Když se Dupinovy cesty střetnou s Maigretovými
recenze knihy Bretaňský odkaz
Komisař Dupin, sympatický muž, jenž má rád svou práci a řeší tedy případy s nadšením a tolik potřebným důvtipem, není na stránkách portálu Chrudimka žádným nováčkem. Vy jste se s ním již mohli seznámit prostřednictvím našich recenzí, konkrétně jste si tu mohli přečíst o 4. dílu Bretaňská pýcha, 6. dílu Bretaňské světlo a 7. dílu Bretaňské tajemství. Tentokrát vám představím již osmý díl série o tomto vyšetřovateli, jenž nese název Bretaňský odkaz, s podtitulem Osmý případ pro komisaře Dupina. S hlavní postavou se setkáváme v jeho domovském městě Concarneau, policejní stanice prochází rekonstrukcí a všichni se raději přesunuli někam jinam. Někteří si vzali dovolenou, jiní nepohrdli prací v terénu a Dupin se počítá k té druhé skupině. Všichni předpokládají, že tyto dny proběhnou bez žádného rozruchu, ale vrah jim překazí plány. Postupně spáchá hned několik zločinů, ať už se jedná o vraždu, či o atentát, kde nikdo včetně komisaře Dupina netuší, co mělo být jeho cílem. Nebezpečí hrozí hned několika lidem, podaří se concarneauskému policejnímu oddělení vše vyřešit? Co vše se v městě přihodí a proč? To jsou otázky, které vám zodpoví Jean-Luc Bannalec ve své čtivé a poutavé knize.
S detektivem se budeme opět, jak je pro tuto sérii charakteristické, pohybovat po území Bretaně, konkrétně tentokrát jde o Concarneau. V tomto městě se pohyboval i George Simenon, autor příběhů o detektivu Maigretovi, a prostředí popsal v některých svých knihách. Jean-Luc Bannalec s tímto faktem v osmém dílu seriálu pracuje a uvádí oba detektivy do součinnosti. Vše nabírá obrátky ve chvíli, kdy se Dupin dozví o mrtvole nalezené přímo před Amiralem, v tu chvíli pro něj začíná rutinní práce. Začne vyslýchat všechny podezřelé. Při vyšetřování přichází do styku se spoustou lidí, kteří by čistě teoreticky mohli chtít smrt tohoto muže. Co se stane dále? Odhalí Dupin vraha? To se dozvíte, když se dočtete do tohoto detektivního románu, jenž je čtivý, zajímavý a poutavý. Osobně si myslím, že si jeho četbu opravdu užijete.
Když se do díla začtete, budete se snažit s komisařem spolupracovat a odhalit vraha dříve, než se to podaří jemu. Nicméně je příběh naplněný mnoha zápletkami a neočekávanými zvraty, jež mnohdy otřesou vašimi vyšetřovatelskými teoriemi, stejně tak pořádně zamotají hlavu i tak otrkanému detektivovi, jako je právě komisař Dupin. Jean-Luc Bannalec tedy po svých čtenářích vyžaduje aktivní spolupráci při odtajňování nejrůznějších dílků mozaiky případu. Román udělá radost zejména milovníkům detektivek a příznivcům autora Jean-Luca Bannaleca. Autor pro osmý román ze série zvolil opět novou tematiku, tentokrát se zabývá otázkou podnikání a konkurence na trhu. Jak je u něj už téměř zvykem, opět dosti detailně propracoval charaktery postav, jež jsou hloubkové, myslí totiž i na ty čtenáře, kteří nezačnou číst sérii od prvního dílu. Není to totiž nutné, všechny postavy vyšetřovatelů jsou v každém díle znovu představeny a vykresleny, většinou k charakteristice dochází v rámci situačních popisů. Spisovatel je zajímavý pro jeho živý styl psaní, kdy se v příběhu neustále něco děje a nejsou obsažena žádná hluchá místa, která by vás při čtení nudila. I popisy, jež jsou ve většině případech spíše statické a nezáživné, u Jean-Luca Bannaleca žijí svým životem. Jsou strhující, čtivé a mají náboj a šťávu.
Kniha Bretaňský odkaz vyšla v originálu (Bretonisches Vermächtniss) v roce 2019. U nás jsme se jejího překladu a vydání dočkali až na počátku roku 2021. O vydání se postaralo nakladatelství Kalibr. Tento titul je již osmým v sérii o případech komisaře Dupina. Pokud vás tato recenze zaujala a budete si chtít knihu pořídit a přečíst, můžete tak učinit v e-shopu Knižního klubu. Příznivce e-knih potěší i e-shop portálu Palmknihy, kde si můžete titul zakoupit i vy.
Bretaňský odkaz má stejně jako předchozí díly série krásně barevnou, poutavou a epickou obálku, jež vypovídá mnohé o prostředí, v němž se příběh odehrává. Na obálce je vyobrazen klášter s hradbami, v jehož blízkosti je Dupinův oblíbený park. I grafické zpracování informací odpovídá vzhledu, který známe z předchozích epizod. Nahoře je černým písmem vyvedeno jméno autora a v levé spodní části je pak velkým bílým písmem uveden název knihy a menším pak informace o tom, že se jedná o osmý případ pro komisaře Dupina. Kromě obálky je dalším důležitým faktorem také anotace knihy, která je poutavá, shrnuje důležité informace o vyprávění a v neposlední řadě slibuje napínavý příběh, plný různých dějových zápletek.
Příběh je poutavý a napínavý již od první stránky, získá si vás a nepustí do té doby, dokud nedočtete až do závěru a nedopadnete vraha. Ano, opravdu až na posledních stránkách s Dupinem vše vyřešíte. Nejedná se o žádnou rychlokvašku, kde byste už v polovině knihy věděli, kdo za vším stojí. Román si zamilujete pro jeho napínavost a akčnost. Akce je zastoupena mnoha nečekanými odbočkami. Díky tomu se kniha velmi rychle a dobře čte. Toto všechno podporuje autorovy kvality.
Děj je odvyprávěn objektivní er-formou v minulém čase. Formě pak dodává na spádu a oživuje ji množství dialogů mezi jednotlivými postavami, použito je i vnitřních monologů, většinou v případě komisaře Dupina, s jejichž pomocí mu můžeme nahlédnout do myšlenek. Vypravěč s odstupem sleduje vše, co se kolem hlavního hrdiny děje.
Co se týká postav, moje sympatie má zejména sám komisař Dupin, který je cílevědomý, miluje tučňáky a vždy, když se s ním setkáte, má v ruce buď šálek, nebo kelímek dobré kávy. Jeho kolegové jsou také sympatičtí, jsou ochotní komisaři pomoci. Ostatní postavy jsou spíše okrajové a jsou zpracovány spíše povrchově, protože jsou epizodní. Chvilkami se objevují, pak zase zmizí a takto se to může v některých případech několikrát zopakovat. Některé z nich mi byly nesympatické z toho důvodu, že Dupinovi ve vyšetřování házely klacky pod nohy. Vyprávění je chronologické a je doplněno o několik retrospektivních linek, které jsou zaznamenány zejména v případech výslechů podezřelých.
Děj plyne poměrně rychle, což čtenáře strhne do víru dění. Příčinou jsou zejména výše zmíněné dialogy. Aby čtenáři text jen tak neubíhal před očima, tak se Jean-Luc Bannalec snažil děj zpomalit prostřednictvím popisných pasáží, ať už se jednalo o popisy postupů vyšetřování, situací, prostředí, či charakteristiky postav. Když vše shrneme dohromady, tak zjišťujeme, že se jedná o interesantní dílo, které má přidanou hodnotu v tom, že vás překvapí a přinese vám zajímavý čtenářský zážitek.
Kniha se skládá z pouhých tří kapitol, které popisují dění v jednotlivých dnech vyšetřování. První dvě epizody jsou delší, poslední má pouze pár stránek. Ač jsou některé kapitoly delší, jsou děleny do dílčích částí, tedy podkapitol, jež jsou od sebe odděleny vynechaným řádkem. Ve vyprávění se tedy v žádném případě neztratíte. Na knihách Jean-Luca Bannaleca je zajímavé to, že vám názvy kapitol o jejich obsahu nic neprozradí, a proto jejich náplň musíte rozkódovat četbou. Příběh je vepsán do 264 stran, ve čtečce tento rozsah odpovídá 208 slidům. Jelikož se román velmi dobře a rychle čte, dá se přečíst během pár večerů. Pochválit je nutné i grafické a jazykové zpracování publikace. Důvodem je volba velkého a patkového písma, které se dobře čte. V oblasti jazyka a gramatiky nebyly obsaženy téměř žádné chyby.
Moje subjektivní hodnocení knihy Bretaňský odkaz je ryze pozitivní. Musím konstatovat, že jsem si četbu tohoto díla opravdu užila. Těšila jsem se totiž na další setkání s komisařem Dupinem. Když mi kniha přišla, nemohla jsem se dočkat, až se do tohoto skvostu pustím. Pak už to mělo poměrně krátké trvání. Tuším, že mi na přečtení stačily tři večery. Autor vás usadí na horskou dráhu a spustí vás na akční honbu za vrahem. Říkala jsem si, že jsem již přečetla polovinu titulů z této série, že už mě nic nepřekvapí, ale opak byl pravdou. Jean-Luc Bannalec se opět ve své tvorbě zlepšil, okořenil jej o spoustu akce a o nová témata. Od knihy jsem tedy dostala více, než jsem očekávala a byl to super čtenářský zážitek. Detektivní žánr mám ráda právě díky množství různých odboček, které mi znemožňují odhalit vraha dříve, než tak učiní vyšetřující detektiv, přesně to bylo v tomto díle splněno. Děj jako celek je celistvý. V románu se neustále něco dělo a ani chvilku jsem se při interpretaci nenudila. Díky mnoha zvratům a popisům dokázal Bannalec aktivovat mou fantazii a já si tak připadala, jako bych byla součástí příběhu a pomáhala jsem hlavnímu hrdinovi při odhalování pachatele trestných činů. Vážím si toho, že autor neustále na své tvorbě pracuje a každé jeho dílo je lepší než to předcházející. Získal si mě pro svůj osobitý styl psaní a již teď musím říci, že se těším na další setkání s komisařem Dupinem. Knihu hodnotím zaslouženými 100 %.
Román mohu vřele doporučit všem milovníkům detektivních románů a akčních příběhů a také příznivcům autora Jean-Luca Bannaleca.
Název knihy | Bretaňský odkaz |
Autor | Jean-Luc Bannalec |
Žánr | Detektivní román |
Nakladatelství | Kalibr |
Rok vydání | 2021 |
Počet stran | 264 |
ISBN | 978-80-242-7017-3 |
www.knizniklub.cz | |
www.palmknihy.cz | |
www.databazeknih.cz |
Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.
Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.
Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.