Čtvrtek, 24.4.2025
Volný časZdraví a životní styl

Autolékárnička SORUDO

LékárničkaDlouho očekávaná novinka je zde. Agentura Sorudo připravila  pro vás autolékárničku podle jejich představ, plnou vybavení, které má smysl.

Proč nestačí “běžná lékárnička”? Vždyť ji má v autě každý. Na otázky odpovídal Vlasta Polach.

 

Musíme začít tím, co dělá lékárničku lékárničkou – obsahem. Vybavení nebývá bohužel na takové úrovní, jakou bychom ji potřebovali mít.

Další komplikací bývá sám způsob, jak je vybavení uloženo. Většinou je to plastová krabička, která nemá žádné úchyty ani madla. Představte si, že se s ní “hrabete”do kopce, abyste se vůbec k nehodě dostali, nebo že by vám dokonce vypadla na asfalt a rozletěla se na milion kousků. To by se vám s ní těžko někomu pomáhalo.
Ani umístění nebývá vhodně zvolené. Klasickou autolékárničku většina lidí vozí v kufru, takže v případě autonehody není šance na ni z pozice řidiče dosáhnout – například když je “zapasovaný” pod palubní deskou.

Problémem je i to, že řidiči běžně nemají vůbec tušení, co je součástí jejich lékárničky. Často na kurzech našich vídáme i to, že je zabalená v původním igelitovém obalu. Většina řidičů ji vozí z povinnosti, ne jako prevenci. Je pro ně běžnou výbavou kvůli policejním kontrolám a ne kvůli tomu, aby mohli pomáhat při autonehodě – a to ani nepomyslí na to, že by ji mohli potřebovat sami.

Jak jsou na tom tedy jednotlivé součásti běžné lékárničky?

Škrtidlo: Naprosto zásadní věc na zastavení krvácení. Ve starších autech (kterých je na českých silnicích většina) můžete narazit i na šílenosti typu centimetr tenký proužek gumy. Ten se při aplikaci trhá, protože byl primárně určený k odběru krve – ne k zastavení oběhu. Po novele zákona a v novějších autech již narazíte na lepší gumová škrtidla – nicméně bez tréninku a ve stresu prakticky nemáte šanci si ho nasadit sami.

škrtidlo

Resuscitační rouška / maska: Resuscitační maska byl výmysl předposlední novely silničního zákona. Hojně ho kritizovali odborníci i laická veřejnost – jako věc špatně aplikovatelnou, i málo funkční. Na kurzech se nám stávalo, že účastníci nepochopili, jakým způsobem mají masku nasadit a jak s ní pracovat (maska moc netěsní a mnoho vzduchu unikne).

rouška

Roušky se vyskytují ve velmi různé kvalitě, ale obecně jde o velmi mizerné provedení. Nejčastější jsou dva typy. První má plastový náustek, který se však často rozpadá. Může se tedy klidně stát, že při vdechu se kus plastu z roušky dostane člověku do krku , což znamená, že odstranění potom může být velmi komplikované a zdravotní stav zraněného ještě zhoršit… Další roušky mají takový “komínek”- ten však má tendenci se ucpávat, takže se rouška stává neprůchozí a vzduch prakticky nejde dovnitř. A to nemluvíme o vašem riziku infekce ze styku s jeho krví…

Nůžky: Kvalita je velmi kolísavá. Dříve se nůžky rozpadaly v ruce, když se člověk pokoušel stříhat něco pevnějšího. V těch novějších verzích už připomínají trauma-nůžky, byť jsou dělané mnohem levněji, takže je to spíše kus zohýbaného plechu. Jsou sice daleko lepší, než ty původní, nicméně bychom s nimi neradi stříhali třeba kožené boty nebo zimní bundu (pant by to nemusel vydržet).

nůžky

Obvazy: Jejich největší problém je v tom, že jsou malé. Jeden z našich kamarádů – vojenský záchranář – říká, že do tržné rány na stehně (a je jedno, jestli je od střepiny nebo plechu při autonehodě) se dá takových obvazů naházet 4– 5, aniž by bylo poznat, že tam jsou…Tlakové obvazy by se z nich při troše snahy dělat daly – to se už ale dostáváme k diskuzi, zda je to vhodné…

PVC rouška: Ta je bez větších problémů použitelná. Slouží k ošetření pneumotoraxu – “díře v hrudníku”. Dá se nahradit i obalem z obvazu (bude fungovat jako každá neprodyšná látka a lépe se to lepí).

Lepení a náplasti: To už je větší problém, protože bez kvalitního lepení PVC roušku těžko použijete. Běžně nedrží na krvi ani na chlupech. Náplasti s polštářkem použijete častěji, než věci na akutní medicínu, ale záchrana života na ní opravdu nestojí…

Šátek: Šátek je výborná, univerzálně použitelná věc. Nesmí být ovšem z netkané textilie, jak to často bývá. Takový šátek se po styku s tekutinou (včetně krve) trhá a rozpouští.

Izotermická folie: Důležitá věc prakticky u každé autonehody. Kvůli stresu, promočení krví, potem či deštěm lidé hodně rychle prochladnou. Zraněné tělo neprodukuje teplo a následky mohou být i smrtelné. (Podchlazení však může být i výhoda, protože podchlazený člověk tolik nekrvácí a i odumírání mozkových buněk je pomalejší. Nicméně při teplotě těla okolo 31° upadá zraněný do kómatu a od 21° nastává smrt podchlazením.)

V čem je tedy jiná naše lékárnička?

Ve všem 🙂 Všechno, co se nám na téhle nelíbilo, jsme se rozhodli změnit. Ať už pomocí konzultací s armádními záchranáři a odbornou veřejností, tak i s laiky, kteří absolvovali naše modelové situace v kurzech. Byly to stovky lidí, kteří nám dali představu u tom, co bývá největším kamenem úrazu …

“Vychytaná zdravotní taška”

První rozdíl je v tom, že se dá nosit nejméně třemi různými způsoby – provléknout za opasek, pověsit na karabiny, nebo samozřejmě v ruce. Důležitá věc je ta, že je určená k umístění přímo vedle řidiče. Má speciální úchyt na ruční brzdu (jejíž funkci nijak neomezuje), takže je vedle řidiče vždy, když ji potřebuje. Zip má speciální úchyty, které zajišťují možnost otevření i při zlomených prstech – s čímž musíme počítat.

lékárnička

První patro

Hned po otevření uvidíme 2 kapsy, kde je uložené to nejpodstatnější- věci na akutní medicínu. Člověka to hned navede na to, že je nutné nejdříve zastavit krvácení a resuscitovat. Čili přesně to, s čím se naučil pracovat na našich kurzech na něj “vybafne” jako první.

Škrtidlo: Máme zde velmi kvalitní gumové škrtidlo (SWAT). V základních řešeních ho používáme čistě proto, že se lékárnička může dostat do rukou i lidem, kteří neprošli naším kurzem, a proto by si nemuseli poradit s ráčnovým nebo vratidlovým škrtidlem (které by bylo ještě lepší). Tento typ je oproti běžnému gumovému škrtidlu delší, širší, z kvalitnějšího materiálu a zástava krvácení je s ním daleko snazší 

Rouška:Pokud víme, tak jsme jediní, kdo tuhle roušku běžně nabízí. My sami si ji necháváme vozit ze zahraničí. Je to rouška, která nemá mechanické části, takže se nemůže rozpadnout. Je oboustranná, je jedno, jestli ji přiložíte vertikálně nebo horizontálně, průchod vzduchu je pořád stejný.

Rukavice: Jedny rukavice jsou umístěny v kombinaci s rouškou, druhý pár je uložený samostatně.

Hemostatika: Jde o chemický přípravek, který rychle, bezpečně a bez vedlejších účinků zastaví masivní krvácení. Ideální pro aplikaci na těžko přístupných místech. Škrtidlo používáme na zastavení končetinového krvácení (kvůli rychlosti), všude kde není možné škrtidlo přiložit, používáme hemostatika. Jsou to především třísla, krk a další místa. Obsahem lékárničky je QuikClot® , 25g. Na youtube je mnoho příkladů použití hemostatik, ale upozorňujeme, že některé z nich jsou naturalistické.

V základním otevření drží lékárnička otevřená na základních dvou kapsách, takže to nesvádí k tomu, používat věci, na které ještě není ta správná chvíle.

Obvaz vz. 80: Kvalitní vojenský obvaz určený na průstřely (jeden polštářek je pevný, druhý je posuvný), což u autonehody může znamenat zranění o plech nebo větev, která prošla například skrz končetinu. Je to dobrá volba, když už je potřeba tlakový obvaz. Do určité míry je podobný izraelským nebo americkým vojenským obvazům – byť je samozřejmě o hodně starší, takže jsou jeho funkce omezené. Výhodou je cena, takže nezvyšuje cenu lékárničky.
Záleží na konkrétním uživateli lékárničky, nakolik je vůbec schopen moderní obvazy používat, a jestli v tom případě tento komponent nevymění… Na druhou stranu je vz. 80 natolik běžný , že člověk neváhá použít jich několik i při nácviku a díky tomu ho potom umí spolehlivě používat… Je to jako pořídit si pistoli s velkou drahou ráží, která je možná sice lepší na “aplikaci”, ale nemáte s ní zdaleka tolik natrénováno. To už je potom lepší koupit si “devítku” a trefit útočníka dvakrát 🙂

Druhé patro – akutní stavy a ošetřovatelství

Zde jsou věci na řešeni zdravotních stavů, které neohrožují život v řádu desítek sekund. Najdete zde ale vybavení, které snižuje následné komplikace a zvyšuje komfort zraněného.

Poranění hrudníku

Rouška PVC – viz výše.

Lepení: Lepí spolehlivě a šířka je dostatečná pro použití. Navíc jsou v lékárničce již předpřipravené nastříhané pruhy pro rychlou aplikaci…

Vybavení na popáleniny

Burnshield: Výborná věc na popáleniny I až III stupně. Okamžitě ulevuje od bolesti a podporuje hojení, dá se použít na popáleniny teplem i oděrem (typickýé pro havárii na motorce).

Izotermická folie: viz výše. Vlastní vychytávka je pružná páska na hlavu, která udrží folii na správném místě.

Vybavení na zlomeniny a vykloubeniny

Trojcípý šátek: Základ při zlomeninách, dá se s ním improvizovat asi na milion způsobů. Jednoduchý závěs vyřeší zlomeniny rukou, velmi dobře funguje i jako improvizované škrtidlo. Jsme tím zpátky u krvácení. Sice už máte jedno kvalitní škrtidlo, ale musíme brát v potaz to, že člověk má dvě ruce a dvě nohy, takže by teoreticky mohla být potřeba až 4 škrtidla. Jedno krvácení vyřeší běžné škrtidlo, druhé hemostatikum, třetí se dá zaimprovizovat šátkem – ale u čtvrtého už se to musí řešit páskem, oblečením… Musíte mít ovšem dost znalostí, abyste ho aplikovali. Pokud je ale v autě řekněme 5 lidí, teoreticky můžete potřebovat až 25 škrtidel. To už dojde i na klasickou lékárničku 🙂

Obinadlo: Zpátky ke zlomeninám a vymknutí. Fixuje končetinu nebo kloub, nouzově se dá použít i pro fixaci PVC roušky při pneumotoraxu. Možné i k zastavení krvácení u povrchových zranění.

Drobné krvácení

Náplasti a dezinfekce: Náplasti máme standardní. Desinfekci používáme polštářkovou, protože je skladnější, lépe se s ní čistí rány a je hned připravená k použití.

Užitečné “drobnosti”

Fix: Běžná lihová fixa, dá se použít na zapsání času přiložení škrtidla (nejlépe na čelo).

Trauma-nůžky: Určené k vyproštění z pásů či rozstříhání oblečení, abychom se dostali ke zranění. V této kvalitě provedení jste schopni s nimi rozstříhat i koženou botu.

Svítilna – klíčenka: Slouží k přímému osvětlení vybavení z lékárničky. Ideální je pořádná svítilna, s kterou můžete v noci hledat další raněné kolem auta (ta už se ale do lékárničky nevejde). Nám se osvědčila policejní sada od ESP. Obsahuje červený kuželový nástavec, který je na silnici dobře vidět.

Vychytávky

Trauma-nůžky, svítilna a lepení jsou připevněné šňůrkami, aby byly neustále po ruce, daly se instinktivně nahmátnout a přitom se zamezilo ztracení. Ostatní položky jsou fixovány na místě gumičkami a suchými zipy tak, aby se samovolně nepřesouvaly. Součástí je i reflexní páska, díky které ve tmě rychleji dohledáte “opuštěného” raněného. Dále je zde i volné místo pro doplnění a individuální zařazení jiných “potřebných” položek (dle našich nástavbových kurzů nebo Vašich osobních preferencí.) Všechno vybavení je navíc umístěno přehledně a na vy první pohled najdete potřebnou položku.

Předpisy

Tato lékárnička záměrně neobsahuje “povinné” vybavení. Doporučujeme proto, aby v autě byla i ona na začátku zmiňovaná běžná autolékárnička. Klidně ještě zabalená v celofánu – a to čistě kvůli silničním kontrolám. Můžete ji mít někde v kufru – policista uvidí na obalu to správné “čísílko” a nakonec možná bude i spokojenější, že se mu to bude lépe kontrolovat.

Sterilita

Sterilní prostředí se velmi přeceňuje. Proto třeba i rukavice jsou běžně balené zvlášť – takzvaně sterilně. Nikoho jako by nenapadlo, že jakmile to otevřete v nesterilním prostředí, tak to samozřejmě sterilní být přestane.Samozřejmě jde o to, aby se rána nějak nezanesla. Na to ale stačí jednoduchý obal a to, že komponenty nejsou volně ložené. A pro naše středoevropské podmínky, kdy jsou běžně dostupná antibiotika, je problém infekce samozřejmě ještě menší.

Shrnutí

Toto je základní lékárnička na laickou záchranu života. Po každém nástavbovém kurzu se dá některé vybavení doplnit či vyměnit. (Například vzduchovody, jehla na pneumotorax nebo IV sety). Nemá prakticky dobu expirace, nejblíže tomu mají hemostatika (kolem 5 let) a do té doby je dost velká pravděpodobnost, že je použijete.

Cena

Cena se zdá relativně vysoká – ale je to jen o úhlu pohledu. Obal sám o sobě by měl vydržet roky, stejně je sestavované i vybavení. Jsou to sice 2000,– za lékárničku – ale ta je plně funkční minimálně na 10 let, což znamená 200,– za rok. To je levnější, než klasická lékárnička, kterou použijete jednou a můžete ji vyhodit

Objednávky nebo dotazy posílejte na shop@sorudo.cz , rádi Vám odpoví.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.