7. ročník festivalu Na jednom břehu
30. května 2009 letní kino Širák, Hradec Králové
Festival Na jednom břehu vstupuje do 7. ročníku a areál letního kina Širák v Hradci Králové znovu ožije hudbou mnoha žánrů z celého světa, co neznají hranice. “V tomhle směru patří letošní ročník mezi nejpestřejší v celé historii festivalu,” říká dramaturgyně Martina Součková, přivážející hudebníky z Brazílie, Maďarska, Mexika, Rumunska, Chorvatska, Srbska, Makedonie ale také opět z Afriky či Indie. A samozřejmě osobnosti domácí scény.
Hudebníci z Afriky, Indie, Číny nebo Jižní Ameriky uprostřed Paříže, Marseille, Bruselu, Berlína, Londýna nebo Prahy už nikoho nezaskočí. Prohudební Evropu má jejich přítomnost zásadní význam: blahodárně ji okysličují, zbavují letité letargie, vnášejí do ní nové podněty, melodie a rytmy. Rodí se “globální písně pro kulturní individualisty”. Třeba, co zpívá Anastácia Azevedo z Brazílie, žijící v Berlíně: písně zakořeněné hluboko v nepotlačitelných rytmech brazilských Indiánů, nicméně s příchutí reggae, funky, elektroniky a hip hopu.
Bez touhy stát se další balkánskou dechovkou vstoupila nedávno se strhujícím tanečním elektrodubem na scénu skupina jugoslávských emigrantů La Cherga, aby se slovy členů “pokusila nabídnout mezinárodní zvuk s Balkánskými mýty”.
Debutové album Fake No More patřilo mezi nejlepší nahrávky roku 2008 a La Cherga z Hradce Králové míří rovnou na nejprestižnější světové festivaly; speciální koncert například odehraje na největší středoevropské přehlídce world music
v německém Rudolstadtu. Podobně jako vloni se tak Martině Součkové podařilo na festival pozvat skutečně velmi žhavé želízko.
Expresivní, málo slyšitelná hudba – dokonalý taneční zabiják – slavné maďarské skupiny CimbaliBand stojí pro změnu na akustických nástrojích a nesmírně dynamickém zvuku cimbálu a akordeonu, což pro Maďarsko, ale i Balkán není zrovna běžná věc. A do toho skřípající housle, kontrabas s loutnou tambura, darbouka a hlas zpěvačky Eszter Szita.
Ganesh Anandana z jihoindického města Bangalore představuje Pokušitele bořící hranice a úplně ze všeho nejvíc Tambourine mana. Budete-li dnes totiž hledat po celém světě respektovaného hráče na rámové bubny, tamburíny nejrůznějších druhů a bubny, zazvoňte u Ganeshe. K indickým – je například mistrovským hráčem na kanjiru nebo mrudangam – postupně přidal také neapolskou tammoru, irský bodhran a vlastní vynález, Shruti Stick – kombinaci santoru (indický cimbál) a preparované elektrické kytary o dvanáctistrunách rozeznělých paličkami. Předtím si ale zapálil prsty, to jen tak pro přiblížení jak si asi Ganesh při hře počíná. Řekněme ďábelsky freestylově.
Ženský a capella kvartet Yellow Sisters vyhrál prestižní soutěž festivalu Colours of Ostrava, se značným úspěchem sjezdil celou zemi a během pražských koncertů předskakoval legendám Bobby McFerrinovi a Blind Boys Of Alabama. Na festival přiváží nový projekt Yellow Sisters and Magic Band, ve kterém čtyři ženské hlasy doprovázejí hudební z Mexika, Kanady, Gambie a České republiky.
Domácí scénu zastupují také dvě totální písničkářska zjevení: Xavier Baumaxa ( nečekaný showman, přítel kadí ženy, strašák decentních salónů a bard úchylů) s Xindlem X (kreativní básník, hip hoper, podpůrce morálního sexu a vykladač orální kocoviny, co má číslo na Boha).
HLAVNÍ STAGE:
17.OO – YELLOW SISTERS A MAGIC BAND /CZ/ – african reggae, soul, r´n b
19.OO – CIMBALI BAND /HUNGARY/ -transbalkan project
21.OO – ANASTACIA AZEVEDO a BAND /BRAZILIA – GERMANY/ – brazilian roots, jazz and funky
23.OO – LA CHERGA /AUSTRIA/ – alternative, elektroakustic, dub
2. STAGE:
18.15 – GANESH ANADAN /INDIA/ – solo percussion and voice project
20.15- XINDL X /CZ/ – hip-hop folk
22.15 – BAUMAXA /CZ/ – pseudofolk
PŘEDPRODEJ: od 1. května 2009
Více na www.najednombrehu.cz.
Foto: Martin Grulich (c) 2008