Životem chci kráčet sama
recenze knihy Co si počít s vévodou
Téměř každá žena ve svém životě čeká na vysněného prince na bílém koni. Ženy, jež nemají a nikdy neměly žádný partnerský vztah, jsou spíše výjimkami, které potvrzují pravidlo. Dnes už se na život v manželství neklade takový důraz jako dříve, a proto je fajn, že si o dřívějších dobách můžeme přečíst aspoň v poutavých knihách, jež nám dobu dávno minulou navrátí. Jedním z takových titulů je právě i Co si počít s vévodou.
Tato kniha je prvním dílem ze série Dům pro neprovdané dámy. Těšit se můžeme na zajímavé příběhy nastiňující nejen sociální situaci panující v první polovině 19. století. Když se do knihy začteme, najdeme mnoho zajímavých rozdílů. Hlavní hrdinkou je mladičká Cat, jež je neprovdaná a po svatbě nijak netouží. Druhým neméně důležitým hrdinou je pak Marcus, jehož lidé v jeho okolí nazývají kvůli staré smutné tradici Prokletým vévodou. Dějem vás střídavě provázejí jak Cat, tak i Marcus a důležité je poznamenat, že se tyto dva pohledy úžasně doplňují a udávají dílu jistý rámec a kontext. Chcete vědět, jak to s Cat dopadne? Provdá se nakonec, nebo se nastěhuje do domu pro neprovdané dámy? Pokud chcete najít odpovědi na tyto otázky, můžete otevřít tuto poutavou knihou a jistě si ji skvěle užijete.
„Zíral na její téměř rusé vlasy, velké zelené oči plné temperamentu, inteligence a touhy. Možná si to neuvědomila, ale vsadil by se, že ho také chce – třeba jen právě teď, v tento okamžik. Žár v půvabných očích ji usvědčoval.“ (s. 36)
Sally MacKenzie, autorka knihy Co si počít s vévodou, je vcelku oblíbenou autorkou. Na svém kontě má již celkem 11 knih, jež jsou primárně určeny pro romantickou duši žen. Příběhy jsou nabité láskou a v některých částech se pak romantika propojuje s erotikou. Veškeré tituly jsou velmi čtivé a pochopitelně Co si počít s vévodou, potvrzuje toto pravidlo. Pokud tedy patříte do skupiny, pro niž není romantický román žádnou překážkou, můžete se do ní s klidným svědomím pustit. Sally MacKenzie nechala prolnout dva životy lidí, kteří se do poslední chvíle neznali. Poznávání se však nebráníme, a proto si můžeme užívat skvělou, místy trošku zašmodrchanou výpravnou linii. Některým čtenářům však bohužel skákání z jedné postavy na druhou nemusí příliš vyhovovat. Pokud tedy spíše patříte k milovníkům přímočarých vyprávění. Od této knihy se však přímočarosti určitě nedočkáte. Musím však podotknout, že mě se líbilo, jakým způsobem autorka knihu zpracovala. Líbí se mi, když má příběh spád.
Ač vyprávění není tak přímočaré, jak bychom si asi přáli, můžeme očekávat přímočarost aspoň v názvu knihy. Na první pohled vás kniha upoutá krásnou červenavou barvu. Tato barva vyjadřuje vcelku přesně nádech celé knihy. Díky působivému vyobrazení svým způsobem zjistíme, co můžeme od publikace očekávat. Co se týká náplně knihy, můžeme říci, že můžeme sledovat problematiku střetu bohatství a chudoby, ale jistě odhalíme i spousty dalších, jako jsou například láska, nenávist, ale setkáváme se i se sňatkovou politiku. Román je sepsán čtivou formou. Autorčin styl se mi velice líbil a už se moc těším, až se pustím do čtení dalších knih. Když se poohlédneme po vypravěči, můžeme říci, že jsou v díle dva. Styl psaní autorky je plný neočekávaných zvratů. Co myslíte, dostane se Cat do domu pro neprovdané dívky? Já už to vím a mohu říci, že je rozuzlení neuvěřitelné.
Kniha se čte téměř sama. Střídání úhlů pohledu ji oživuje a není nijak rušivé. Nicméně musím říci, že jsem byla zaskočena tím, jak je titul upraven graficky. Jsem zvyklá na typické normostrany, od Vévody je však neočekávejte. Jeho stránky jsou zpracovány zvláštním způsobem, což může na některé čtenáře působit zvláštním dojmem. Nicméně i přesto budete mít publikaci přečtenou během chvilky. Příběh je vyprávěn na pouhých 288 stranách. Pokud se tedy řadíte ke zdatným čtenářům, vstřebáte jej během jednoho dne stráveného u vody. Román je složen z 20. kapitol, jež jsou různě dlouhé, některé jsou kraťoučké, jiné zase krapet delší, ale i tak vám bude četba svižně ubíhat. Každá z kapitol je uvedena úryvkem z deníku Isabely Dorringové, jenž svým způsobem představuje a zároveň skvěle rámuje to, co se odehraje v následujících odstavcích. Čtenář je tedy velice dobře připraven na události, jež jeho i hlavní hrdiny knihy potkají.
Kniha Co si počít s vévodou vyšla v originálu (What to Do with a Duke) v roce 2015. U nás se o její vydání postaralo nakladatelství Ikar, a to v roce 2017. Jak jsem již poznamenala v úvodním odstavci, jedná se o první díl série Dům pro neprovdané dámy. Pokud vás recenze zaujala, nebo máte rádi romány z pera Sally MacKenzie a rádi byste si tento historický román s romantickou zápletkou přečetli, můžete si jej pořídit zde.
Když jsem si knihu vybírala, nahlédla jsem do oficiální anotace, jež mě překvapila. Řekla jsem si, že bych si ji ráda přečetla, avšak na druhou stranu jsem se velice bála toho, abych nakonec nebyla zklamaná. To se naštěstí nestalo a já jsem spokojená, ba spíše bych mohla říci, že jsem přímo nadšená. Anotace totiž přesně vystihla ráz celé knihy. Na první pohled si můžete říci, že je to obyčejné romantické vyprávění, ale mohu z vlastní zkušenosti říci, že má náboj a velkou přidanou hodnotu, protože v ní dochází k prolnutí více žánrů, jež byste v běžném romantickém díle neočekávali. Je však důležité podotknout, že v díle nechybí ani obrovská nálož citů, emocí, vzdoru a spousty dalších. Mnoho z nich odhalíte na první pohled, jiné naopak až při zpětném zamyšlení. Osobně jsem si třeba uvědomila až později, že se v příběhu můžete setkat i s velkým množstvím intrik, některé jsou však opravdu velice dobře ukryté a vy se k nim musíte přes pomyslnou pevnou slupku dostat. Zároveň v ní najdete několik dobrodružných, ale i zábavných okamžiků. Při čtení se tedy nebudete v žádném případě nudit.
Je velice důležité říci, že se určitě budete soustředit jen a jen na příběh, toto zaručují dva prolínající se úhly pohledu, jež nahlíží úplně stejné události. Vyznačují se však naprostou odlišností. Toto odlišení je zaručeno zejména naprosto jinými charaktery obou postav.
Autorka svoje dílo vystavěla na chronologických základech, jež propojila s paralelami, které můžeme sledovat zejména na přechodu dvou kapitol. V této části se střídají většinou úhly pohledu hlavních postav, jelikož však obě postavy vyprávějí svůj příběh postupně tak, jak se odehrál, nedá se mluvit v případě této publikace o retrospektivní kompozici. Ta je téměř úplně potlačena. Přechody mezi jednotlivými kapitolami plynulost vyprávění trošku přibrzďují. To však není nijak na závadu, čtenáři si tak četbu užijí mnohem více, než kdyby byl přímočarý.
Celá kniha je odvyprávěna v objektivní er-formě. Ta je oživena velkým množstvím dialogů mezi jednotlivými postavami, jež se postarají o malé zrychlení a oživení děje. Nicméně je zajímavé sledovat i množství popisů, ať už těch situačních, nebo místních. Neobejdeme se však ani bez charakteristik postav, jež jsou velice barvité a výstižné. Krásně si tedy představíme vše, co je v díle popsáno. Z tohoto můžeme usuzovat o opravdové kvalitě autorčiny tvorby.
Jak je z předchozích řádků zřejmé, s titulem jsem naprosto spokojená a velice mile překvapená. Moje subjektivní hodnocení tudíž nemůže být jiné než pozitivní. Užila jsem si zajímavé chvíle, pobavila jsem se, odpočala jsem si, mohu tedy konstatovat, že pro mě splnila vše, co od tohoto typu literatury očekávám a co by plnit měla. Líbilo se mi, jak byla pojata problematika sociální hierarchie, touhy po moci a dalších podobných faktů, jež byly pro dobu 19. století charakteristické. Zpracování děje je vcelku přehledné a čtenář se tak může vcelku snadno v příběhu orientovat i přesto, že jsou do sebe zapojené hned dva úhly pohledu. S podobnými knihami jsem se již setkala, ale nebyly zpracovány tak přehledně, jako je to u této. Vyzdvihnout však musím zpracování typografické a jazykové. Stylistika i gramatika jsou na vysoké úrovni, nerušily mě tudíž téměř žádné chyby. Stejně tomu je i s typografií. Tyto faktory pak pozitivně působí i četbu samotnou, je tedy možné konstatovat, že příběhu nebylo překladem ublíženo. Román oplývá čtivostí a lehkostí, k interpretaci čtenář nepotřebuje téměř žádné znalosti či zkušenosti. Použitý jazyk je blízký všem čtenářům, neobjevují se cizí výrazy, nikdo tudíž při četbě nebude tápat.
Román zaujme dozajista každou ženu, jež miluje nevšední romantické příběhy. Věřím tomu, že si četbu užijete plnými doušky a bude se vám líbit. U mě vyhrála na plné čáře a vysloužila si plný počet bodů a vřelá doporučení. Rozhodně si to zaslouží, protože stojí za to.
Název knihy: Co si počít s vévodou
Autorka: Sally MacKenzie
Překlad: Renáta Tetřevová
Žánr: Literatura světová, Pro ženy, Historie
Datum vydání: 2017
Počet stran: 288
Nakladatelství: IKAR
Formát: 133 × 207
EAN: 9788024933788
ISBN: 978-80-249-3378-8
E-shop : http://www.Bux.cz
Databáze knih: www.databazeknih.cz
Ikar je orientován především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.
Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.