92. ročník udílení Oscarů
Letošní ceny akademie slibovaly přinést mnoho změn oproti předchozím ročníkům, které byly považovány za poněkud nudné, a při více než čtyřhodinové stopáži takřka nesledovatelné. A jak se jim to povedlo?
Vše odstartovalo zveřejněním nominací. Nejvíce možností získat zlatou sošku měl letos film Joker se svými jedenácti nominacemi, který se i přes poměrně chladné přijetí médií stal naprostým kasovním trhákem. Film si vysloužil věkové omezení R (film přístupný od 18-ti let), a mezi těmito filmy se stal vůbec nejvýdělečnějším filmem všech dob, s tržbami přesahujícími 1 miliardu dolarů.
Hned v závěsu za Jokerem se zařadila hned trojice filmů, každý s deseti nominacemi. Prvním z těchto filmů je válečné drama 1917, který se pyšní naprosto výjimečným technickým zpracováním, které bylo oceněno již dvěma Zlatými glóby a sedmi cenami BAFTA. Dalším z trojice filmů je Tenkrát v Hollywoodu od legendárního režiséra Quentina Tarantina. Film je plný výjimečných herců a hereček, kteří filmu rozhodně hodně pomohli. Třetím filmem s deseti nominacemi je superdlouhý snímek Irčan od smetánky hollywoodských režisérů Martina Scorseseho. Tento film se věnuje mafiánské tématice, a jeho atmosféra strhla miliony diváků po celém světě.
Průběh samotného předávání cen byl výrazně hladší než v minulých letech. Žádné příliš dlouhé prostoje, minimum nepovedených vtipů, a na americkou show celkem málo tlačení na feministickou a politicky korektní pilu. Hlavní roli tu opravdu hrály filmy, čehož si jako častý divák amerických předávání cen velmi cením.
Film, který se nejvýrazneji zapsal při předávání 92. ročníku udílení Oskarů byl film Parazit. Ze šesti nominací proměnil hned čtyři. Odnesl si cenu za Nejlepší zahraniční film, Nejlepší původní scénář, a pak dvě z těch nejprestižnějších ocenění – Nejlepší režie a Nejlepší film. Akademie tak dala jasně najevo, že se do budoucna rozhodně bude zajímat i o zahraniční filmy.
Další úspěšný snímek letošních Oskarů byl film 1917, který ze svých deseti nominací proměnil tři – za Nejlepší vizuální efekty, Nejlepší kameru a Nejlepší zvukové efekty. Po dvou oskarech si pak odnesly tři snímky. Ford v Ferrari si odnesl ceny za Nejlepší střih a Nejlepší zvuk. Film Tenkrát v Hollywoodu si odnesl sošky za Nejlepší scénografii a za Nejlepší mužskou vedlejší roli, kterou získal Brad Pitt. Snímek Joker velmi překvapivě vyhrál v kategorii Nejlepší hudba, přičemž hudbu pro film skládala poměrně mladá islandská skladatelka Hildur Guðnadóttir, a naopak velmi očekávaně vyhrál v kategorii Nejlepší hlavní mužská role, kterou si svým fenomenálním výkonem zasloužil Joaquim Phoenix.
České želísko v ohni – krátký animovaný film Dcera od Darii Kashcheevové – bohužel v silné konkurenci musel ustoupit snímku Hair Love.