Neděle, 8.9.2024
Ostatní volný časVolný čas

Barefoot a nohy v pohodě

Nedílnou součástí našeho každodenního života jsou moderní technologie a materiály, smart pomocníci, snadno dostupné informace a řada jiných výdobytků soudobé civilizace. To vše nám značně usnadňuje život a přispívá k našemu pohodlí. Stinnou stránkou tohoto trendu, kterou si mnozí uvědomujeme, je ztráta přirozeného způsobu života, často spojená i se zdravotními problémy. Kdo by neznal například bolavá záda a unavené oči po hodinách strávených prací na počítači?

Barefoot ponožkoboty CRUSA co nohy, zavřené po celý den v obuvi? S hrubou podrážkou bez kontaktu chodidla s povrchem? Prsty sevřené do úhledné špičky? Podpatky? Pohodlná opora klenby a/nebo kotníku? Noha v konvenční obuvi nedokáže přenášet vjemy z povrchu, po kterém chodíme, ztrácí své přirozené schopnosti a slábne. Zabrat dostává i páteř – dlouhodobé používání úzké obuvi na vysokých podpatcích může způsobit nevratné změny přední části chodila, zkracuje svaly a deformuje záda.

Řešení nabízí barefoot – tedy chůze naboso. Noha lidského druhu je dostatečně silná, vnímavá a vybavená pro chůzi naboso. Tento způsob chůze je pro nohu přirozený. Ne všude se ale dá chodit opravdu naboso. Už před 15 tisíci lety začali naši předkové chránit chodilo před zraněním a rozmary počasí. Pojem barefoot je dnes chápán jako obecné pojmenování pro obuv, která respektuje přirozený tvar nohy. V barefoot botě je ze všech stran dostatek prostoru pro prsty, bota je měkká a má tenkou podrážku.

Jak tedy ponechat noze svobodu, a přitom chránit před nepohodlím? V záplavě barefoot značek si dnes vhodnou botu najde opravdu každý. Nejblíže se ideálu bosé chůze přibližují tzv. ponožkoboty – jak už vžitý název napovídá, balancuje tato obuv někde mezi botou a ponožkou, přičemž v sobě kombinují to lepší z každého. Na první pohled vypadají jako ponožky, ale díky zesílené vrstvě na chodidlech se používají jako boty. Dokonale tak splňují podmínku ohebnosti a přidanou hodnotou je jejich sbalitelnost. Vyrážíte k inlajnové stezce pěšky a nemáte kam schovat boty? Chcete se na cyklovýletě nebo po celodenním bloudění v horách na chvíli přezout do něčeho pohodlného, ale bačkory se vám do zavazadla nevešly? Ponožkoboty se vejdou doslova do každého batohu nebo kapsy. Podrážka je obvykle tvořena tenkou měkkou směsí – můžete tak vnímat strukturu terénu každou částí chodidla. A o to v barefoot komunitě běží. Pro ty, co chtějí chodit naboso, ale ne zas tak úplně naboso je půl milimetru podrážky dostatečná bariéra, chránící chodidlo před nečistotami, vlhkostí a zraněním. Protiskluzová úprava navíc umožňuje použití např. i pro vodní sporty.

Barefoot ponožkoboty CRUSPři namočení nebo propocení ponožkobot se může při chůzi dostavit nepříjemný pocit sklouzávání ponožky z chodidla. Pětiprstá konstrukce ponožky významně napomáhá udržení ponožky ve správné pozici a nemusíte se tak obávat o ztrátu obuvi. 

Odolnost ponožkobot odpovídá způsobu používání. Samotné ponožky se vyrábějí z dostatečně odolných materiálů, které bez následků snesou opakované použití a mechanické namáhání. Za pravidelné prodírání ostružiním vám ale nepoděkují. Každého také jistě napadne, že tenká podrážka, která je sice žádoucí pro barefoot chůzi, se musí zákonitě dříve „ochodit“. Ponožkoboty mají nejraději přírodu – louky, lesní pěšiny, písek. I na asfaltu či hrubém betonu lze ponožkoboty používat. Jen je třeba „naučit se v tom chodit“.

Chcete si vyzkoušet chůzi naboso, ale zase ne úplně naboso? Změnit držení těla? Přirozeně našlapovat tak, jak to uměli naši předkové, než si svázali nohy do bot? Dejte prstům svobodu, zpevněte si svaly, protáhněte šlachy a vraťte se o krok blíž k přírodě. Zkuste to se značkou CRUS a hoďte nohy do pohody.

 

Crus

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.