Čínské thrillery 2: Čtvrtá oběť
recenze audioknihy
Peter May – Čtvrtá oběť
Celkem by jich mělo být šest. Šest bezhlavých obětí, kterým život ukončí jedno přesné seknutí bronzovým mečem. Rituální vraždou právě zemřel čtvrtý muž. Tentokrát však něco nesedí. Na první pohled vše vypadá jako obvykle, ale při bližším pohledu jsou tu rozdíly… Kdo a proč si pro své bližní vybral tento drastický způsob smrti? Je ona čtvrtá oběť klíčová? Kolik jich ještě bude následovat, než se detektivovi Li Jenovi a americké soudní lékařce Margaret Campbellové podaří přijít věci na kloub?
Čtvrtá oběť, druhý díl série čínských thrillerů, částečně navazuje na díl úvodní s názvem Pán ohně (recenze audioknihy) . Jejich autorem je Peter May, českým čtenářům i posluchačům audioknih dobře známý zejména díky trilogii Lewis, jež se těší velké popularitě. Celosvětový úspěch autora, pocházejícího z Glasgow, však odstartovaly právě čínské thrillery. Z celkem šesti dílů série si už tři můžete přečíst v češtině a díky OneHotBook první dva i poslechnout.
Li Jen a Margaret jsou hlavními postavami obou příběhů. Spalující lásku, kterou oba zahořeli v prvním díle, vystřídal bod mrazu. Jejich vztah byl na vyšších místech označen za nevhodný, a tak ho Li proti své vůli náhle ukončil. Margaret, která o Liho „domluvě“ s vedením nic neví, se tak s bolavým srdcem rozhoduje odjet zpět do Ameriky. Jelikož ji však požádali o pomoc v případě bezhlavých těl, odlet nakonec ještě odkládá. Po „domově“, Spojených státech amerických, se jí ani moc nestýská. Spíš se obává toho, jak bude moci spolupracovat s Li Jenem…
Čtvrtá oběť kromě milostné roviny hlavních protagonistů vypráví příběh o pomstě, na kterou si bylo třeba počkat desítky let. Vedle hlavní dějové linky se čtenář/posluchač dovídá mnohé z čínských reálií a historie, zejména pak z období čínské kulturní revoluce (v knize nazývané „Rudá“). Dozvíte se tak nejen o tom, co se dělo v tom kterém období (jaká zvěrstva!), ale také podrobnosti o terakotových válečnících, kteří hrají v příběhu důležitou roli, a o dolech, v nichž byl tento „osmý div světa“, jak je autor označuje, nalezen. Nadšence lékařské vědy určitě zaujme poměrně podrobný popis Margaretou vedené pitvy klíčové čtvrté oběti a velmi zajímavá jsou také dilemata jedné z vedlejších postav, spojená s politikou jednoho dítěte. Nevěřila bych, jak krutě se nejspíš některé matky, potažmo rodiče zachovali, když chtěli chlapce (a v Číně všichni chtějí chlapce), a narodilo se děvče…
Jaký je tedy příběh celkově? Je to dobrá detektivka z originálního prostředí. Já jsem příběh poslouchala jako audioknihu, a proto ho budu hodnotit z hlediska posluchače. Děj hezky plyne, neobsahuje zdlouhavé, nudné pasáže, dobře se poslouchá. Vyprávění sice obsahuje poměrně velké množství čínských názvů, které jsou pro nás trochu exotické, ale vzhledem k přiměřenému množství postav a opakujícím se místům děje nevzniká problém s orientací. S čím jsem se ale chvilku prala, byla někdy až příliš rychlá změna interpreta, a to zejména v případě rozmluv, kterých se účastnilo více osob než jen Li Jen a Margaret.
Postavám ve Čtvrté oběti svůj hlas propůjčili herci Jana Plodková a Martin Myšička. Pan Myšička, alespoň podle mých postřehů, namluvil více různých postav (a to i ženských) než paní Plodková. Kromě, pro mě někdy až příliš rychlého střídání (což je spíše záležitost režie) se jim ale nedá nic vytknout, svých rolí se zhostili dobře.
V samotném příběhu mi také trochu chyběla autentičnost. Je znát, že autor není Číňan, že o Číně jen vypráví, z jeho popisu necítím žádné osobní zkušenosti, prožitky. To však vůbec nebrání tomu, abyste si poslech užili. Možná je to pro nás, Evropany, takto dokonce stravitelnější. Jen mně chybí takový ten punc originality.
{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/peter-may-ctvrta-obet-cte-martin-mysicka-a-jana-plodkova-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}
Anotace:
Druhý případ detektiva Li Jena a americké soudní lékařky Margaret Campbellové.
Cesty Liho a Margaret se vlivem okolností rozdělily, ale vyšetřování série rituálních poprav v Pekingu je opět svede ke spolupráci, ať už se jim to líbí nebo ne. První tři oběti kdosi omámil drogami, svázal, označil plakátem s přezdívkou a číslem a nakonec zručně sťal. Čtvrtá oběť byla popravena stejně, jenže se jednalo o amerického diplomata čínského původu. Pro všechny je záhadou, proč se Jüan Tchao po několika desítkách let v Americe vrátil do Pekingu, spokojil se s nevýnosným úřednickým postem a pronajal si byt v omšelé části města – především však, proč zemřel stejně bizarním způsobem jako další tři Číňané. Li s Margaret jsou pravdě na stopě, ale zároveň se tím nebezpečně přibližují k vrahovi, který je připraven obětovat kohokoliv, aby své tajemství uchránil.
Autor:
Peter May (*1951)
Pochází z Glasgow, ale nyní žije ve Francii. Původně se živil jako novinář a byl úspěšným televizním scenáristou, v současné době se věnuje psaní. Celosvětové renomé získal šestidílnou sérií čínských thrillerů, která u nás začala vycházet roku 2015 a její první díl Pán ohně je již k dostání jako audiokniha. Ve zvukové i tištěné verzi je dostupná také trilogie Lewis zahrnující tituly Skála, Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky. Mezi další populární autorovy série patří rovněž řada Akta Enzo, z níž byla česky vydána úvodní kniha i audiokniha Výjimeční lidé. Oblibu si v zahraničí získaly též spisovatelovy nejnovější samostatné romány jako Ostrov Entry nebo Runaway. V češtině vydává knihy Petera Maye nakladatelství Host.
Více na www.petermay.info.
Účinkující:
Jana Plodková (* 1981)
Po dokončení studií na brněnské JAMU začala její herecká kariéra v divadle Polárka. Později se objevila v Divadle Na Fidlovačce a zakotvila v HaDivadle. Za titulní roli v inscenaci Renata Kalenská byla nominována na Cenu Sazky a Divadelních novin v kategorii nejlepší herečka. Od roku 2014 je členkou hereckého souboru Divadla na Zábradlí. Zahrála si také ve filmech Vratné láhve (2006), Protektor (2009), Polski film (2012), Čtyři slunce (2012), Rozkoš (2013) nebo MY2 (2014).
Martin Myšička (* 1970)
Vystudoval činoherní herectví na pražské DAMU a Matematicko-fyzikální fakultu v oboru subnukleární fyziky. Ještě během studií hrál např. v Národním divadle nebo ve Studiu Ypsilon. V roce 1994 získal Cenu Alfréda Radoka jako talent roku za roli Knížete Myškina v dramatu Idiot. Od roku 1997 je ve stálém angažmá v Dejvickém divadle. Jeho režijním debutem byla inscenace hry Joea Penhalla Krajina se zbraní. Filmoví a televizní diváci jej znají např. ze snímků Šeptej (1996), Jedna ruka netleská (2003), Karamazovi (2008), Protektor (2009), Občanský průkaz (2010), Rozkoš (2013), Díra u Hanušovic (2014), Ztraceni v Mnichově (2015), Zločin v Polné (2016) nebo ze seriálů Čtvrtá hvězda (2014), Vraždy v kruhu (2015), Pět mrtvých psů (2016), V. I. P. vraždy (2016), Já, Mattoni (2016), Kosmo (2016) a dalších.
Název: Čtvrtá oběť
Autor: Peter MAY
Interpret: Jana Plodková, Martin Myšička
Délka: 11 hodin a 1 minuta
Katalogové č.: AK104
EAN: 85941694801043
Vydavatel: OneHotBook
E-shop: stáhnout
{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/peter-may-ctvrta-obet-cte-martin-mysicka-a-jana-plodkova-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}
Vydavatelství OneHotBook – vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.
Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.