Čtvrtek, 17.4.2025
KnihyKultura

Ekonomie nejsou jenom čísla a grafy

recenze knihy Ekonomie Dobra a zla

„Bylo by bláhové se domnívat, že ekonomické tázání započalo až s dobou vědeckou. Zprvu si lidé vysvětlovali svět kolem sebe prostřednictvím mýtů a náboženství; dnes hraje tuto roli věda. Abychom pochopili ekonomické smýšlení našich dávných předků, musíme se ponořit do jejich mýtů a filosofie. Právě tím se zaobírá tato kniha: pokusí se nalézt stopy ekonomického myšlení ve starých mýtech a naopak nalézt mýty v dnešní ekonomii.“

Tomáš Sedláček vystudoval teoretickou ekonomii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Ve věku 24 let se stal ekonomickým poradcem prezidenta Václava Havla. Byl zařazen do prestižního žebříčku mezi 100 nejvlivnějších myslitelů planety. V současné době působí jako hlavní makroekonomický stratég ČSOB. Je vyhledávaným přednášejícím a diskutérem na světových univerzitách, konferencích a nejrůznějších médiích.

Kniha Ekonomie dobra a zla se řadí do kategorie populárně-naučných knih. Jako vystudovaný ekonom jsem po této knize pokukovala již delší dobu a moc mě zajímalo, proč se k ní někteří ekonomové staví s výhradami a proč naopak zajímá humanitně orientované publikum. A odpovědi se mi dostalo. V celé knize nenajdete jediný graf, není to učebnice ekonomie, ale je to pohled do ekonomického myšlení a to od Gilgameše až po ekonomickou krizi. Jak sám autor tvrdí, ekonomie není matematika, je to společenská věda a je spjatá s filosofií, etikou, náboženstvím.

„K tomu, aby byl člověk dobrým ekonomem, musí být buď dobrým matematikem, nebo dobrým filosofem, nebo být obojím. Dali jsme příliš velký prostor matematice a naopak příliš zatlačili do pozadí naši vlastní lidskost. Tím jsme získali pokřivené umělé modely, které jsou k ničemu, pokud je chceme aplikovat na skutečný svět.“

Knihu nelze přečíst na jeden zátah, je potřeba si ji v rozumné míře dávkovat. Je v ní hodně myšlenek, které vás přimějí se zamyslet. Objevíte v ní velké množství nových informací a spojitostí, o kterých jste ani neměli tušení. První část, přehled ekonomického myšlení, se čte obtížněji a to kvůli častým odkazům na poznámky pod čarou. Druhá část, která se věnuje některým ekonomickým pojmům a vyvrací některé mýty v ekonomii, se čte mnohem svižněji.

Autor se dotýká i finanční krize a poukazuje na to, že ekonomika se odvíjí v určitých cyklech a není v silách ekonomů krizi předpovědět.

„Jde zde o jednu z klíčových otázek ekonomie: Lze spoléhat na svobodnou vůli tisíců jedinců, nebo společnost potřebuje koordinaci shora? V jakých oblastech lidského počínání dokáže spontánní trh dosahovat optimálních výsledků? Kdy interakce svobodného (neregulovaného) lidského počínání směřuje spontánně k dobru a kdy ke zlu? Právě otázka po dobrotě či zlu lidského jádra spočívá v odlišných přístupech různých škol. Jsme společností lumpů a darebáků, nebo sousedů?“

Ekonomie dobra a zlaKniha může zaujmout jak ekonomy nebo filozofy, tak ale i laickou veřejnost. Díky ní jsem si znovu vybavila, co jsem znala ze školy, ale našla jsem zde i řadu nových informací, které nám ve škole nikdo nepředal. Je to poučná, podnětná a zajímavá kniha. Není divu, že po vydání v anglickém jazyce a následně v dalších jazycích se stala světovým bestsellerem. V Čechách se dočkala již třetího vydání a to svědčí o tom, že je o knihu zájem a je oprávněný.

Moc se mi líbí obálka třetího vydání. Kniha je doplněna zajímavými ilustracemi, které oddělují jednotlivé kapitoly. Nakladatelství také zvolilo neobvyklý způsob číslování, opačný, takže při přemítání se vám vlastně odpočítává, kolik stránek ještě zbývá do konce knihy.

„Z objektivních hledisek žijeme v nejbohatší době v historii této planety. Přesto nám to nestačí, bohatství a blahobyt s sebou nesou nové a nové problémy. Vybrat si v cukrárně ze sedmi dortů, když na všechny z nich máte chuť i peníze, může být až psychicky bolestivé. V momentě, kdy se pro jeden rozhodnete, vzdáváte se dalších šesti chutí a jste na pochybách, zda jste si místo pistáciového neměli dát oříškový, nebo ještě lépe čokoládový…Nejlepší by bylo ochutnat všechny, a tak z cukrárny odcházíte v rozpacích – nebo s přecpaným břichem, pokud jste nedokázali svému pokušení odolat.“

Na knihu jsou různé názory, někteří ji zavrhují, jiní zase vychvalují. Myslím, že člověk musí být v určitém rozpoložení, aby knize porozuměl. Má rozhodně co říct. Autor je vzdělaný člověk, který má široký rozhled, a dokáže vidět v souvislostech.

Doporučuji všem zájemcům o ekonomii, filozofii, ale i věřícím, kterým autor odkryje ekonomii v Bibli. Ekonomie zkrátka provází lidstvo od jeho samotného počátku.

„Na nejistou budoucnost sice často nadáváme, ale právě díky ní prožíváme mnoho krásného.“

Moje hodnocení je 90 %.

 

 

 

Název knihy Ekonomie dobra a zla
AutorTomáš Sedláček
ŽánrNaučná literatura, Ekonomie
  
Nakladatelství 65. pole
Rok vydání2017
Počet stran400
ISBN978-80-87506-94-3
  
Nákup knihy www.65pole.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

65. pole

Nakladatelství 65. pole vydává českou i překladovou beletrii, naučné knihy, životopisy a dětskou literaturu. Název nakladatelství byl inspirován počtem šachovnicových polí (64). Symbolizuje přesahující a nečekané.

www.65pole.cz



Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)