že je to starý známý, protože jeho natočený knírek, francouzský přízvuk a důvtip, s jakým řeší detektivní případy, jsem si zamilovala už v útlém dětství. Postavu kriminalisty jsem ale doposud znala jen z televizních seriálů a filmů. Teď se to ale změnilo a jsem za to ráda. Dostalo se ke mně audio zpracování titulu Zlo pod sluncem. Jedná se již o 24. díl vyprávění o Hercule Poirotovi.
Hlavní hrdina si užívá dovolené, ale jen do té chvíle, než se objeví na jednom ostrově mrtvola. Všichni hosté hotelu, v němž detektiv bydlí, onu ženu znali a mnoho z nich mělo motiv ji usmrtit, ale kdo a proč to opravdu udělal? Přijde na to vyšetřovatel? Pokud jste zvědaví a lační po zajímavém románu s detektivní zápletkou, určitě si tuto audioknihu poslechněte. Autorka ve svých titulech dokázala dokonale propojit sociální tematiku s kriminálním případem, ke všemu pak ještě jako bonus utvořila chytrého protagonistu, jehož vrazi v žádném případě neobalamutí. Posluchač je neustále aktivizován a vtahován do děje, protože ho další nová vodítka nutí neustále přemýšlet nad tím, kdo zločin spáchal a proč. Sama za sebe mohu říci, že jsem do poslední chvíle netušila, kdo vraždil a rozuzlení mě hodně překvapilo.
Když mi bylo Zlo pod sluncem nabídnuto k recenzi, ráda jsem souhlasila. Nejenže jsem byla zvědavá na to, jakým stylem Agatha Christie psala, ale také jsem byla zvědavá na interpretaci. Způsob psaní si mě získal hned po několika málo minutách. O interpretovi, jímž se stal Lukáš Hlavica, jsem zatím moc nevěděla, protože jsem se s ním na audioknize ještě nesetkala. Netušila jsem tedy, do čeho jdu. Avšak mohu říci, že jsem byla velmi mile překvapena. Titul jako takový si mě ale získal i svou obálkou, z níž na vás dýchne prázdninová atmosféra, protože jsou na ní vyobrazeny chatky na písečné pláži pod modrým nebem. Anotace si mě také ihned získala. Prozrazuje o díle právě takové množství informací, aby nevyzradila úplně všechno.
Děj je zpracován tak, aby byla zaručena plynulost vyprávění. Zprvu jsem si sice říkala, kdy už se přihodí něco zásadního. Docela dlouho trvalo, než bylo odhaleno tělo zavražděné, avšak postupem času zjistíte, že už na samém počátku se před vámi odehrávají události důležité pro rozluštění některých záhad. Dílo vás při poslechu donutí neustále přemýšlet. Příběh audioknihy je vyprávěn pouze z jednoho úhlu pohledu, a to z pohledu vypravěče, jenž přihlíží postupům vyšetřování. Vše je pak oživováno velkým množstvím dialogů, jež jsou v převážné většině vedeny mezi Poirotem a ostatními postavami.
Interpretace textu Lukášem Hlavicou je bezchybná. Dokázal příběh kvalitním způsobem oživit. Hlas vypravěče se mi poslouchal velmi dobře, protože je sympatický a krásně k ději sedl. Musím vyzdvihnout, že narátor dokázal se svým hlasem výborně pracovat, a tak si zprostředkovaně užijete i velkou dávku emocí, avšak dodal také každé postavě neodmyslitelný charakter. Audiokniha se autorům vydařila a mile mě překvapila.
Rétorika vypravěče je vybroušená. Při poslechu jsem nezaznamenala žádné chyby. Výslovnost byla výborná a všemu řečenému bylo krásně rozumět. Stejně tak musím vypíchnout i to, že čtení bylo pomalejší, avšak plynulé, což přispělo k tomu, že se dílo dobře poslouchá. Nikdy jsem se nemusela v příběhu vracet, abych pochopila, co chtěl autor říci.
Knižní předloha této audioknihy vyšla v originálu (Evil Under the Sun) již v roce 1941. U nás se kniha dočkává dvou vydání, a to v roce 2003 a 2009 v Knižním klubu. V roce 2019 titul vychází i v audio podobě, a to u vydavatelství OneHotBook. Pokud vás recenze zaujala a rádi byste si příběh poslechli na vlastní uši, můžete si audio pořídit na stránkách e-shopu vydavatelství.
Audiokniha si mě získala mimo jiné i podmanivým hudebním podkresem, jenž krásně rámoval jednotlivé stopy a kapitoly. Objevuje se ale i uprostřed jednotlivých stop, kde odděluje od sebe dílčí části vyprávění. Tóny se krásně hodí k žánru detektivky. Ve znělkách se setkáváme s několika hudebními nástroji. Nejdelší znělky se nacházely na začátku a na úplném konci příběhu.
Děj audioknihy je zpočátku pomalejší. Mnoho z nás by očekávalo, že audio zapneme a příběh začne tím, že se najde mrtvola. Ti, kteří neznají způsob tvorby Agathy Christie, mohou být tímto zaskočeni. Na druhou stranu je tu ale otevřen prostor pro posluchačovu fantazii. Není to tedy v žádném případě na škodu. Abych pravdu řekla, toto je jeden z důvodů, proč se mi vyprávění líbilo. Za celou dobu poslechu se dočkáte neobvyklého množství nečekaných zvratů, jež jsou ale zmíněny přímočaře. Překvapením pro mě zajisté byly počet a délka stop. Je jich celkem 31 a jsou vcelku krátké, dohromady má celá audiokniha krásných 7 hodin 58 minut.
Moje celkové subjektivní hodnocení této audioknihy je ryze pozitivní. Je zajímavé, když můžete nahlédnout do hlavy tak chytrého detektiva, kterého jen tak něco neoklame a všeho si všímá. Žádný detail ani sebemenší důkaz mu neuniknou. A když už se společně v pátrání dostáváte do cílové rovinky, jste hodně překvapeni tím, čeho všeho jste si při vyšetřování nepovšimli a on ano. Je obdivuhodné, co dokázala Agatha Christie vytvořit. Kromě toho mi ale učaroval i hudební podkres, jenž vyprávění krásně dokresloval. Pochválit musím i výběr vypravěče, jehož hlas mi byl hodně sympatický. Bylo na něm znát, že ho četba příběhu bavila. První setkání s titulem Agathy Christie a jejím slavným Herculem Poirotem bylo pro mě skvělým zážitkem a už se těším, až se setkáme znovu. Jsem ráda, že mi bylo umožněno si toto dílo poslechnout. Za výborné zpracování a skvělý výkon vypravěče patří titulu zasloužených 100 %.
Audioknihu bych ráda doporučila všem milovníkům detektivek, příběhů Agathy Christie a pochopitelně i obdivovatelům sympatického a chytrého detektiva Hercula Poirota. Poslech audioknihy si zajisté užijete plnými doušky.
Autor: Agatha Christie (1890–1976)
Anglická spisovatelka, nejznámější autorka detektivních příběhů, napsala jen s Herculem Poirotem během své téměř šedesátileté literární kariéry 33 románů a skoro 60 povídek. Vytvořila i postavy jiných detektivů (kromě slečny Marplové třeba tajemného pana Quina či úředníka na penzi Parkera Pynea), ale Poirot zůstává jejím nejznámějším a nejoblíbenějším vyšetřovatelem. Úspěšná byla též jako autorka divadelních her (její Past na myši je vůbec nejdéle hranou divadelní hrou) a pod pseudonymem vydávala romantické příběhy. Neustupující zájem o její dílo potvrzuje také množství už realizovaných či teprve chystaných adaptací, k nimž patří i nová filmová verze Vraždy v Orient-expresu.
Účinkující: Lukáš Hlavica (1965)
Je absolventem herectví na pražské DAMU, kde posledních dvacet let působí jako pedagog. Kromě herectví a výuky se úspěšně věnuje divadelní i rozhlasové režii. Dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem, působil v Národním divadle i v Divadle na Vinohradech, poté na čtyři roky zakotvil jako režisér v Dejvickém divadle (jeho inscenace Bratři Karamazovi se hrála bezmála 15 let). Televizní diváci jej mohli zaznamenat např. ve snímcích Specialita šéfkuchaře, Vrah jsi ty!, Jasnovidec nebo v seriálu Zdivočelá země, kde si zahrál dávného kamaráda hlavního hrdiny. Nadaboval velké množství filmových a seriálových postav (jeho hlasem mluví v češtině třeba protagonista seriálu Pan Selfridge).
Název audioknihy | Zlo pod sluncem |
Autor | Agatha Christie |
Interpreti | Lukáš Hlavica |
Vydavatelství | OneHotBook |
Délka | 7 hodin 58 minut |
EAN | 8594169482507 |
www.audiolibrix.com |
Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.
Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.