KnihyKultura

Poučné putování po Česku určené dětem

recenze knihy Dědečku, vyprávěj o Česku

„Byl krásný červencový den na počátku prázdnin. Dědeček slíbil Viktorce, že část prázdnin stráví spolu putováním po zajímavých místech české země. Loni společně cestovali po Evropě a letošní prázdniny hodlali zasvětit významným památkám naší vlasti. Viktorka právě ukončila šestou třídu a leccos znala ze školy, ale dědečkovu vyprávění se nemohla žádná škola vyrovnat. Znal tolik pověstí a historických příběhů! Viktorka se odmalička těšila, kdy si dědeček najde chvilku, aby ho mohla poprosit: „Dědečku, vyprávěj.“

Autora knihy Dědečku, vyprávěj o Česku, Ladislava Špačka není nutné představovat, protože dospělí ho jistě znají nejen jako odborníka na etiketu, ale i z jeho působení v roli mluvčího našeho prvního polistopadového prezidenta. A děti i jejich rodiče ho znají jako autora krásných příběhů o zvídavé Viktorce a jejím moudrém dědečkovi. Dědečku, vyprávěj o Česku je již pátou knihou v této edici milých a poučných příběhů.

Viktorka dokončila šestou třídu, a právě jí začínají prázdniny. Její dědeček jí slíbil, že je zahájí putováním po zajímavých a historicky významných místech naší země. Jejich první kroky vedou na památnou horu Říp, v dalších dnech navštíví Babiččino údolí, Kutnou horu i s legendární kostnicí, Karlštejn, Litomyšl, podívají se i do naší nejhlubší propasti Macochy, udělají si krátkou zastávku v Brně, poté zamíří na Ostravsko a své putování zakončí na chalupě v Českém ráji. Cestují vlakem, autem i pěšky. Proč má Říp kuželovitý tvar? Kdy byla zavedena povinná školní docházka? Kde jsou uloženy korunovační klenoty? Proč v Brně na radnici visí krokodýl? Který hrad si oblíbil Karel Hynek Mácha? To vše, a ještě mnoho dalšího, se děti dočtou v této poučné knize.

„Víš, sláva se nepočítá podle počtu knih, ale podle toho, jak nesmazatelně se člověk vryl do paměti národa. Božena Němcová měla těžký život, tím ovšem není výjimečná, spíš tím, jak dokázala vzdorovat nepřízni osudu, jak se uměla prosadit v tehdejší čistě mužské společnosti, jak odvážná byla vlastenka a jaké dílo nám zanechala. Nenapsala jen Babičku, ale spoustu povídek, sbírala pověsti a pohádky z vyprávění venkovského lidu všude, kam ji osud zavál.“

Již z předchozích knih víme, že autor do nich nenásilnou formou zakomponuje někdy více, někdy méně, poučení, jak se v kterých situacích chovat, zkrátka základy slušného chování, či chcete-li etiketu. Tentokrát bych řekla, že etiketa tak trochu ustupuje většímu množství historických informací, které dědeček Viktorce předává srozumitelnou formou, má vždy připravené nějaké zajímavosti, či pověsti, které se k danému místu váží.

Čeká na nás čtrnáct kapitol, každá se věnuje jednomu navštívenému místu. Některé jsou delší jiné kratší. Napsané jsou srozumitelně a poutavě. Příběhy provázejí četné ilustrace Sylvy Francové, jejíž styl jsme mohli poznat již v předchozí knize Dědečku, vyprávěj o světě. Ilustrace působí spíše strohým dojmem, především, co se týká vykreslení postav, které pak nepůsobí moc přívětivě, ale její styl oceníme především při zachycení historických staveb.

„Zase smutná pověst,“ zklamaně pronesla Viktorka. „Copak všechny pověsti musejí být tak chmurné?“

Dědečku, vyprávěj o Česku„Možná ty pověsti odrážejí, jak lidé tehdy žili. Moc jim do zpěvu nebylo, měli co dělat, aby uživili své rodiny, trápila je robota na panském, jejich úrodu a obydlí drancovala vojska, která při četných válkách táhla krajem. Ale stejně, dokázali se taky radovat, měli své slavnosti, dožínky, masopusty, taneční zábavy, neustále zpívali, měli radost z dětí, z každého mláděte ve svém hospodářství a z dobré úrody.“

Tak jako v předchozích dílech, tak i v tomto nechybí MP3 CD a vy si tak můžete celé vyprávění poslechnout přímo z úst autora, který má velmi příjemný hlas a umí krásně a srozumitelně předčítat. Což jistě velmi ocení rodiče dětí, které ještě neumějí číst.

Kniha je určena dětem od osmi let. Četla jsem ji dceři, která chodí do první třídy a nedávno oslavila sedmé narozeniny, a i když mnoho informací v knize pro ni bylo nových, některým ne zcela rozuměla, čtení ji moc bavilo, protože některá místa, které dědeček s Viktorkou navštívili, již také zná a na některá by se ráda podívala. Myslím, že se jí velmi líbí dědečkovo vyprávění a také vztah Viktorky a dědečka. Tuto dvojici si oblíbila již od první knihy série, kterou jsme, tak jako dva následující díly, četly již mnohokrát dokola. Přesto si myslím, že za takové tři roky pro ni kniha bude více srozumitelná a odpovídající jejímu věku. Dle mé zkušenosti si knihu s rodiči mohou přečíst už i prvňáčci, ale vhodnější bude spíše pro desetileté děti, které mají již větší povědomí o české historii.

„Viktorka byla unavená celodenním výletem, a tak se opřela dědečkovi o rameno, a než vláček opustil nádraží, usnula. Dědeček se raději ani nehýbal, aby Viktorku neprobudil. Byl bych rád, kdyby si odnesla do života to, o čem si stále vyprávíme – jak je důležité mít rád lidi a pomáhat jim, pomyslel si.“

Knihu bych doporučila všem zvídavým dětem, které rády cestují, či se již trochu zajímají o české dějiny třeba i formou pověstí. V knize mohou inspiraci najít i jejich rodiče a prarodiče, kteří si ji, jak věřím, přečtou také s chutí.

S dcerou se těšíme na další příběh Viktorky a dědečka, který nás tentokrát zavede do Prahy a nese název Dědečku, vyprávěj o Praze.

 

Název knihy Dědečku, vyprávěj o Česku
AutorLadislav Špaček
ŽánrPro děti a mládež, Příběhy
  
Nakladatelství PIKOLA
Rok vydání2021
Počet stran200
ISBN978-80-242-7573-4
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

PIKOLA

Nakladatelství dětské literatury PIKOLA vzniklo v roce 2017. Knihy pro děti však vydáváme v nakladatelství EUROMEDIA GROUP, a.s. již od roku 1992. Malým čtenářům přinášíme to nejlepší od českých autorů a ilustrátorů – Ferdu Mravence, Krtečka, Alenčinu i Martínkovu čítanku a další. Jsme výhradním českým vydavatelem světoznámého autora Roalda Dahla, ale vybíráme i další zajímavou beletrii a encyklopedie ze zahraničí.

www.knihyzpikoly.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)