Pondělí, 14.4.2025
Ostatní volný časVolný čas

Bezpečná banka – Pharming

Bezpečná banka - PharmingMiniseriál Bezpečná banka, který jsme si pro vás připravili a jehož cílem je vzdělávat a poskytovat užitečné informace v oblastech bezpečného používání internetu, internetového bankovnictví nebo platebních karet, pokračuje vysvětlením dalšího z pojmů, které jsou používány internetovými piráty k získání přístupových hesel či PIN kódu vašich karet.

 

Pod pojmem pharming (někdy překládáno do češtiny jako farmaření) rozumíme využití speciálních počítačových programů, které uživatele přesměrují na stránky, které vypadají jako stránky banky, ale ve skutečnosti jsou pouze jejich napodobeninou. Takové stránky jsou obvykle k nerozeznání od skutečných stránek banky a ani zkušení uživatelé často nepoznají rozdíl.Na těchto podvodných stránkách je pak klient požádán o zadání svých přihlašovacích hesel. Pokud tak učiní, internetoví kriminálníci se mohou kdykoliv přihlásit do jeho internetového bankovnictví a nepozorovaně převést peníze na jiný účet.

Jak takové podezřelé stránky poznat? 

* Internetové bankovnictví se chová nestandardně. 
* Klient je požádán o zadání údajů, které běžně k přihlášování nepotřebuje. 

Co dělat, pokud máte podezření, že jste se stali obětí pharmingu? 

* Okamžitě se odhlaste z internetového bankovnictví. 
* Neprodleně kontaktujte vaši banku, zablokujte si služby jako například internetové bankovnictví či platební kartu a požádejte o vygenerování nových přihlašovacích údajů.
* V internetovém bankovnictví si můžete s okamžitou platností změnit PIN ke své debetní a kreditní kartě.
* Upozorněte na tuto aktivitu vaši banku.

Pharming

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.