Komisař Dupin, král Artuš a tajemství…
recenze knihy Bretaňské tajemství
Se sympatickým komisařem Dupinem jste již měli tu čest se seznámit prostřednictvím našich recenzí knih Bretaňská pýcha a Bretaňské světlo. Tentokrát se k nám vrací v zajímavé situaci. Se svými kolegy vyráží objevovat taje bretaňských zákoutí, s nimiž je spojena legenda o králi Artušovi. Ač se těší na chvíle volna a zajímavá místa, vše se zvrtne a oni místo odpočinku musí řešit hned několik zapeklitých zločinů. Případy řeší s pověřením pařížské policie. Podaří se mu veškeré nebezpečí zažehnat a zachránit zbytek skupiny vědců zabývajících se zkoumáním legend o mytickém králi? Co vše se kolem nich semele a proč? Nejen na tyto otázky najdete odpovědi v této poutavé a čtivé knize.
Jak je pro knihy o Dupinovi charakteristické, budeme se pohybovat po území Bretaně. Prostředí, v němž se odehrávají příběhy o králi Artušovi, je tajemné, ale zároveň i malebné a kouzelné. Dupin s kolegy sem vyráží proto, aby si společně užili volno. Dalo by se to označit coby soukromý teambuilding. Vše nabírá na obrátkách, když se hlavní hrdina dozví, že má vyslechnout jednoho místního vědce. Vyšetřovatel je rázem ve svém živlu a už se těší, až vykoná tuto povinnost a následně bude moci v poklidu objevovat zdejší krásy. Problém však nastane ve chvíli, kdy najde onoho vědce bez známek života. Co se stane dále a jak to vše dopadne, to ponechám na vaší interpretaci. Detektivní román je poutavý, zajímavý a čtivý. Osobně si myslím, že si jeho četbu užijete plnými doušky a že se vám bude líbit.
V příběhu se setkáte s četnými zápletkami a neočekávanými zvraty, které vás nenechají chladnými do té chvíle, dokud titul nedočtete a neodhalíte pachatele. Dílo po vás bude vyžadovat aktivní spolupráci při odtajňování nejrůznějších stop, ale i při hledání odpovědí na nejrozličnější otázky. Román potěší zejména milovníky detektivek a příznivce autora Jean-Luca Bannaleca. V knize vás překvapí nejen zvolená tematika a prostředí, ale i dosti detailně propracované charaktery postav a již zmíněné nečekané zvraty. Autor počítá s tím, že nemusíte nutně začít číst od prvního dílu série, a proto vám všechny postavy vyšetřovatelů představí a vykreslí s trpělivostí znovu, většinou tak činí situačními popisy. Spisovatel si vás získá svým živým stylem psaní, kdy se na stránkách neustále něco děje a vám se tak nestane, že byste se dostali do situace, že byste se při čtení nudili. Dokonce i popisy byly čtivé a strhující. Celé vyprávění má charakteristický náboj a šťávu.
Kniha Bretaňské tajemství vyšla v originálu (Bretonische Geheimnisse) v roce 2018. U nás se jejího překladu dočkáváme až v lednu 2020. O vydání se postaralo nakladatelství Kalibr. Tento titul je již šestým v sérii o případech komisaře Dupina. Pokud vás tato recenze osloví a budete si chtít knihu pořídit a přečíst, můžete tak učinit v e-shopu Knižního klubu. Jste-li příznivci e-knih, budete si moci tento román přečíst i vy, objevíte jej v nabídce e-shopu Palmknihy.
Bretaňské tajemství si vás získá svou poutavou, barevnou a o příběhu mnohé vypovídající obálkou. Představí vám prostředí, v němž se budete s hlavními hrdiny pohybovat. Na obálce je vyobrazeno středověké stavení (zámek), v jehož blízkém okolí je hustý les. Ono stavení stojí na břehu jezera, na jehož hladině se historická budova odráží. Zbylá grafika se pak hodně shoduje s tou, již známe z předchozích dílů. Nahoře je černým písmem vyvedeno jméno autora a v levé spodní části je pak velkým bílým písmem uveden název knihy a menším pak informace o tom, že se jedná již o sedmý případ pro komisaře Dupina. Vedle této informace se nachází jméno vydavatele. Důležitým faktorem při výběru této knihy pro mě byla nejen předchozí zkušenost s autorovými díly, ale také anotace, která vás zaujme, protože slibuje napínavý a tajemný děj.
Ve chvíli, kdy knihu otevřete, si vás získá a nepustí vás do té doby, dokud nedočtete až do úplného závěru. Dílo je napínavé od úplného začátku, kdy se v podstatě s hlavními hrdiny příběhu těšíte na dlouho očekávaný výlet do legendami opředeného Bróceliandského lesa. Co vás tam asi čeká? Když zjistíte, že se pro vás nekoná žádná změna a opět budete s hlavním hrdinou řešit tajemstvím opředené vraždy, řeknete si: „Jo, to je ten starý známý Jean-Luc Bannalec a jeho hlavní hrdina Dupin.“ Příběh si zamilujete pro jeho napínavost. Abych pravdu řekla, oproti předchozím titulům je tento mnohem akčnější, protože se v něm objeví i celá řada nečekaných odboček. Díky tomu všemu se dílo i vcelku rychle čte. Některým autorům se stává, že při psaní nějakým způsobem naznačí, kdo zločin spáchal. V případě Bannalecových knih je to naopak, vy musíte společně s hlavním hrdinou pátrat po vodítkách a pachatele odhalíte až v úplném závěru, to něco vypovídá o autorových kvalitách.
Vše je odvyprávěno v objektivní er-formě v minulém čase a pro dodání spádu je použito mnoho oživujících dialogů mezi jednotlivými postavami. Co se týče vypravěče, ten pouze s odstupem sleduje vše, co se odehrává kolem hlavního hrdiny. Charakter komisaře Dupina i způsob jeho práce je mi od prvního setkání s ním velmi sympatický, stejně tak i jeho kolegové. Ostatní postavy mi přišly spíše takové okrajové a moc sympatické mi nebyly, protože se mu při vyšetřování snažily házet klacky pod nohy. Vyprávění je chronologické, doplněné o několik retrospektivních odboček, jež se objevují zejména v případech výslechů.
Děj jako celek působí na čtenáře vcelku zrychleně. Příčinou jsou již zmíněné dialogy. Autor se snažil o zpomalení vyprávění prostřednictvím celé řady popisných pasáží – popisy charakterů, prostředí, postupů vyšetřování a situací. Ve výsledku si tak přečtete velmi zajímavé dílo, jež vás překvapí, protože vám přináší zajímavý čtenářský zážitek.
Kniha je sepsána do pouhých tří kapitol, jež popisují děje jednotlivých dní vyšetřování (první dvě kapitoly) a to, co se dělo o několik týdnů později. Jednotlivé epizody jsou delší, ale je nutné podotknout, že se dále dělí do podkapitol. Ty jsou od sebe odděleny vynechaným řádkem. Ve vyprávění se tedy v žádném případě neztratíte. Pro knihy Jean-Luca Bannaleca je charakteristické to, že vám hned v názvu kapitoly neprozradí, co od ní můžete očekávat, a proto jejich náplň musíte rozkódovat četbou. Toto hodně přispívá k čtivosti a zajímavosti celé knihy. Příběh je vepsán do 376 stran, ale jelikož se opravdu velmi rychle čte, dá se přečíst během několika večerů. Musím konstatovat, že pochvalu si zaslouží ale i grafické zpracování publikace. Důvodem je volba velkého písma, které se mi dobře četlo. Jazyk a gramatika byly dobře podchyceny a v textu se neobjevily téměř žádné chyby.
Moje subjektivní hodnocení knihy je velmi pozitivní. Musím přiznat, že na četbu tohoto díla jsem se moc těšila a nemohla jsem se dočkat, až se do románu pustím. Když jsem se začetla, myslela jsem si, že už mě v tvorbě Jean-Luca Bannaleca nemůže nic překvapit. Přeci jen už jsem několik jeho knih přečetla a věděla jsem, co od něj mohu očekávat. Nicméně chyba lávky, autor ve své tvorbě dospěl ke zlepšení, protože do svého titulu vložil mnohem více napětí, než tomu bylo v předchozích titulech. Mohu tedy konstatovat, že jsem od knihy dostala mnohem více, než jsem očekávala a odnesla jsem si zajímavý čtenářský zážitek. V rámci detektivního žánru mám ráda, když mě autor vláčí různými odbočkami a vraha odhalíme s vyšetřovateli společně až na konci. To se Bannalecovi podařilo, což souviselo s tím, že si s výstavbou celého děje pečlivě pohrál. Tentokrát bylo dílo vcelku náročné, co se zapeklitých sociálních vztahů ve skupině vědců týče, dalo mi vcelku zabrat, než jsem si tuto pavučinu poskládala dohromady. Děj jako celek je rozsáhlý, avšak kompaktní. V knize se neustále něco dělo a neobjevovala se v ní hluchá místa. Bannalec dokázal díky mnoha zvratům a popisům aktivovat mou fantazii a já si tak připadala, jako bych opravdu hlavnímu hrdinovi pomáhala při odhalování pachatele trestného činu. Cením si toho, že autor neusnul na vavřínech a neustále na sobě pracuje. Získal si mě pro svůj osobitý styl psaní a já už se teď těším na další setkání s jeho komisařem Dupinem.
Knihu hodnotím zaslouženými 100 %.
Název knihy | Bretaňské tajemství |
Autor | Jean-Luc Bannalec |
Žánr | detektivní román |
Nakladatelství | Kalibr |
Rok vydání | 2020 |
Počet stran | 376 |
ISBN | 978-80-7617-872-4 |
www.knizniklub.cz | |
www.palmknihy.cz | |
www.databazeknih.cz |
Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.
Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.
PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.