Oddechni si na chvíli!
recenze knihy Bretaňské světlo
Sympatický komisař Dupin, který se nám na Chrudimce představil již v recenzi knihy Bretaňská pýcha, se vrací. Tentokrát se s ním ale setkáváme v netypické situaci, místo výkonu své práce je nucen si užívat „dovolenou“. Možná si řeknete, že sledovat to, jak si někdo užívá dovolené povalováním na plážích, je nuda. V tomto případě tomu bude úplně jinak, protože i na dovolené, kde by měl odpočívat, se stane hned několik zločinů, jež je nutné vyřešit. Zajímavé na tom všem je fakt, že případy řeší na vlastní pěst mimo svůj okrsek a jistě mu bude hrozit nebezpečí? Jaké? To už jistě zjistíte sami.
I tentokrát se s hrdinou budeme pohybovat na území Bretaně. Dovolenou tráví v Trégastelu v malebném prostředí růžových granitových skal u moře. To všechno ale kazí fakt, že by raději byl Dupin doma a věnoval se své práci, kterou nade vše miluje. Jak jsem ale již naznačila v úvodu, nakonec ani ta dovolená nebude tak nudná, jak se obával. Zaměstná své šedé buňky mozkové při řešení hned několika případů, jež se v tomto místě staly. Kniha je poutavá a čtivá. S klidným svědomím mohu tvrdit, že se vám bude líbit a užijete si ji.
Z toho, co jsem napsala výše, vyplývá, že román v sobě ukrývá spoustu neočekávaných zvratů a zápletek, jež si vysloveně říkají o to, abyste je společně s hlavním hrdinou rozluštili a našli odpovědi na otázky, které jsou ve vyprávění položeny. Jak již z žánrového vymezení vyplývá, román potěší zejména milovníky detektivek. V příběhu vás překvapí nejen zmíněné nečekané zvraty, ale také prostředí a zajímavé charaktery postav. Ty jsou popsány vcelku detailně a vy si tak připadáte, jak kdybyste se na stránkách svazku setkávali se starými známými. Jean-Luc Bannalec mě znovu potěšil svým živým stylem psaní, při čtení nebyla ani jedna stránka, kde by se něco nedělo a čtenář se tak nudil. I popisy byly čtivé a měly patřičnou šťávu a náboj.
Kniha Bretaňské světlo vyšla v originálu (Bretonisches Leuchten) již v roce 2017. U nás se jeho překladu dočkáváme až v lednu roku 2019. O vydání se postaralo nakladatelství Kalibr. Tento titul je již šestým dílem ze série o komisaři Dupinovi. Pokud vás tato recenze osloví a budete si chtít knihu pořídit a přečíst, můžete tak učinit v e-shopu Knižního klubu. Potěšeni budou i příznivci e-knih, protože si Bretaňské světlo mohou pořídit jak u Palmknih, tak i u eReadingu.
Bretaňské světlo si čtenářovo srdce získá krásně barevnou a velmi poetickou obálkou, jež prozrazuje mnohé o prostředí, v němž se budeme s hlavním hrdinou pohybovat. Tentokrát je vyobrazen skalnatý útes, na němž se tyčí maják a v pozadí pochopitelně nesmí chybět moře. V horní části obálky je černým písmem uvedeno jméno autora a ve spodní je pak velkým bílým písmem uveden název knihy a menším pak informace o tom, že se jedná již o šestý případ pro komisaře Dupina. Vedle této důležité informace se nachází jméno vydavatele. Důležitý faktorem při výběru této knihy byla také anotace, jež mě zaujala, protože slibovala čtivý děj.
Příběh si vás získá hned od první stránky, na začátku vás autor upoutá ke křeslu a nepustí vás z něj do té doby, dokud jeho dílo nedočtete až do úplného konce, kde zjistíte, jak to vše vlastně bylo. Ano, je velmi pozitivní, že s komisařem budete do poslední chvíle pátrat a Bannalec vás nenechá odhalit taje dříve. Vypravěč sleduje dění kolem hlavního hrdiny s odstupem. Používá k tomu er-formu v minulém čase, jež je doplněna mnoha oživujícími dialogy, které vyprávění dodávají na spádu. Charakter komisaře Dupina a zároveň i způsob jeho práce na mě působil velmi sympatickým dojmem. Ostatní postavy, které se kolem hlavního protagonisty pohybovaly, mi tak sympatické nepřišly, protože mnoho z nich se mu snažilo házet klacky pod nohy. Co se týče vyprávění, to plyne chronologicky. Občas se tu objeví nějaká retrospektivní odbočka, zejména tomu tak bylo v případě výslechů a vzpomínek.
Jak jsem již poznamenala výše, děj obsahuje velké množství oživujících dialogů, jež se postaraly o to, že byl děj jako takový hodně zrychlen. Aby nám však neprotekl mezi prsty, bylo nutné jej trošku zpomalit, což bylo učiněno popisnými pasážemi. Výsledek je překvapující a zprostředkovává čtenáři pozoruhodný zážitek. Román udělá radost všem milovníkům detektivních románů a thrillerů. Titul mohu tedy vřele doporučit.
Kniha obsahuje celkem 7 kapitol, jež se dále dělí na podkapitoly. Ty jsou od sebe odděleny vynechaným řádkem, tudíž se ve vyprávění v žádném případě neztratíte. Jednotlivé kapitoly jsou pojmenovány po dnech, vše počíná nedělí a končí kapitolou Zpátky v Concarneau. Epizody jsou různě dlouhé, nejdelší z nich je třetí od konce. Z názvů kapitol se v podstatě nic moc nedozvíme, jen to, v jakém dni se budeme pohybovat. Vše ostatní musíme rozkódovat četbou. Tato záhadnost hodně přispívá k zajímavosti a čtivosti celé knihy. Příběh je vepsán do 304 stran, ale dá se přečíst během několika večerů. K tomu velkou měrou přispívá použité velké písmo ve fontu, který se dobře četl. Pochválit tedy musím nejen náplň, ale i grafické zpracování publikace. Zapomenout nesmím ani na jazyk a gramatiku. Občas se mi zdálo, že bylo použito nevhodně zvolených slov, ale nakonec jsem zjistila, že to byl jen pocit. Nicméně po gramatické stránce jsem pár chyb našla, ať už se jednalo o vynechaná písmena, chybějící čárky či záměny písmen.
Moje subjektivní hodnocení nemůže být jiné než pozitivní. Opravdu jsem si ji užila od samého začátku až do úplného konce. Dostala jsem od ní přesně to, co jsem očekávala a z četby jsem si odnesla zajímavý čtenářský zážitek. U detektivek mám ráda, když do konce tápu v tmách a autor mě nutí přemýšlet o tom, jak to vše dopadne a kdo je pachatelem a dostanu odpověď na to, proč udělal to, co učinil až na konci. Bannalec toto dokázal a s vystavěním celého děje si pečlivě vyhrál, tahal mě tak po slepých uličkách docela dlouho a já neměla tušení o tom, co a jak se odehrálo do poslední chvíle. Po emotivní stránce byl příběh vcelku silný. Děj jako takový je celkem rozsáhlý, avšak kompaktní. Oceňuji, že se v knize neustále něco dělo a neobsahovala hluchá místa. Dílo obsahovalo mnoho zvratů a popisů, jež podněcovaly mou fantazii a já si tak připadala, jak kdybych stála po boku hlavního hrdiny. Autorův styl psaní si mě naprosto získal a já se budu těšit na další setkání s komisařem Dupinem. Knihu hodnotím nádhernými 100 % hodnocení. S dílem jsem byla celkově spokojená.
Název knihy | Bretaňské světlo |
Autor | Jean-Luc Bannalec |
Žánr | detektivní román |
Nakladatelství | Kalibr |
Rok vydání | 2019 |
Počet stran | 304 |
ISBN | 978-80-7617-016-2 |
www.knizniklub.cz | |
www.ereading.cz | |
www.databazeknih.cz |
Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.
Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.
Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..