Zachráním Tvůj život a Ty…
recenze knihy
Virginia Baily – Jednou časně zrána
Velice zajímavá kniha, která vás zavede do nacistické Itálie, v níž se odehrává základní linie příběhu. Bez této dějové linky by nemohla vzniknout ta druhá, která se odehrává asi o 30 let později a v níž vystupuje dcera jednoho z hlavních aktérů.
Příběh je sledován hned z několika úhlů pohledu a každá z postav má v příběhu co říci. V této knize se potkáte na vcelku malém počtu stran s tematizací druhé světové války, s tematikou židovství, ale také budeme řešit vcelku obyčejná témata, jako jsou život, nemoci, láska, ale pochopitelně i spoustu dalších.
Příběh je velice silný a občas budete při jeho čtení vrtět hlavou nad tím, jak se něco podobného mohlo stát. Příběh je oživen mnoha zvraty a musím říci, že tato kniha vás jistě chytne za srdce a bude vás bavit. Začtěte se do tohoto poutavého příběhu a věřte tomu, že se vám zaryje svou dojemností hluboko pod kůži. Užijte si hned několik životních příběhů, které autorka vložila do jednoho díla.
Kniha, kterou bych vám ráda v této recenzi představila, vyšla v originále (Early One Morning) v roce 2015. U nás se překladu dočkává v roce 2016 a knihu vydal Knižní klub. Pokud se vám recenze zalíbí a budete si chtít přečíst tento neskutečně dojemný a napínavý román, můžete si jej pořídit zde.
Kniha mě při výběru nadchla již poutavou anotací. Téma druhé světové války a židovství, ač je velice smutné, se stalo mým oblíbeným. Tento příběh nabízí obě témata v jednom, a ještě ke všemu jsou zajímavě zpracovaná. Obálka mě také oslovila, můžeme na ní vidět mladou ženu s chlapcem, kteří kráčí opuštěnou uličkou zády k objektivu fotografa. Před kým asi utíkají a kdo vůbec jsou? A co ten název, který na obálce bije do očí? Jednou časně zrána… O čem to vypovídá. Stačí knihu otevřít a během krátké chvilky najdete odpovědi úplně na všechny své otázky. Dozvíte se, kdo je ona žena, kdo je ten malý chlapec, jenž vedle ní cupitá, ale také to, co se JEDNOU ČASNĚ ZRÁNA přihodilo. Celý román má pouhých 304 stran, které zdatný čtenář přečte za jedno odpoledne. Až tak je tento příběh čtivý.
Příběh patří zcela oprávněně k historickým beletristickým příběhům. Přidanou hodnotou je spousta emocí, které se na stránkách nachází. Dílo je tedy tak působivé, že se často nachytáte se slzami dojetí v očích, není však ale také vyloučeno, že v některých částech budete vzteky bez sebe a jednání hlavních hrdinů nebudete rozumět. V mém případě k tomu došlu při líčení osudu malé Mary, která omylem přišla na něco, na co přijít neměla. Kvůli zjištěné informaci pak podniká takové věci, nad kterými vám zůstane rozum stát. Jelikož jsem sama studentka, tak jsem její chování nechápala dvakrát tolik. Sama si zavřela dveře k lepší budoucnosti. Ale rozhodně by se dalo vyjmenovat i spousta dalších emotivních prožitků, které však nechám úmyslně ukryty, abyste je odhalili sami.
Styl psaní autorky mi přišel velmi blízký. Kompozičně je dílo propracované do nejhlubší roviny a velice zajímavé mi přišlo to, jak autorka prolíná příběh na časové ose, ale zároveň i na té místní. Chvilku jsme v Itálii v neklidném roce 1943, chvilku jsme v Anglii v roce 1973, za chvíli se zase přenášíme do Itálie, ale tentokrát do roku 1973 a takto se to v knize prolíná neustále. Výhodou však je to, že autorka myslela na pohodlí čtenáře a ponechala vždy jednu celou kapitolu konkrétnímu období a místu, nikdy se vám nestane, že byste se v jedné kapitole setkali se dvěma různými dobami a místy. K takovýmto prolnutím dochází 26krát, protože kniha obsahuje 26 kapitol.
Jak jsem již výše zmínila, v knize se objevuje hned několik životních příběhů. Všechny tyto příběhy však mají jedno společného, toho malého chlapce na obálce. V roce 1943 je to malý zakřiknutý hoch, kterého zachrání Chiara před jistou smrtí, avšak jeho osud se pomalu posouvá do temnot. Zadlužuje se, začíná brát drogy a… Pak se pozná s jednou dívkou, zamilují se a… Najednou jsme v roce 1973, z dívky se stává dospělá žena, která vychovává svou dospívající dceru a další dvě malé děti. Maria (dcera dívky) je zároveň dcerou toho chlapce a zde se pomalu začíná propojovat celý příběh.
Celý děj je odvyprávěn v er-formě, která je obohacena velkým množstvím dialogů mezi postavami. Nebere se ohled na vyprávěcí linie, bez rozdílu jsou obě odvyprávěny právě er-formou. Zajímavé je, že se nakonec obě vyprávěcí linie protnou a skvěle se doplňují a fungují. Čtenáře děj zasáhne svou jemností, která kontrastuje s tematikou smutné doby druhé světové války, a zároveň vás dostane do kolen i svou emotivností. Můžeme zde sledovat i psychologickou linii, kde se dozvíme spoustu zajímavých informací. Pochopíme, proč některé děti mají zábrany mluvit před cizími lidmi, ale i spoustu dalších věcí. Příběh je silně psychologizován proto, aby si čtenář odnesl co největší požitek z četby tohoto díla.
Kompozičně je příběh vcelku složitý, ale tato složitost je potírána právě již zmiňovanými přechody mezi jednotlivými kapitolami. Můžeme se setkat jak s chronologií, tak s retrospektivou, ale i paralelou. Chronologie vévodí celému příběhu, protože jsou jednotlivé kapitoly vyprávěny postupně tak, jak se odehrály. Paralelu pak spatřujeme v jednotlivých přechodech mezi kapitolami, ale jen mezi těmi, které se odehrávají ve stejné době, jen se mění místo (Itálie vs. Británie). S retrospektivou je to složitější. Objevují se nejen vzpomínky, ale za retrospektivní můžeme částečně považovat i kapitoly odehrávající se v roce 1943 v Itálii.
Moje subjektivní hodnocení je pozitivní. Četbu tohoto románu jsem si užila plnými doušky a musím říci, že mě oslovil tak, že jsem jej začala číst znovu. Chvilkami jsem měla v očích slzy, chvilkami ve mně bouchaly saze vzteku nad jednáním některých postav, ale i přesto jsem si užila plejádu barvitě vylíčených příběhů tryskajících množstvím emocí. Můj čtenářský zážitek byl nevšední a rozhodně mohu z vlastní zkušenosti tuto knihu doporučit, protože vás chytne za srdce určitě také. Užijte si toto skvěle napsané dílo, které vás okouzlí. Na první stránce se vás chytne velice pevně a dokud knihu nedočtete, nepustí se vás. Jelikož mám v oblibě romány zabývající se tematizací druhé světové války, užila jsem si to a rozhodně jsem nebyla příběhem zklamaná. Na první dobrou splnil veškerá má očekávání, a dokonce je i předčil.
Za úžasně odvedenou práci musím autorku pochválit, protože zpracování takovéhoto smutného tématu do pozitivně vyznívajícího románu určitě nebylo nic snadného. U této knihy mě však trošku zklamala jazyková stránka, protože jsem v knize objevila několik chyb. I přes tento drobný nedostatek si však ode mě kniha vysloužila krásných 100 % a budu ji vřele doporučovat dále, protože rozhodně stojí za přečtení. Příběh je určen všem milovníkům historie a milých sociálních románů. Pevně věřím v to, že i vás tato kniha osloví a poskytne vám třeba i odpovědi na některé vaše otázky.
Název knihy: JEDNOU ČASNĚ ZRÁNA
Autor: Virginia Baily
Žánr: Literatura světová, Romány, Historie
Rok vydání: 2016
Počet stran: 304
Nakladatelství: Knižní klub
EAN: 9788024254166
ISBN: 978-80-242-5416-6
E-shop: http://www.bux.cz/knihy
Databáze knih: www.DatabazeKnih.cz
Knižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.
Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.