Příroda a ekologieVolný čas

Seriál – Staré a památné stromy Chrudimska XIX. – Platany

Platany nejsou naše domácí dřeviny a díky svému celkovému vzhledu jsou vnímány jako výjimečné stromy. Rozhodně si zaslouží vlastní kapitolu. U nás jsou poměrně hojně vysazované jako okrasné do parků či na veřejná prostranstvích. Každého zaujmou svou výrazně světlou borkou, která se odlupuje v plátech a jejich kmen pak zajímavě barevně působí. Když k tomu přičteme zajímavé velké listy vybarvují se na podzim do odstínů žluté, rychlý růst, tolerance k znečištění ovzduší, i seřezávání, idol moderní doby je na světě. 

V současnosti se nejčastěji vysazuje platan javorolistý (Platanus x hispanicus), který je považován za křížence dvou druhů, euroasijského platanu východního a do Evropy přivezeného severoamerického platanu západního. Původ druhu není jistý a existují i další teorie. S jistotou víme, že na území naší republiky se poprvé objevil v roce 1835. V té době byl vysazován především v zámeckých parcích, dnes jej můžeme potkat i ve stromořadích.

V ČR je chráněno 105 památných stromů, z toho nejvíce je jich největších krajích, ve Středočeském a Jihomoravském. Pardubický kraj patří mezi Popelky, v celém kraji je vyhlášeno 8 památných stromů, až na jednu výjimku všechny najdeme na Chrudimsku. Pravděpodobně nejstarší je platan rostoucí před zámkem v Běstvině, který botanici považují za nejmohutnější platan v republice. Obvod jeho koruny je 55 metrů. Zámek byl přestavěn v první polovině 18. století a lze předpokládat, že po přestavbě následovala úprava parku. Karel Hieke ve své knize České zámecké parky a jejich dřeviny z roku 1984 uvádí, že platan rostoucí u zámku má obvod 480 cm. Při posledním měření měl platan již 590 cm. Znamená to tedy, že za 30 let platan v Běstvině narostl v obvodu o jeden metr.

 

Platan - Choltický park

 

V Luži je chráněna krátká alej platanů o počtu pěti stromů poblíž Hamzovy léčebny, která doprovází zeď bývalé jezuitské rezidence směrem k poutnímu kostelu Panny Marie na Chlumku. Nejmohutnější z platanů má obvod 360 cm. Všechny jsou zdravé, pěkně rostlé.

Poslední chráněný platan potkal každý, kdo jen Chrudimí projížděl po městském okruhu. Roste při silnici směrem na Slatiňany, na křižovatky u Penny Marketu. Chrudimský památný platan má obvod 310 cm. Byl vyhlášen v roce 2001, kdy vedle něho rostl ještě jeden, stejně velký strom. Ten nebyl vyhlášen chráněným, protože byl ve špatném zdravotním stavu, dokonce bylo navrhováno jeho pokácení. To se však nestalo, a tak nakonec strom vyvrátila větrná smršť v červnu roku 2008. Vyvrácený platan přitom zvládl zdemolovat nejen plot, ale i jedno auto. V Chrudimi však najdeme i mohutnější platan. Roste v Městském parku a jeho obvod je 360 cm. Vzhledem k tomu, že park by významně rekonstruován v roce 1903, dá se předpokládat, že tento platan byl vysazen v této době a je tedy asi 120 let starý. Pěkný platan s mohutnou korunou roste také v zámeckém parku v Cholticích. Dendrologové jej považují za nejmohutnější v ČR, protože má obvod koruny 44 metrů a v roce 2019 se konečně dočkal ochrany.

V zámeckých parcích na Chrudimsku bychom našli řadu dalších pěkných stromů, nejen platanů. Některé již byly zmíněny v předchozích dílech, ale zámecké parky si zaslouží vlastní prostor. Proto se v dalších seriálu Zámecké parky a zahrady Chrudimska vydáme na vycházku právě do nich. 

 

Platan - ČSAD Chrudim

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.