Filmový festival dokumentárních filmů Jeden svět
Zveme Vás na festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se koná od 18. do 20. března 2011 v Domě Agora ve Štěpánkové ulici 92. Chrudimskou část festivalu zajišťuje občanské sdružení Šance pro Tebe pod záštitou pana Petra Řezníčka, starosty města Chrudim. Festival probíhá také v Praze a v dalších 30 městech ČR.
Festival zahájí v pátek 18. 3. v 17.30 hod. film Zločinci podle zákona. Jde o dokument režiséra Alexandra Genteleva, jemuž se podařilo získat důvěru několika čelních představitelů ruskojazyčného podsvětí. Jejich nebývale otevřené výpovědi podávají velmi komplexní a ucelený pohled na rozvoj organizovaného zločinu v Rusku od perestrojky až do dnešní doby. Ve 20.00 hodin promítneme americký snímek Vnoučata kubánské revoluce, páteční promítání zakončí český dokument Nebe, Peklo režiséra Davida Čálka.
V Jihoafrické republice žije v současné době přes pět milionů lidí nemocných AIDS. Mladá africká dívka Thembi se s nezdolnou energií, bezprostředností a smyslem pro humor pokouší prolomit hradbu mlčení, která v její zemi tuto nemoc obklopuje. V sobotu 19. 3. začínáme v 15.00 hod. snímkem Thembi. V 17.00 hod. následuje film Růžové sárí, ve 20.00 hod. pokračujeme dánským snímkem Krev v mobilech. Napadlo vás někdy, že se ve vašem mobilu mohou skrývat vzácné minerály potřísněné krví obětí války v Demokratické republice Kongo?
Režisérka Linda Jablonská svěřila kameru do rukou lidí s mentálním handicapem a spolu s nimi natočila snímek Pozemšťané, koho budete volit? Dokument mapuje veřejný prostor před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Linda Jablonská přijede do Chrudimi tento film uvést. Přijďte i vy! V neděli 20. 3. v 15.00 hodin.
PROGRAM FESTIVALU JEDEN SVĚT V CHRUDIMI
PÁTEK 18. 3. 2011
17:30 Zločinci podle zákona, režie Alexander Gentelev, Izrael
O životě se neučili ve školách, ale v kriminále. Tam si také vybírali své budoucí spolupracovníky. Tetování jim neslouží jako ozdoba, ale jako projev pohrdání autoritami a znak příslušnosti ke své vězeňské kastě a její hierarchii. Nikdy normálně nepracovali, přesto jsou milionáři. A jsou na to náležitě pyšní. Řeč je o hlavních postavách znepokojivého dokumentu Alexandra Genteleva, jemuž se podařilo získat důvěru několika čelních představitelů ruskojazyčného podsvětí.
20:00 Vnoučata kubánské revoluce, režie Carlos Montaner, USA
„V téhle zemi nemá cenu pracovat ani studovat,“ říká mladá Merci na ulici kubánského hlavního města Havany. Student Javi na otázku, jaké oběti je ochoten přinést myšlenkám Revoluce, zvedá prostředníček. Podle některých hlasů roste na „ostrově svobody“ nová opozice. Jsou to dnešní mladí lidé, kteří nemají s padesát let starým revolučním tažením nic společného a necítí k jeho idejím už ani sentiment svých rodičů. Vnuci a vnučky kubánské revoluce otevřeně vypráví o frustraci a depresi mladé generace.
21.15 Nebe, Peklo, režie David Čálek, ČR
Český dokument portrétuje několik mužů a žen, kteří se vyžívají v extrémně bolestivých či navenek nestandardních formách rozkoše. Jednou z nich je dívka zvaná Fronéma, jež se během křtu nového CD nechá téměř rituálně zavěsit na háky za kůži na zádech. Dalším protagonistou je softwarový architekt, který si říká Altair. Altair se rád obléká do koňských masek a postrojů. Režisér David Čálek ukazuje hrdiny své mozaiky bez skandálního přídechu i falešného moralizování. Všichni aktéři se představují i v civilních podobách a o svých zálibách podrobně hovoří. Vysvětlují jejich zrod, vývoj i vliv na soužití s bližními.
SOBOTA 19. 3. 2011
15:00 Thembi, režie Jo Menell, Jihoafrická republika
V Jihoafrické republice žije v současné době přes pět milionů lidí nemocných AIDS. Většina z nich o své nemoci nechce mluvit. Tito lidé jsou přesvědčeni, že v momentu, kdy byli diagnostikováni jako HIV pozitivní, jejich život ztratil smysl. To ale neplatí pro mladou africkou dívku Thembi, disponující nezdolnou energií, bezprostředností, smyslem pro humor a hlavně vůlí pokusit se prolomit hradbu mlčení, která v její zemi tuto nemoc obklopuje.
17:00 Růžová sárí, režie Kim Longinotto, Velká Británie
„Jsem mesiášem indických žen,“ říká ve filmu Sampat Pal, proslulá jako zakladatelka skupiny Pink Gang, bojující proti diskriminačním tradicím vůči ženám. Dokument ukazuje každodenní lopotu indické aktivistky, k níž pravidelně přicházejí ženy, které jsou v rodinách svých manželů vystaveny násilí. Ve filmu vynikají příběhy dvou dívek, Rheky a Rheny, do jejichž života vstoupily společensky vykonstruované rozdíly spojené s kastovním původem.
20:00 Krev v mobilech, režie Frank Piasecki Poulen, Dánsko
Napadlo vás někdy, že se ve vašem mobilu mohou skrývat vzácné minerály potřísněné krví obětí války v Demokratické republice Kongo? A že každým zavoláním nepřímo podporujete největší válečný konflikt od doby druhé světové války, kterému za posledních patnáct let padlo za oběť pět milionů lidí? Ne, to není žert, bez vzácných minerálů, jejichž drtivá většina pochází z ilegálních dolů v Kongu, by se totiž váš mobil neobešel. Dánský režisér Frank Poulsen své pátrání začíná na Světovém mobilním kongresu v Barceloně.
NEDĚLE 20. 3. 2011
15:00 Pozemšťané, koho budete volit?, režie Linda Jablonská, ČR
„Paroubku, koho budeš volit?“ volá na dnes již bývalého předsedu ČSSD na mítinku strany v Litoměřicích Aleš Koudela. Spolu s dalšími muži a ženami patří do tvůrčí skupiny občanského sdružení Inventura, které se zabývá podporou a prezentací umělecké a publicistické tvorby lidí s mentálním handicapem. Režisérka Linda Jablonská s nimi natočila dokument, který mapuje veřejný prostor před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2010. Hostem filmu režisérka Linda Jablonská
17:00 Moje reinkarnace, režie Jennifer Fox, USA
Hlavní postavou časosběrného snímku oceňované americké dokumentaristky Jennifer Fox je Yeshi, syn vysokého tibetského duchovního. Ten po čínské okupaci utekl z Tibetu a usadil se v Itálii, kde založil rodinu. Film začíná v roce 1989, kdy je Yeshimu osmnáct let a více než buddhistické učení ho zajímá kariéra fotografa a touha vést úplně normální život. S přibývajícími lety však dospívá ke zjištění, že mu buddhistická nauka není zdaleka tak cizí, jak se mu původně zdála, a že přání jeho otce, aby jel do Tibetu požehnat věřícím, kteří jsou přesvědčeni o jeho reinkarnaci, není až tak pošetilé.
20:00 Vše pro dobro světa a Nošovic, režie Vít Klusák, ČR
Výstavbu automobilky Hyundai v severomoravských Nošovicích provázely konflikty, vyhrocené emoce a zvýšený zájem médií. Vykupování zemědělské půdy a pozemků vedlo ve vesnici až k výhružkám těm majitelům, kteří se své půdy vzdát nechtěli. Nakonec však ustoupili a na zelené louce tak vyrostlo průmyslové monstrum s vlastním fotbalovým hřištěm a obřím parkovištěm. Režisér Vít Klusák se do vsi vypravil tři roky po otevření továrny.
Vstupné: 50 Kč na film, 120 Kč na den, 250 Kč na celý festival.
V Agoře otevřen bar, Fair Trade kavárna, čajovna, výstava fotografií Petry Veselé – Indie.
Kompletní program festivalu a anotace filmů naleznete na http://www.sance.chrudim.cz/.