KnihyKultura

Zbraň působící zkázu

recenze knihy Černý oheň z Byzance

„Westminsterskou katedrálou vanul studený vítr. Starý chrámový varhaník si mnul ruce zkroucené pakostnicí. Dosud se mu nepodařilo pochopit, proč se kostely musí stavět průčelím k východu. Odtud sice dopadaly do svatostánku sluneční paprsky, ale s nimi vanul i východní vítr, který přinášel ledový chlad. Z této světové strany také občas přišlo neštěstí.“

Dirk Husemann se po přečtení jeho knih Slon pro Karla Velikého a Ledoví piráti (recenze) zařadil mezi mé oblíbené autory, proto jsem si nemohla nechat ujít jeho novinku Černý oheň z Byzance. Tentokrát nás autor zavede na samý sklon 16. století. V Anglii vládne Alžběta I., pro niž Thomas Dallam sestrojil samočinně hrající varhany. Bohužel se však vůči královně dopustí prohřešku, z toho důvodu je nakonec vybrán, aby samočinné varhany spolu s dalšími vyslanci dopravil sultánovi Mehmedovi III. do Istanbulu jako dar, který by ho měl přesvědčit, aby se postavil na stranu Anglie v boji proti Španělům. To však ještě Dallam netuší, co je hlavním poselstvím výpravy.

Co je onen tajemný černý oheň? Podaří se Dallamovi vypátrat starodávnou recepturu, která je již roky zapomenuta? Co za dobrodružství ho na palubě královské fregaty nesoucí název Hector a následně v samotném Istanbulu čeká? Dirk Husemann dokáže psát tak, že se od čtení nebudete chtít odtrhnout.

„Vypadá to,“ poznamenal, „že ta plavba je pro královnu velmi důležitá. Pro mě jsou zase důležité ty varhany. A pro nás oba je důležitý náš život. To jsou tři důvody, které mluví pro to, abychom si vybrali bezpečnější loď.“

Autorovy knihy jsem si zamilovala, protože skvěle snoubí skutečné historické osobnosti, ale i události se svojí fikcí. Dokáže čtenáře zaujmout a jeho knihy jsou velmi čtivé. Moc se mi líbilo, jak vylíčil Alžbětu I. jako člověka z masa a kostí, s jejími nešvary i slabostmi. Stejně tak sultán Mehmed III. byl živoucí postavou a také hlavní hrdina Thomas Dallam byl skutečným autorem hned několika samočinných varhan. Více již neprozradím, sám autor závěrem knihy uvádí, co se opírá o skutečnost, co si trochu upravil a co je jen fikce.

Černý oheň z ByzanceLíbilo se mi, jak se v knize prolínaly dvě dějové linie, jedna sledovala Alžbětu I. a její počínání v Anglii ohrožené možným útokem Španělů a druhá je věnována Thomasu Dallamovi, a ta je velmi napínavá. Kromě napětí a dobrodružství autor neopomněl do knihy přidat i lásku, která je v tomto případě takovou pomyslnou třešničkou na dortu, ušetřena nezůstala ani samotná královna.

„Dříve jsem byla více než královna,“ přiznala a udivilo ji, že ji Španěl prohlédl. „Byla jsem panovnice. Velela jsem lodím, které porazily Armadu. Potlačovala jsem spiknutí, zakládala kolonie a postupovala proti svým nepřátelům s veškerou tvrdostí, i když mi to div nezlomilo srdce.“ Před vnitřním zrakem se jí vynořil obraz její sestřenice Marie. „Aspoň jsem si nepřipadala jako neživá loutka.“

V knize vystupuje větší množství postav, ale čtenář se v nich rozhodně neztrácí. Díky nim je čtení dynamické. Zajímavé je, i jak se některé postavy znovu setkávají v různých obdobích svého života a musím podotknout, že autor své hrdiny mnohdy nešetří.

Kniha se mi četla velmi dobře a v samotném závěru jsem ji už nebyla schopná odložit, dokud jsem se nedozvěděla, jak příběh skončí.

Historický román doporučuji všem, kteří rádi čtou dobrodružné knihy, ve kterých vystupují skutečné historické osobnosti a těm, co jim nevadí, když se autor odchýlí od skutečnosti. Kniha jistě splní očekávání i těch, co již autora znají a jeho knihy si oblíbili.

„Teď zavřel oči i on. V duchu viděl, jak se otevřely klapky majestátního nástroje. Cítil, jak vibrují jazýčkové píšťaly a vzduch ševelí trubkami, nejprve jemně, poté naplno. Zpočátku basy hučí jen potichu. Zanedlouho se však varhany rozezní a rozezpívají. Nástroj šumí, duní, hlaholí, burácí, promlouvá, křičí a vzdychá.“

Moje hodnocení je 100 %.

Budu se těšit, které historické období a méně známé skutečnosti si autor vybere pro další příběh.

 

Název knihy Černý oheň z Byzance
AutorDirk Husemann
Žánrhistorický román
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2020
Počet stran384
ISBN978-80-242-6823-1
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Brána

Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.

V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.

Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.

www.knizniklub.cz



Palmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)