Neděle, 8.9.2024
Ostatní volný časVolný čas

Až tři čtvrtiny Čechů mají úspory na běžném účtu. Proč a jak správně spořit?

Podle průzkumů má nejvíce Čechů své úspory uložené na běžném účtu. Tam se ale peníze nijak nezhodnocují, a navíc lákají k utrácení. Víte, jak správně spořit? A proč byste si vůbec měli odkládat nějaké úspory? 

Proč neukládat peníze na běžný účet?

Měsíčně si nejvíce lidí spoří jen několik sto korun. V řádech tisíců pak jdou procenta níž. Navíc si mnozí spoří na běžném účtu, což není zrovna chytrý způsob spoření. Proč? Na běžném účtu se vám peníze nijak nezhodnocují, případně jen minimálně, obvykle ve výši desetin procenta. Navíc, peníze uložené na běžném účtu mnohem častěji svádějí k nákupům věcí, které nezbytně nepotřebujete.

Jak správně spořit?

Už jsme si řekli, že nechávat si úspory na běžném účtu je tak trochu jako mít je doma pod matrací. Raději si vyberte takové spoření, kde své peníze zhodnotíte.

Spořicí účet

Nejlépe uděláte, když své peníze vložíte na spořicí účet. Peníze se vám na něm budou zhodnocovat určitým ročním úrokem. Velkou výhodou spořicích účtů je to, že si peníze můžete kdykoliv vybrat a nemusíte čekat na uplynutí potřebné doby, jako tomu je u termínovaných vkladů. Úroková sazba spořicích účtů se pohybuje někde mezi 1 až 2 procenty, přičemž si nemusíte spořit pravidelně. To, jak si to nastavíte, je na vás. Můžete si například posílat měsíčně část výplaty nebo jednorázově podle své aktuální situace.

Termínovaný vklad

Další možností je termínovaný vklad. Zde počítejte s tím, že peníze nebudete mít kdykoliv k dispozici. Termínované vklady se dělí na krátkodobé (7 dní až 12 měsíců), střednědobé (dva až čtyři roky) a dlouhodobé (pět a vice let), podle toho, jak dlouho na nich chcete mít peníze uložené. Po tuto dobu se k penězům bez zaplacení poplatku nedostanete. Ten banka určuje jako procento z částky, kterou si chcete vybrat. Peníze vkládáte na termínovaný vklad jednorázově a úroková sazba se pohybuje ve stejné výši jako u spořicích účtů.

Investice

Pokud chcete opravdu vydělat a nebojíte se trochu riskovat, své peníze investujte. V tomto případě však musíte počítat i s rizikem ztráty. Zkusit můžete investici do fondů, dluhopisů nebo akcií. Nechoďte do toho ale po hlavě, nejdříve si o daném způsobu investování něco nastudujte a poraďte se s finančním nebo investičním poradcem.

 

prasátko spoření

 

Proč byste vůbec měli spořit?

Spořit můžete na bydlení, na školu, na horší časy, ale i na stáří. Pro nikoho není odkládání úspor zbytečné, nikdy totiž nevíte, kdy budete potřebovat peníze na vyřešení nenadálé situace jako je porucha domácího spotřebiče, auta nebo vytopeného bytu. Na co všechno se vyplatí šetřit?

Na bydlení

Kdo by nechtěl bydlet ve vlastním? Při dnešní situaci na trhu, kdy se ceny nemovitostí pohybují opravdu vysoko a jen málokdo tak na vlastní bydlení dosáhne, je spoření často jedinou možností. Mít rezervu se vám navíc hodí i v případě, že už bydlíte. Získáte tak jistotu a nebudete se bát nenadálých výdajů. Díky naspořeným penězům si v případě potřeby za několik let můžete dopřát i rozsáhlejší rekonstrukci.

Na cestování

Rádi byste procestovali svět, ale nemáte na to dostatek peněz? Návštěva nových zemí a měst se dokáže pěkně prodražit. Spořte si pravidelně alespoň pár stovek korun a po dosažení určité částky si splňte své sny.

Pro děti

Spořit peníze pro děti je vždy dobrý nápad. Můžete jim spořit na školu nebo na dětskou výbavu, na svatbu, zkrátka na cokoliv. Je dobré je již od začátku finančně zajistit a usnadnit jim jejich osamostatnění.

Na stáří

Důchody nejsou nijak vysoké a náklady na život stále stoupají. Založte si penzijní spoření a spořte na důchod ideálně již od první výplaty. Až nastane čas jít do důchodu, nebudete se bát, že nemáte dostatek peněz na svůj životní standard i ve stáří.

Na nenadálé výdaje

Nikdy nevíte, co se může stát. Samozřejmě, nikdo nechce myslet na nejhorší, ale je dobré být připraven i na to. Vytvořte si rezervu a nenadálé výdaje vás nezaskočí. Porouchala se vám pračka, přišli jste náhle o práci nebo jste dlouhodobě nemocní? Mít dostatečně naspořeno vám pomůže tyto situace zvládnout.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.