Aerodrome festival se promění v třídenní multižánrovou přehlídku zahraničních hvězd
Aerodrome Festival 2018, Panenský Týnec, 28. – 30. června 2018
Po letošním ročníku, který uvedl jak zástupce rockové tak i hip hopové a popové scény, se žánrové spektrum Aerodrome festivalu v příštím roce ještě rozšíří. Pořadatelé tímto podnikají první krok směrem k akcím zahraničního formátu, kde žánr nehraje roli a na jednom pódiu se střídají zástupci zcela odlišných hudebních stylů.
Program festivalu se proto v příštím roce rozroste do tří dnů a bude probíhat na dvou pódiích. Oproti letošním šesti účinkujícím se příznivci Aerodromu mohou v příštím roce těšit na třicet vystupujících, z nichž je v tuto chvíli známých prvních osm jmen, včetně tří ze čtyř hlavních hvězd prvního pódia a tří headlinerů druhé scény.
První scéně, která bude věnována zástupcům popu, indie, hip hopu a elektroniky, bude vévodit jedna z nejvlivnějších industriálních kapel 20. a 21. století – Nine Inch Nails a dva z nejpopulárnějších raperů současnosti – Macklemore a Wiz Khalifa. Čtvrtá hlavní hvězda bude ještě oznámena.
Příznivcům rocku, metalu a hardcoru bude věnováno druhém pódium, jehož program nabídne tak zvučná jména jako Limp Bizkit, Stone Sour, Parkway Drive, Bullet for My Valentine, Hollywood Undead a mnoho dalších ještě přibude.
Nově také festival letos opustí Prahu a přesune se na letiště v Panenském Týnci, které přináší dvě nesporné výhody – program nebude limitován vyhláškou nočního klidu a může tak probíhat až do časných ranních hodin a zároveň návštěvníkům umožní kempování v areálu festivalu.
Macklemore
Pod pseudonymem Macklemore se skrývá čtyřiatřicetiletý Američan Ben Haggerty. Ač nevyrůstal v rodině alkoholiků, na ulici nebo v chudinském ghettu, jak to bývá u raperů časté, ale naopak v láskyplném domově a svá studia zakončil bakalářským titulem, drogovému peklu a těžké závislosti na alkoholu v dospělosti beztak neunikl. Oba démony už ale dávno překonal a z tracku Drug Dealer, ve kterém na čas závislosti vzpomíná, se stal fenomén.
Do hip hopu, konkrétně skupiny Digital Underground, se Macklemore zamiloval už v šesti letech a v patnácti začal psát první texty. Po sólovém debutu The Language of My World (2005) navázal v roce 2009 spolupráci s producentem Ryanem Lewisem, se kterým v roce 2012 vydal album The Heist. Zejména díky singlu Thrift Shop, který se okamžitě po vydání vyhoupl na první příčku v hitparádě Billboard a od kterého se prodalo přes 1,3 milionů kusů, se z desky stal celosvětový hit, následně oceněný čtyřmi soškami Grammy!
O čtyři roky později hvězdný tandem Macklemore & Ryan Lewis vydal druhé studiové album s názvem This Unruly Mess I’ve Made, ze kterého pochází i platinou ověnčený singl Downtown.
Závěrem září letošního roku se Macklemorova diskografie rozrostla o jeho druhou sólovou desku Gemini, jejíž vydání předcházely singly Glorious (94 milionů zhlédnutí na YouTube) a Marmelade, kterou tamtéž zhlédlo dokonce 105 milionů diváků. Aktuální třetí videoklip Good Old Days s hostující Keshou si nenechalo zatím ujít 22 milionů Macklemorových fanoušků, kterých má jen na YouTube přes 5 milionů.
Je jedním se dvou raperů, jejichž singl dosáhl diamantového prodejního statutu. Tím druhým je samozřejmě Eminem.
Nine Inch Nails
Řekne-li se Nine Inch Nails, každý hudební fanoušek si za ně okamžitě doplní rovnítko a za něj Trenta Reznora. Zakládajícího člena a tvůrčí mozek této nejpopulárnější industriální kapely všech dob, skladatele, instrumentalisty, zpěváka a producenta, který je označován za jednoho z nejvlivnějších hudebníků 20. a 21. století.
Jeho vzor – David Bowie přirovnal umělecký význam Trenta Reznora ke kapele The Velvet Underground, Dave Grohl ho vnímá jako jednoho z nejgeniálnějších lidí, jaké kdy poznal a tak by výčet poklon, které kdy byly složeny na Reznorovu adresu, mohl pokračovat do nekonečna. Asi nejlépe ho ale vystihl legendární producent Bob Ezrin (Pink Floyd, Kiss, Peter Gabriel), který popsal Reznora jako “nefalšovaného vizionáře” a doporučil začínajícím umělcům, aby se inspirovali jeho nekompromisním přístupem k umělecké tvorbě.
Nine Inch Nails prodali od svých osmi studiových desek a tří minialb přes 20 milionů kopií, byli nominováni na třináct Grammy, z nichž dvě proměnili ve vítězství, dvakrát obdrželi cenu Kerrang!, devětkrát figurovali v seznamu nominací na MTV Awards a opakovaně aspirovali na vstup do světové rock and rollové síně slávy.
Do konce roku by měli vydat závěrečný (zatím bezejmenný) díl EP trilogie, která dosud sestává z nahrávky Not The Actual Events a Add Violence.
Před českým publikem zahrají v příštím roce popáté, zatím naposledy k nám zavítali před třemi lety.
Wiz Khalifa
Jeho alba dosáhla multiplatinových prodejů, byl nominován na Grammy i Zlatý Glóbus. Wiz Khalifa, vlastním jménem Cameron Jibril Thomaz, je jedním z nejskloňovanějších hip hopových jmen poslední dekády. Masovou popularitu si získaly především jeho hity Black and Yellow a See You Again, který vznikl pro 7. díl akčního filmu “Rychle a zběsile” jako pocta zesnulému herci Paulu Walkerovi.
Zatímco skladba Black and Yellow mu pomohla získat dvě ceny Billboard, See You Again ho katapultovala na vrchol hitparád v 95 zemích, vynesla mu tři ceny Teen Choice, jednu Critics’ Choice a dvě Billboard Awards a nominaci na tři Grammy a Zlatý Glóbus.
Absolvoval turné se Snoop Doggem, spolupracoval s plejádou hip hopových hvězd včetně Eminema, kterému hostoval ve skladbě A Drop In The Ocean.
Limp Bizkit
V pozici speciálního hosta se na Aerodrome festival po čtyřech letech vrátí americká skupina Limp Bizkit!
Čtveřice soustředěná kolem výrazného frontmana Freda Dursta i po třiadvaceti letech dokazuje, že stále patří ke špičce svého žánru a její hity jako Rollin’, My Generation, Take A Look Around, My Way nebo Break Stuff se dodnes těší takové oblibě, že není třeba koncertní program Limp Bizkit oživovat novými skladbami. Na rok 2016 sice kapela ohlásila následníka desky Gold Cobra z roku 2011 a dokonce z něj zveřejnila čtyři ukázky, ale žádnému z příznivců Limp Bizkit se dodnes ohlášenou nahrávku Stampede Of The Disco Elephants nepodařilo vypátrat. I přesto, že se Fred Durst letos nechal slyšel, že vyšla digitálně a je na internetu bežně dostupná.
Dosud ji ale nikdo neobjevil…
Stone Sour
Spolupracoval s Korn, Distrurbed, Anthrax nebo Soulfly, dnes je frontmanem dvou velmi úspěšných kapel současně – Slipknot a Stone Sour. Zdá se, že kde se “objeví” zpěvák, skladatel a po Miku Pattonovi majitel druhého největšího hlasového rozsahu (5 a půl oktávy) Corey Taylor, tam je na úspěch zaděláno.
Stone Sour prodali od svých šesti dosud vydaných alb přes čtyři miliony kopií, hned po vydání eponymního debutu v roce 2002, který jim vynesl dvě Grammy, byli označeni za nejslibnější hard rockový objev 21.století. Následovala nominace na další Grammy za singl “30/30-150″ z alba Come What(Ever) May”, které debutovalo na 1.místě v rockovém žebříčku Billboardu. Jejich monumentální dvoudílné album “House Of Gold & Bones – Part 1” a “Part 2” se v Billboardu vyhouplo do první desítky a přineslo pět hitů jako Abslute Zero, Do Me A Favour nebo Tired. Ve svém královském tažení kapela pokračuje i letos, kdy v závěru června vydala šestou studiovou nahrávku Hydrograd. Ta debutovala v přehledu Billboardu TOP 200 na osmém místě, stihla se uvést již pěti úspěšnými singly (jako Fabuless nebo aktuálním Rose Red Violet Blue) a v říjnu vyhrála v Loudwire Music Awards v kategorii Hard Rock “album roku”.
Parkway Drive
„V pražském Foru Karlín bouchaly pyroefekty, plály ohně, bicí rotovaly o 360° a z beden se valila energie, která by dokázala odstřelit desetipatrový panelák.” Tak zhodnotil časopis Fakker březnovou pražskou show Parkway Drive, která svojí výbušností plně korespondovala s nekompromisním nábojem jejich posledního alba Ire. „Tohle album je naštvané, opravdu hodně naštvané. Nejsme ten typ kapely, která předstírá, že je všechno skvělé. Je potřeba zveřejňovat i nepříjemná fakta a my se toho nebojíme,” poznamenal na adresu desky frontman kapely Winston McCall.
Parkway Drive od svého vzniku v roce 2003 do dnešního dne zdokumentovali svoji kariéru na pěti studiových deskách, jednom minialbu, dvou DVD a knize, která mapuje dekádu jejich existence. Všechna jejich poslední čtyři alba bodovala v prodejním žebříčku ARIA v první desítce, včetně výše zmíněné poslední nahravky “Ire”, která se dokonce vyhoupla až na první příčku.
Bullet For My Valentine jsou s více než pěti miliony prodaných alb považováni za nejúspěšnější britskou metalovou kapelu od dob Iron Maiden. Bullet For My Valentine – držitelé nespočtu mezinárodních ocenění koncertují od vydání jejich debutu The Poison z roku 2005 po celém světě, opakovaně vystoupili v londýnské Wembley Areně nebo dvakrát v O2 Academy Brixton. Do dnešního dne vydali pět studiových nahrávek, které byly mj. oceněny pěti Kerrang! Awards.
V těchto dnech kapela finišuje s dokončením šesté desky, kterou s nimi v Metropolis Studios natočil opět producent Carl Brown a jež by měla vyjít před létem příštího roku. Ještě před festivaly, kde skupina novinku představí, se zkraje roku rozjede na turné po Severní Americe se současnými metalovými velikány Avenged Sevenfold.
Hollywood Undead
„Numerologie je mocná. Pětka je významná číslice a pro nás je tohle významný moment”. Těmito slovy uvedli v závěru října na trh své páté studiové album američtí Hollywood Undead. Pětice muzikantů, která je charakteristická i tím, že svoji identitu skrývá nejen pod přezdívkami ale i pod maskami.
Skupina Hollywood Undead se zformovala v roce 2005 v Los Angeles a o tři roky později ohromila hudební svět směsicí rocku, hip hopu a industriálu na debutovém albu Swan Songs, které to dotáhlo až na platinovou desku. Následovala “zlatá” nahrávka American Tragedy, která se vyhoupla na 4.místo v Billboard chartu, kde si to kapela o dva roky později s třetí deskou Notes From The Underground zamířila rovnou na 2.příčku.
V roce 2015 přišel od Hollywood Undead čtvrtý “direkt”, deska Day Of The Dead se stejnojmennou skladbou, kterou si jen na Spotify streamovalo přes 21 milionů posluchačů a 17 milionů lidí ji zhlédlo na YouTube.
Jejich vystoupení, která jsou pověstná obrovskou živelností, vyprodávají sály po celém světě. Od Massachusetts a Miami přes Moskvu, Manchester až po Čechy.