Černobílý svět
recenze knihy Jodi Picoult – Velké maličkosti
Zamýšleli jste se někdy nad tím, co pro vás znamená šťastný život? Je to dostatek peněz? Krásná dovolená? Zdravé děti? Nebo třeba jen to, že ráno vstanete z postele? Nároky na štěstí se liší člověk od člověka, stejně tak i jeho míra. Co jednomu stačí, druhému nepostačuje ani ke slabému úsměvu. Stejně tak si spousta lidí ani neuvědomuje, že něco jako šťastný život už vlastně má. Když v něčem vyrůstáte od malička, jste na to zvyklí a jednoduše nevnímáte, že by to někdy mohlo být jinak.
Jodi Picoult má bezpochyby pestrý výběr témat a prakticky pokaždé své čtenáře nutí k zamyšlení. Nikdy nemá strach vytrhnout člověka z jeho komfortní zóny a konfrontovat ho s odvrácenou stranou světa. Umí vám dokázat, že ta temnější část lidského bytí není někde na kilometry daleko nebo v nějakém jiném alternativním vesmíru. Je blízko. Tak blízko, až vám někdy doslova dýchá na krk.
Ruth je zkušená porodní sestra a svému poslání přivádět na svět nový život věnovala již dvacet let. Rozumí pacientkám, perfektně se stará o novorozence a nemá sebemenší problém s nadřízenými ani kolegy. Přesto byste ji na oddělení nepřehlédli. Ruth je totiž jedinou sestrou černé pleti na oddělení. Což nikomu nevadilo celé dvě dekády. Jenže nic netrvá věčně. Ruthin šťastný život končí v ten den, kdy do nemocnice přijedou rodit Brittany a Turk Bauerovi. Ti jsou bílí. Bilí válečníci rasy. Turka navíc zdobí tetování v podobě vlajky Federace a výmluvné svastiky. A rozhodně se mu nelíbí, že by se jeho bílého syna měla dotýkat černá sestra. A tady to všechno začíná.
K velké smůle všech totiž malý Davis umírá krátce po rutinní obřízce. Na první pohled bez zjevné příčiny. Jediný člověk, který je přítomný jeho poslednímu boji o život, je právě Ruth. Ta Ruth, která má od nadřízené přímý zákaz dotýkat se zrovna tohoto dítěte.
Bezbřehý žal nad ztrátou novorozeného syna nutí rasistické rodiče hledat vinu u konkrétního člověka a je jim naprosto jasné, že Ruth je vrah. Zabila jejich syna z pomsty, z nenávisti. Zabila ho, protože je černá.
Jodi Picoult sama uvádí, že chtěla napsat knihu o problematice rasismu už před několika lety, ale nenašla dostatek odvahy ani vhodné téma. Nakonec k ní inspirace doputovala sama a životní příběhy několika lidí, kteří jí prošli životem, se spojily v jedno ucelené vyprávění o nespravedlnosti na základě rasy. Na pozadí soudního procesu, kde se každý ze zúčastněných včetně obhájkyně, žalobkyně a soudce samotného vehementně snaží tvářit, že se tady vůbec nejedná o rasu, autorka rozehrává opatrný tanec na velmi tenkém ostří. Může Ruth za smrt malého chlapce? Nebo je jen obětí několik desetiletí trvajících předsudků, že černí jsou vždy vinni?
Velké maličkosti jsou příběhem, kde se hroutí dvě rodiny. Matka samoživitelka v postavě Ruth postupně ztrácí práci i důvěru svého syna. Její život je rozmetán na kousky nekorektním policejním zásahem a zatčením. Turk a Brit proklínají černošku, jež jim vzala dítě, které nikdy neuvidí vyrůstat, nikdy neuslyší jeho smích ani první slovo. Davis Bauer přišel o svou budoucnost.
Příběh jako takový je emotivní a silný. Dokáže rozvířit celou plejádu pocitů a autorka se snaží čtenáři dopřát co nejobšírnější sondu do života a myšlení hlavních zúčastněných postav. Jodi Picoult vyzvedává na světlo špínu rasových předsudků, nevědomé privilegovanosti bílé rasy i každodenní ústrky všech, kteří nějakým způsobem vybočují z řady. Paradoxem je, že to, co je silná dominanta této knihy, je i její slabinou.
Paní Picoult jde totiž do extrémů. Na každé straně. Neexistuje nic mezi černým a bílým vnímáním světa. Snaží se bořit stereotypy a přesto do nich místy sama upadá. Zuřivě se snaží hromovým hlasem upozornit na křivdu, až ze svých postav dělá karikatury, jednající jen v úzkém manévrovacím prostotu. Chce snímat okovy, ale místo nich nasadí jiné.
Co chci říct závěrem je, že kniha bije na poplach a zcela oprávněně. Jodi Picoult se se ctí zhostila ošemetného tématu a zpracovala ho se sobě vlastním vypravěčským nadáním. Bohužel místy vše vyšroubovala do takových výšin, až utrpěla sama uvěřitelnost celého příběhu.
Navzdory tomu, že někteří jedinci by to tak chtěli vnímat, svět není pouze černobílý. Nikdo z nás nedokáže vymazat tu neuvěřitelnou škálu barev a jejich pestrost. A život si vždy najde svou cestu napříč rasou, pohlavím a předsudky.
Hodnocení: 3/5
Název knihy | Velké maličkosti |
Autor | Jodi Picoult |
Žánr | Román, pro ženy |
Nakladatelství | Ikar |
Rok vydání | 2017 |
Počet stran | 528 |
ISBN | 9788024934518 |
www.dobre-knihy.cz | |
www.databazeknih.cz |
Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.