Příroda a ekologieVolný čas

Chrudimka na houbách – radioaktivní houby

Chrudimka na houbách - radioaktivní houbyUrčitě každý z vás našel letos ve své e-mailové schránce tento e-mail o radioaktivních houbách – v souvislosti s fukušimskou katastrofou v Japonsku.

Dobrý den,
jsem se bavila se známým, který už dlouhou dobu pracuje pro  Akademii věd ČR jako biochemik a nejčastěji se zabývá výzkumem  nezávadnosti potravin.
Povídal mi, že právě dělali výzkum, jak fukušimská katastrofa ovlivňuje složení hub, které lidi můžou normálně nasbírat v lese.
A výsledky byly tak špatné, že jim úplně zakázali je zveřejnit !
Ten známý mě prosil, abych to nikomu neříkala, ale já si myslím, že by to měl vědět každý.
Houby jsou totiž známé tím, že v sobě akumulují těžké kovy a jsou schopné pojmout až 100-krát vyšší koncentraci než je v okolním prostředí. A navíc dokážou nasát tyhle těžké kovy i z půdy nebo deště !
Radioaktivní těžké kovy pronikají přes myceliové vlákno podhoubí do nitra buněk a tam zůstávají. Jde např. o cezium s poločasem rozpadu 30 let (to je doba, než se rozpadne # polovina jader atomu), jehož  zamořeni je intenzivně sledováno už od Černobylské katastrofy !
Cezium dokáže snadno putovat tělem člověka a ozařovat jej.Nejvyšší koncentrace radiace bývá naměřena v hřibovitých houbách (např. praváci nebo křemenáče ), protože mají ze všech hub nejvíce pigmentu.
Ti vědci otestovali první letošní houby a zjistili, ze skoro všechny několikanásobně překročily limity kontaminace, které jsou ještě pro člověka bezpečné. A jsou přesvědčeni, že za to může právě havarie ve  Fukušimě, protože výsledky z předchozích let byly v pořádku.
Nechápu, proč nás naše vláda neinformovala, že i na území ČR dopadla japonská radiace.
Pošlete prosím tento mail všem svým známým, aby se dověděli, jaké nebezpečí jim hrozí.
A pokud letos pošlete děti na tábor, tak jim zakažte, aby jedly houby.
Jde o jejich zdraví!

Neonothopanus gardner, foto: Cassius Stevani

Jelikož se jedná samozřejmě o “kachnu“, zeptali jsme se proto odborníka.

Houby rostoucí na území České republiky obsahují přirozeně se vyskytující radioaktivní prvky, zejména izotopy draslíku, uranu, thoria a produktů jejich přeměny. Některé druhy hub vykázaly vysokou schopnost akumulovat radioizotopy cesia (134 a 137) z jaderného spadu po havárii reaktoru v Černobylu. Vzhledem k poločasu rozpadu obou izotopů dnes 134Cs prakticky vymřelo a aktivita izotopu 137Cs významně poklesla. Již v 90. letech 20. století bylo prokázáno, že konzumace 10 kg běžných hub ročně nepředstavuje pro houbaře prakticky žádné riziko.
Vzhledem k tomu, že na území ČR nebyl po havárii v Japonsku v tomto roce – vzhledem k velké vzdálenosti a vzdušnému proudění – zaznamenán prakticky žádný radioaktivní spad, nehrozí ani žádné zvýšení radioaktivity hub. Kromě toho je třeba zdůraznit, že i v případě významného radioaktivního spadu by se radioaktivita hub zvyšovala postupně – tedy nikoli skokově, ale v průběhu několika let v závislosti na postupné migraci radioaktivních izotopů do hlubších vrstev půdy.

Podrobné informace najdete na mém blogu v článku Jsou houby radioaktivní?

RNDr. Jan Borovička, Ph.D.
Ústav jaderné fyziky AV ČR
Geologický ústav AV ČR

Tak a máme jasno, takže můžeme v pohodě houby sbírat a nevěřit každému e-mailu, který k nám do schránky dorazí.

zdroj: http://www.hoax.cz/

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.