12. ročník Festivalu krátkých filmů Praha je za námi
Od 18. do 22. ledna 2017 proběhl v pražském kině Světozor a Pilotů dvanáctý ročník Festivalu krátkých filmů Praha pořádaný organizátory Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Festival uvedl v 15 sekcích přes 100 nejlepších a nejzajímavějších krátkých filmů z 30 zemí světa.
Naše redakce se na této akci zúčastnila všech bloků mezinárodní soutěže a několika dalších tématických bloků krátkých filmů. A bylo o co stát. Krátké filmy jsou často opomíjené a málo známé formy vyprávění příběhu, které ale mnohdy fungují mnohem lépe než leckteré celovečerní filmy. Zvolený styl promítání v tématických blocích fungoval více než skvostně. Pokud nás nějaký film nezaujal, netrval příliš dlouho na to, abychom se začali nudit. Naopak ty skvostné kousky v nás zůstávaly i několik dní, a my jsme se zaujetím vyhledávali další díla jejich autorů. A bez přehánění můžeme říci, že jsme na Festivalu krátkých filmů v Praze viděli díla, která svou originalitou a provedením předčila naše nejbujnější představy o kvalitní tvorbě krátkých filmů.
Mezinárodní soutěž
Do letošní mezinárodní soutěže bylo vybráno 21 filmů z 18 zemí světa, včetně České republiky. A konkurence byla opravdu silná. Nás nejvíce zaujal snímek Chasse Royal, který byl režírovaný dvojicí Romane Gueret a Lisa Akoka. Snímek vypráví o třináctileté Angelique, která žije se svými sourozenci na předměstí Valenciennes a jednoho dne jí ve škole nabídnou casting na roli ve filmu. Pokud chcete zjistit, jak se taková nabídka promítne na samotné Angelique, a jak se to promítne na jejích nejbližších, vyhledání tohoto filmu v nějakém kině se rozhodně vyplatí. Celkovým vítězem se tento snímek sice nestal, dostalo se mu ovšem zvláštního uznání poroty. Také se zde ukázalo několik filmů, které se již promítaly na světově proslulých filmových festivalech, konkrétně na festivalu v Cannes a festivalu Sundance. Několik filmů se týká také velmi citlivých témat, které sáhnou divákovi na duši. Za zmínku určitě stojí film Až uslyšíš zvonečky, který vypráví o mladíkovi, který je tzv. „Bacha“, a pro potěchu ostatních mužů tančí v dívčím kostýmu. V Afghánistánu je toto téma tabu, a proto o tomto tématu většina lidí nikdy neslyšela. A kromě takovýchto filmů se samozřejmě objevily i filmy s komediálním obsahem. Zde musíme zmínit film, který si odnesl Cenu diváků, Na červenou. Tento film pojednává o řidiči autobusu a cestujících, kteří se dostanou do patové situace, když uvíznou na křižovatce řízené vadnými semafory. Při tomto filmu v hledišti propukaly doslova výbuchy smíchu. Soutěž však vyhrál snímek V roce opice, který dokázal vtipně pojednávat o smutných věcech. I tento film se nám dostal až k srdci, takže i tento snímek vřele doporučujeme.
Další krátké filmy držely krok
Mezinárodní soutěž byla výborná, ale byl zde i další, neméně zajímavý program. O dalších filmech bychom mohli napsat knížku. Ano, až tak jsme nadšení! Proto zmíníme dva bloky filmů, které nám v mysli utkvěly nejvíce. Prvním je blok Boyz and Girlz: Ninja Thyberg. Právě Ninja Thyberg, mladá švédská režisérka, nám naservírovala vesměs humorem a sexualitou prošpikované filmy, které se dotýkaly společenských témat, které jsou blízké i nám. Například snímek Afro pojednává o rasismu, nebo snímek Hot Chicks. Ten pojednává o tom, co v dnešním světě znamená ženská krása, jakým způsobem se dnes využívá a jak na ní pohlížejí lidé krásou nedisponující. Nám se nejvíc líbil snímek Holky a kluci, beroucí si na paškál všechna klišé dnešní mladé generace, která se jsou vložená do absolutně obyčejného příběhu mladého outsidera, který se zamiluje do nejkrásnější holky na škole. To nezní samo o sobě tak skvěle. Kořením tohoto filmu je však to, že režisérka vyměnila role chlapecké za dívčí, takže chlapci chodí na nehty a holky doma hrají videohry. A to přináší neuvěřitelně vtipné momenty. O kvalitách režisérky svědčí i to, že v současnosti pracuje na celovečerní verzi jednoho ze svých krátkých filmů, který také k vidění na Festivalu krátkých filmů Praha, a to konkrétně snímku Rozkoš.
Druhý blok, který překypoval originalitou, vtipem i dojetím, je Trouble Every Day. Snímky uvedené v rámci tohoto bloku se rázem zařadily mezi nejlepší momenty festivalu. Alespoň pro nás. Zde zmíníme tři filmy, které jsou opravdu výjimečné, a nikdo by si je neměl nechat ujít. Prvním filmem je film Mrtvá srdce. Tento film se vyjímal svou romantickou linkou, a také jako jeden z mála obsahoval obstojné akční sekvence. Film má trochu zvláštní zápletku, nicméně byl skutečně dechberoucí. Dalším filmem je film s názvem 5 filmů o technologii. Ano, tušíte správně, že si bere na mušku nekalosti dnešních mladých lidí a jejich „hraček“. A upřímně, u tohoto filmu jsme „umírali“ smíchy. A jako poslední film zmíníme Madam Black. A byť trvá pouze 11 minut, jeho příběh je skvost, na který nezapomeneme do konce života. Taková moderní pohádka o tom, jak z jedné nehody může s trochou důvtipu a snahy vzniknout úžasné dobrodružství, a také láska.
Festival krátkých filmů Praha nabídl skvělý zážitek, který není určen pouze pro skalní fanoušky krátkých filmů. Tuto událost si mohl užít praktický každý, a to díky rozmanitému portfoliu nabízených snímků. My doufáme, že popularita festivalu bude i nadále stoupat, jelikož jeho výjimečnost je opravdu znatelná. Kvalitní krátké filmy jsou totiž stále poměrně málo známé, i přes jejich vysokou kvalitu.