Antimalarická profylaxe
Preventivní ochrana pomocí léků
1. Lepší špatná profylaxe než žádná. Jen málokdy jsou kmeny Pl. falciparum zcela rezistentní vůči podaným antimalarikům. I když nejsou léky podané jako prevence malárie (chemoprofylaxe) dokonale účinné, mohou oslabit průběh onemocnění a zabránit případnému úmrtí.
2. Léky, které se rychle vylučují, je lepší užívat odpoledne, protože největší riziko nákazy hrozí ve večerních hodinách. Pokud je lék požit ráno, večer je již jeho hladina nižší a může klesnout pod práh účinnosti zvláště u rezistentních kmenů.
3. Vynechání jedné tablety ve schématu profylaxe může mít za následek onemocnění. Deník či tabulka, do které se pravidelně ihned po spolknutí léku udělá záznam, značně snižuje riziko opomenutí.
4. V případě horečnatého onemocnění, kde je podezření na onemocnění malárií při selhání profylaxe, je nutné zahájit antimalarickou léčbu jiným preparátem, než který byl použit profylakticky.
Doporučení vhodné profylaxe je přísně individuální – kromě místa pobytu a rezistence plasmodií na antimalarika v dané oblasti je důležitý zdravotní stav cestovatele a eventuální užívání léků při chronických onemocněních. Při užívání antimalarik a 3 měsíce po jejich dobrání není vhodné otěhotnět. Přesné informace o výskytu a prevenci malárie v cílové destinaci podá pouze lékař.
Pohotovostní (= stand-by) terapie
V případě, kdy cestovatel neužívá léky proti malárii preventivně, je nutné při podezření na onemocnění malárií zahájit antimalarickou léčbu do 48 hodin od vzniku horečky. I po užití terapeutické dávky antimalarika a případném ústupu horečky by měl cestovatel co nejdříve vyhledat konzultaci s lékařem.
Expoziční profylaxe malárie – zabránění poštípání komáry
• použití repelentů s dostatečným množstvím účinné látky – nejčastěji se používá N-diethyl-3-methylbezamid (označovaný jako DEET). CDC doporučuje repelent DEET v 50% koncentraci (u malých dětí je doporučená maximální koncentrace 10%, vyšší koncentrace jsou u dětí toxické a 10% DEET nemusí zajistit dostatečnou ochranu proti poštípání komáry), podobný účinek má i picaridin. Repelent se aplikuje přímo na kůži, je nutné vždy postupovat podle doporučení výrobce.
• použití instekticidů – látky hubící hmyz – vhodné k impregnaci moskytiéry nebo ošetření oděvu i k ochraně obytných prostor (elektrické odpařovače)
• nošení lehkých oděvů světlých barev chránících co největší plochu kůže (dlouhé rukávy, kalhoty)
• omezení aktivit venku po západu slunce
• spánek pod dobře utěsněnou moskytiérou, nejlépe impregnovanou
• ochrana oken a dveří sítěmi