Čechoameričanův Kosmonaut z Čech
recenze audioknihy Kosmonaut z Čech
My Češi jsme si toho v minulosti užili už dost. Spoustu bitev, válek a hned několikrát nám cizí mocnosti zabrali dokonce i naše území. Máme pár historických osobností, na které můžeme být hrdí a které uznávají i v zahraničí. Skutečně celosvětový přínos, a tím pádem i slávu, jsme ale už dlouho nezaznamenali. To se však má již brzy změnit. Postará se o to kosmonaut Jakub Procházka se svým vesmírným programem už v roce 2018.
Do jisté doby žije Jakub, zejména na první pohled, poměrně obyčejný život. Miluje svou ženu Lenku, se kterou se, prozatím neúspěšně, zrovna snaží založit rodinu. A tehdy, vlastně letos, je Jakubovi nečekaně nabídnuta unikátní příležitost zapsat sebe i Českou republiku do historie. Jako specialista v oboru byl vybrán k získání vzorků prozatím naprosto neprobádaného intergalaktického oblaku kosmického prachu nazvaného Chopra. Jakub dlouho neváhá a výzvu přijímá, a brzy se tak vydává na svou několikaměsíční osamocenou pouť vesmírem, aby se možná už nikdy nevrátil zpět…
Jak posluchač brzy zjišťuje, Jakub má velmi zajímavou rodinnou historii. Jako chlapec přišel o oba rodiče a vyrůstal s prarodiči v malé vesničce jménem Středa. Jeho otec byl komunistický nadšenec a mučitel, po změně režimu, kdy už Jakubovi rodiče nežili, se tak vyřizování účtů dotklo jen Jakuba a jeho dědy s babičkou. Obtížnou rodinnou historii sledujeme po částech v krátkých okénkách v průběhu hlavní dějové linky, kterou je Jakubova cesta ve vesmírné lodi Jan Hus 1 k oblaku Chopra. Při jeho rozjímání se rovněž dozvídáme o jeho začátcích s Lenkou, ale to nejzábavnější se stejně děje na palubě kosmické lodi, jejíž zákonitosti, stejně jako skutečné fungování skafandru, toalety a zvládání dalších běžných denních činností (jako je např. čištění zubů a následné vyplivnutí pasty a slin) si autor podrobně nastudoval na webových stránkách nejpovolanějších – NASA. Jakub se poměrně brzy po svém velkolepém startu a velkém odloučení musí vyrovnat s nečekanou ztrátou a možná neexistujícím nálezem… Stane se z Jakuba pozemská hvězda, nebo jen mimozemský prach?
Poutavý příběh o nesmírném odhodlání a obětování nabízí posluchači výlet do budoucnosti i do historie, která se, chtě nechtě, opakuje. Někdy musíme odjet velmi daleko, abychom si uvědomili, jak moc nám chybí něčí blízkost. V opačném případě můžeme ale také zjistit, že lze žít i jinak, šťastněji než doposud, i když náš stav nejspíš nebude odpovídat univerzální definici štěstí. Autor Jaroslav Kalfař žije od patnácti let s matkou ve Spojených státech amerických, přičemž Českou republiky dlouhé roky od svého odjezdu nenavštívil. Vystudoval New York University a svou první knihu, se kterou ohromil USA (a už i několik dalších zemí), napsal anglicky (Spaceman in Bohemia, 3/2017). Nyní jeho kniha vyšla i zde, v České republice. Jeho pohled na jeho rodnou zem je v knize zachycený velmi zvláštním způsobem. Samozřejmě je znát, že autor má k České republice vztah, zná její historii, do jejíchž zákoutí se několikrát obrací, ale jeho popis některých situací či zvyklostí (např. podoba vesnice, zabíjačky, tradičně konzumovaného jídla) na mě působil už jako předpřipravený pro cizincovo pochopení. Respektive, jako by autor měl již jistý nadhled z doby strávené mimo naši zem, a zároveň jako by ustrnul v časech snad už dávno minulých i na vesnicích. Ale možná se pletu nebo je to jen můj dojem či představa.
Každopádně, autorovou silnou stránkou je nikoliv jen trochu sci-fi příběh (nejen kvůli kosmonautům), ale zajímavé jsou také popisy nejedné vztahové situace, které autor řeší ne zcela tradičně. Dokonce, jak nám v úzkém kruhu prozradil, když zde nedávno byl pokřtít svou knihu, byl editorem tlačený k jinému konci knihy, než jaký původně napsal. Jaroslav se však nedal, a pokud by se náhodou natáčel někdy v budoucnu také film, scénář nebude psát nikdo jiný než právě sám autor, a tak se nemusíme bát žádných radikálních změn, a to ani co se týče konce. Autor také prozradil, že již nyní píše další knihu, kde jednou z postav bude dívka jménem Tereza. Tak uvidíme, jestli se s ní budu moci v něčem ztotožnit, protože „místní“ Lenka byla z trochu jiného těsta než já, ale rozhodně bych se od ní měla co učit! Nadějnému mladému autorovi nechybí ani schopnost vymýšlet originální popisy a při svém psaní nezapomíná na obvykle opomíjené činnosti člověka, jako je například jít se vyčůrat. Kromě Jakuba a Lenky v příběhu vystupuje hned několik dalších výjimečných postav, mezi kterými byl chtěla jmenovat Jakubova (i Lenčina) státem jmenovaného psychologa Dr. Kuřáka a konečně i Hanuše (kdo to je neprozradím). Autorovi velmi fandím, jelikož je obrovsky sympatický a hlavně chce v každé své knize alespoň trochu psát o naší malé republice, a to je skvělé, jelikož možná právě díky němu se o nás ti cizinci dozvědí… dozvědí.
Já jsem příběh kosmonauta Jakuba poslouchala namluvený hercem Petrem Jeništou, který je ve stálém angažmá v Divadle Na zábradlí, ale znát ho můžete například i z nedávno uvedeného dobového seriálu Bohéma. Audiokniha Kosmonaut z Čech vyšla v podstatě souběžně s tištěnou knihou. Kromě již zmíněného interpreta, který vypráví naprostou většinu děje, je vlastní hlas věnován ještě Lence (Veronika Khek Kubařová), která k nám (i Jakubovi) dodatečně promlouvá skrz hlasové záznamy ze sezení s psychologem Dr. Kuřákem (Vasilem Fridrichem). Petr Jeniška stál alespoň v případě vydavatelství OneHotBook za mikrofonem poprvé. Líbil se mi. Děj velmi prožíval a zajímavě uchopil i popisnější části. Dr. Kuřák byl zase správně strohý a odměřený a Lenka „mluvila“ prostřednictvím Kubařové rovněž adekvátně situaci, ve které se nacházela. Navíc právě Kubařová už je v tomto řemesle ostřílená a vždy vynikající.
Režie se v Kosmonautově případě ujal Hynek Pekárek, kterého já osobně znám z Metra 2033 (na jehož pokračování už se moc těším), Maigreta a jeho mrtvého a audioknihy Co mě naučil tučňák, která mě tenkrát bohužel dějově trochu zklamala. Co ale bylo u všech skvělé, byla hudba. A ta byla dobrá i tentokrát, ačkoliv jí bylo jen malinko. Vlastně asi jen na úvod a závěr, ale improvizace na Smetanovu Vltavu... to byla zkrátka trefa do černého…
Hodnocení: 85 %
{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/jaroslav-kalfar-kosmonaut-z-cech-ucinkuji-pjenista-vkubarova-vfridrich-demo-onehotbook&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}
Autor:
Jaroslav Kalfař
Narodil se a vyrostl v Praze, ale v patnácti letech se přestěhoval do Spojených Států. Získal titul MFA na Newyorské univerzitě, kde se účastnil programu Goldwater Writing Project a byl nominován i na první stipendium E. L. Doctorowa. Žije v Brooklynu. Svůj první román Kosmonaut z Čech napsal anglicky a získal s ním v zahraničí přízeň čtenářů i uznání kritiků.
Účinkující:
Petr Jeništa (* 1977)
Po studiu Pražské konzervatoře působil postupně v divadlech F. X. Šaldy v Liberci, v hradeckém Klicperově divadle, v Divadle Husa na provázku, v HaDivadle a v Národním divadle v Brně. Od roku 2013 je ve stálém angažmá v Divadle Na zábradlí. Filmoví a televizní diváci si ho mohli všimnout také ve snímcích Nuda v Brně (2003), Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005), Kuličky (2008), Proměny (2009), Příběh kmotra (2013), v seriálech Život a doba soudce A. K. (2014), Já, Mattoni (2016), Bohéma (2017) nebo v TV filmu Hlas pro římského krále (2016).
Veronika Khek Kubařová (* 1987)
Vystudovala herectví na Pražské konzervatoři. Díky absolventskému představení Kytice Jiřího Suchého v Divadle Konzervatoře získala možnost hrát v divadle Semafor. Po absolutoriu se přesunula do Městského divadla v Mladé Boleslavi, v letech 2011 – 2014 byla členkou souboru Městkých divadel pražských Rokoko a ABC, od ledna 2015 působí v Dejvickém divadle, ale hostuje i na dalších scénách. Na stříbrném plátně debutovala ve filmu Rafťáci (2006), následovaly role ve snímcích Nejkrásnější hádanka (2008), Ženy v pokušení (2010), Lidice (2011), Můj vysvlečenej deník (2012) nebo Tři bratři (2014).
Vasil Fridrich (* 1976)
Absolvoval DAMU, ještě na škole se setkal s režisérem Dušanem Pařízkem, který ho obsadil do role Peachuma v Žebrácké opeře (pod jeho vedením hrál i později, v Divadle Komedie s ním pak spolupracoval na Večerech Analogonu). Během studia také účinkoval v divadelním spolku Kašpar a v divadle J. K. Tyla v Plzni. V roce 1995 se stal členem CD 94 v Divadle v Celetné. Po skončení studií získal angažmá ve Švandově divadle, v letech 2002–2005 působil ve Středočeském divadle Kladno. V současné době je členem souboru Městských divadel pražských a hraje také s Komorní činohrou Praha. Zahrál si například ve filmech Vaterland (2004), Hlava-ruce-srdce (2010), Kobry a užovky (2015) nebo v seriálu Ohnivý kuře (2016).
Název: Kosmonaut z Čech
Autor: Jaroslav Kalfař
Interpret: Petr Jeništa, Veronika Khek Kubařová, Vasil Fridrich
Délka: 12 hodin a 20 minut
Katalogové č.: AK146
EAN: 8594169481463
Vydavatel: OneHotBook
E-shop: stáhnout koupit CD
{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/jaroslav-kalfar-kosmonaut-z-cech-ucinkuji-pjenista-vkubarova-vfridrich-demo-onehotbook&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}
Vydavatelství OneHotBook – vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.
Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.