Co když mozek umře dříve než tělo?
recenze audioknihy A každé ráno je cesta domů delší a delší
Také se často přistihnete při tom, jak přemýšlíte o svém životě a o tom, jak možná skončí? Scénáře mohou být rozličné, ale co když se stane, že mozek odejde dříve než vaše tělo? Ptáte se, jak by to mohlo být možné? Ono to ale možné je a ve svém titulu A každé ráno je cesta domů delší a delší se tímto problémem zabývá i velikán soudobého švédského románu Fredrik Backman. Hlavním tématem tohoto vcelku krátkého příběhu je Alzheimerova choroba, jíž trpí hlavní hrdina, ale i vztahy mezi jednotlivými členy rodiny a nemocí postiženým dědou. Autor ve svých knihách sociální problematiku umí ztvárnit velice dobře, o čemž se již mnozí čeští čtenáři mohli sami přesvědčit. Dalo by se říci, že díky tomu, že Backman čtenáře dokáže vtáhnout do děje téměř ihned, jsou jeho příběhy snadno uvěřitelné a působí realistickým dojmem. Tato audiokniha moje tvrzení snadno dokládá, protože si vás dílo získá již na samém začátku a nepustí vás do té doby, dokud jej nedoposloucháte do konce. Ti z vás, kteří si raději poslechnou kratší příběhy, budou audioknihou nadšeni, protože se celý děj odehrává v pouhých 7 krátkých stopách.
S díly Fredrika Backmana jsem se již v minulosti setkala, a jelikož jsem si jeho styl psaní oblíbila a stejně tak jsem si zamilovala i způsob interpretace děl známými osobnostmi pro účel vytvoření audioknihy, bylo o výběru vhodného díla rozhodnuto téměř ihned. Musím však podotknout, že si mě audiokniha získala mimo jiné i svou zajímavou obálkou a anotací, jež mi odhalila, že se toto dílo bude z dosavadní tvorby autora vymykat. Titul má krásně barevnou obálku, která o ději hodně vypovídá a zachycuje jednu ze scén. Na obrázku sedí vnuk se svým dědou na lavičce u moře a hledí na připlouvající loď. V horní části dominuje název díla, jméno autora a nesmí chybět ani jména interpretů, jimiž se tentokrát stali Pavel Nový a Michal Zelenka. V dolní části se pak objevuje informace o tom, že se jedná o audioknihu a najdeme tu i informaci o vydavateli. Anotace příběh krásně představí, ale neodhalí úplně vše, což je každopádně dobře.
Děj je zpracován zajímavým způsobem. Ač se v tvorbě Backmana jedná o zcela nový způsob psaní, rozhodně se mu toto novátorství vyplatilo. Dílo donutí čtenáře zamyslet se nad sebou a nad svým životem. Při poslechu si uvědomíte, že tu nikdo nemůže být věčně a že je důležité, abychom se stále snažili si svůj život užívat plnými doušky, protože se může stát, že se nám ve stáří obrázek světa v naší paměti začne pomalu drolit. Příběh audioknihy je vyprávěn hned z několika úhlů pohledu, a proto bylo nutné, aby se o interpretaci podělili dva vypravěči, a to již zmíněný Pavel Nový s Michalem Zelenkou. Ti svou interpretací oživili nevídané, protože se s jejich pomocí dostanete do města, které se pomalu začíná ztrácet. Ano, ono město je jakousi metaforou lidské paměti.
Hlasy obou vypravěčů se mi poslouchaly velice dobře. Jsou sympatické a krásně sedí k úhlům pohledu, z nichž je děj vyprávěn. Zaznamenat můžeme úhel pohledu dědy, jemuž propůjčil hlas Pavel Nový, ten se dá zachytit ve velké části příběhu. O menší část vyprávění z úhlu syna a vnuka se postaral Michal Zelenka. Oběma hercům se podařilo orámovat jednotlivé charaktery a vdechnout jim nezaměnitelný ráz. Celému dílu pak dodali jedinečnou atmosféru. V průběhu poslechu jsem zažila hned několik emocí, jež se různě míchaly. Zejména šlo o smutek, jenž byl zlehčován vtipem a láskou rodinných příslušníků. Audiokniha se autorům povedla a myslím si, že mnohé posluchače může mile překvapit. Nejedná se o žádnou slaďárnu, dílo pojednává o skutečném životě s mnoha nástrahami. Abych mohla toto všechno tvrdit, musím dodat, že oba vypravěči se svým hlasem pracovali výborně a vy se tak s jejich pomocí do díla mnohem lépe vžijete.
Rétorika obou vypravěčů je brilantní. Při interpretaci neudělal ani jeden žádnou chybu, jež by mohla tahat za uši. Oba narátoři vyslovovali výborně, a proto bylo rozumět naprosto všemu. To plyne i z bravurné techniky čtení, dílo se tedy velice dobře poslouchá. Při poslechu se není nutné soustředit a několikrát za sebou poslouchat jednu a tu samou část. Proud řeči je přiměřeně rychlý a plynulý, a to v obou případech.
Knižní předloha této audioknihy vyšla v originálu (Och varje morgon blir vägen hem längre och längre) v roce 2016. U nás knihu vydává nakladatelství Host v roce 2018. Ve stejném roce však titul vychází i v audio podobě, a to u vydavatelství OneHotBook. Pokud vás recenze zaujala a rádi byste si příběh poslechli na vlastní uši, můžete si audio pořídit zde.
Při poslechu audioknihy vás do kolen dostane podmanivý hudební podkres, jenž plně vystihuje naturel titulu. Tóny melodií nebyly příliš veselé, ale většina z nich v sobě ukrývala naději, jež, jak všichni dobře víme, umírá poslední. Ve znělkách se můžeme setkat hned s několika hudebními nástroji. Hudba se ozvala většinou na předělech jednotlivých stop. Nejdelší však byly na začátku a úplném konci audioknihy.
Děj audioknihy je plynulý a svižný. K zastavení plynulosti dochází akorát ve chvíli, kdy přechází jednotlivé stopy. V těchto místech je využito hudby. Při poslechu sleduje čtenář postupný rozpad vnitřního světa jednoho člověka. Postupně dochází ke ztrátě vzpomínek a rozpadá se tak pomyslné město, k němuž autor přirovnal lidskou paměť. Z tohoto důvodu je také zajímavé, že vy ve skutečnosti nahlížíte do myšlenek jednotlivých postav, povětšinou ale právě do rozpadající se paměti dědečka. Poslech mě právě z tohoto důvodu velmi bavil. Zajímavostí je mimo jiné také to, že se v tomto příběhu nedočkáte téměř žádných zvratů, vše je přímočaré. Jak jsem zmínila již v úvodním odstavci, všechny stopy jsou vcelku krátké, nejkratší má pouhé 4 a půl minuty a nejdelší pak 18 a půl minuty.
Moje celkové hodnocení této audioknihy nemůže být jiné než pozitivní, protože jsem mohla zajímavou formou nahlédnout do hlavy člověka s Alzheimerovým onemocněním. Vše je popsáno velice důvěryhodně. Audiokniha si mě získala hned svým kraťoučkým úvodem, kde autor čtenáře seznamuje s okolnostmi, kvůli nimž toto dílo vzniklo. Dalším prvkem, který mě uchvátil, je hudební podkres, jenž se povedl. Stejně tak musím pochválit i výběr vypravěčů. Autoři audioknihy výběrem rozhodně nesáhli vedle. Oba herci do své interpretace vložili kus sebe, což je na jejich vyprávění každopádně znát. Z poslechu jsem si odnesla skvělý zážitek a něco nového jsem se dozvěděla. Jsem ráda, že jsem si toto dílo mohla poslechnout a už teď se moc těším, až si poslechnu další dílo Fredrika Backmana, protože mě i tentokrát přesvědčil o svých kvalitách. Za skvostné zpracování a výborné výkony obou vypravěčů patří titulu nádherných a zasloužených 100 %. S radostí dílo budu doporučovat i dále, protože to rozhodně stojí za to.
Audioknihu bych ráda doporučila všem, kteří mají rádi vyprávění ze života, ale také těm, které zajímá Alzheimerovo onemocnění. Věřte tomu, že se dozvíte spoustu zajímavých informací a že vám mnoho věcí z vašeho vlastního života dojde. Poslech audioknihy si zajisté užijete plnými doušky.
Název audioknihy | A každé ráno je cesta domů delší a delší |
Autor | Fredrik Backman |
Interpreti | Pavel Nový, Michal Zelenka |
Vydatelství | OneHotBook |
Délka | 1 hodina 26 minut |
EAN | 8594169481876 |
www.onehotbook.cz |
Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.
Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.