Chrudim inspirovala Jihlavu
Chrudim / Jihlava – v polovině října se v sídle Krajského úřadu Kraje Vysočina konala další z aktivit projektu MA-G 21 (Spolupráce místní Agendy 21 v kraji Vysočina a Gemeinde 21 v Dolním Rakousku), která byla tentokráte zaměřena na podnikatelský sektor. Mezi řadou informací zazněl i blok místostarosty města Chrudim Romana Málka, který hovořil o spolupráci mezi neziskovým sektorem, městem a podnikatelskou sférou.
Konferenci, na kterou byli pozváni jak zástupci podniků, tak neziskového sektoru, zahájili svými příspěvky radní pro oblast regionálního rozvoje Martin Hyský a zástupce ředitele Krajské hospodářské komory Miloslav Ileček. Tematicky byla konference rozdělena do tří částí.
V první části věnované společenské odpovědnosti firem byly představeny příklady dobré praxe spolupráce podnikatelského a neziskového sektoru. Se svými zkušenostmi vystoupil ředitel Okresní hospodářské komory v Hodoníně Michal Švagerka a ředitelka Jihomoravské komunitní nadace v Břeclavi. Oba příspěvky spojovala snaha hledat podporu ve vnitřních zdrojích mimo oficiální dotační tituly ČR a EU. „Myšlenka komunitních nadací začala svoji dráhu v USA ve 20. letech minulého století, kde se podařilo vyhlásit poprvé otevřené grantové kolo, které bylo určeno na podporu aktivit, které v této oblasti byly nejvíce potřeba,“ řekla ředitelka nadace Zlatuše Maděřičová. Téma zapojení NNO spolu s podnikatelským a veřejným sektorem při rozvoji venkova prezentoval ve své přednášce
Ve druhé části proběhla panelová diskuse na téma „Zkušenosti s podnikáním v zahraničí. O své zkušenosti se přišli podělit zástupci Zakarpatské agentury pro rozvoj a inovace, kteří představili Zakarpatí jako oblast vhodnou pro podnikání, především díky dopravní poloze, investičním pobídkám a levné pracovní síle. Pracovnice Krajské hospodářské komory pro Česko-Rakouskou spolupráci Klára Houserová informovala o možnostech podnikání v Rakousku, které přišly díky otevření trhu práce letos v květnu. Vystoupili zde také zástupci dvou firem, které s podnikáním v zahraničí mají bohaté zkušenosti. Pivovar Jihlava, zastoupený výrobním ředitelem Jaromírem Kalinou, exportuje nejen na Ukrajinu, ale i do několika dalších zemí. V případě Ukrajiny je největším problémem nízká koupěschopnost místního obyvatelstva. Obchodní ředitel firmy Ekoplast Telč, s.r.o. obohatil diskusi svými zkušenostmi s podnikáním v Rakousku. Zkušenosti se zahraniční doprovodil svými postřehy z návštěv těchto destinací i radní pro oblast regionálního rozvoje Martin Hyský: „I když nabídka jít podnikat do Rakouska zní lákavě, ve skutečnosti je nutné počítat s velkou administrativní zátěží, kterou to s sebou přinese. Na rozdíl od toho je Ukrajina zemí, kde byrokracie není tak velká, ale problémy jsou v teprve se budující infrastruktuře a službách.“
Závěr konference byl věnován informacím o možných zdrojích podpory. Olga Wiesnerová, z odboru regionálního rozvoje, informovala o dotačním programu kraje Podpora podnikatelů a Hana Medřická, ředitelka regionální kanceláře CzechInvestu popsala jak servisní činnost agentury, tak zdroje podpory podnikání z Operačního programu Podnikání a Inovace.