KnihyKultura

Porvi se se svým životem

Chuck Palahniuk - Klub rváčůrecenze audioknihy
Chuck Palahniuk – Klub rváčů

Rádi byste si poslechli audioknihu, jež vypráví o těžkostech prachobyčejného lidského života? Příběh vás omotá do svých tenat a nepustí do té doby, dokud se nedoposloucháte až k poslední kapitole.

Jednotlivé tracky (kapitoly) dohromady tvoří originální mozaiku složenou z lidského utrpení, touhy, lásky, zároveň také neutuchající snahy žít svůj život naplno a násilí. Když jsem si tuto audioknihu vybírala, neskutečně jsem se těšila na to, až se zaposlouchám a odhalím tajemství názvu titulu. Dlouho jsem si kladla otázku, proč se tak dílo jmenuje, ještě když jsem o něm věděla jen základní informace. Finální dojem mě nakonec velice překvapil, ale to bych hodně předbíhala. To by nebylo žádoucí. Vyprávění mě chytilo a zaujalo, líbil se mi projev obou vypravěčů, kteří dostali velký prostor k tomu, aby mohli prokázat své kvality. Při poslechu budete mít místy pocit smutku, chvilkami se rozněžníte, ale zejména vás polapí do svých pomyslných chapadel soucit. To, co vládlo příběhu této audioknihy, byla jedna zákeřná nemoc, jež se může objevit v jakékoliv části lidského těla… Jedná se o rakovinu. Z vyprávění může posluchač vycítit realitu celého vyprávění, jež je hodně hořká. Audiokniha je opravdu velice dobře zpracovaná, mohu vám ji vřele doporučit, rozhodně nebudete zklamáni.

Příběhem vás provede mladistvý hlas jednoho z vypravěčů, druhý vypravěč se věnuje vdechnutím života do autorova doslovu. Oba vypravěči si mohli pohrávat a pracovat se svými hlasy, příběh jim k tomu dával velký prostor. Prostřednictvím obou hlasů vám bude umožněno vžít se do vyprávění.

Knižní předloha této audioknihy vyšla v originálu Fight Club v roce 1996. U nás titul vyšel hned v několika vydání, úplně první je to z roku 2000 od nakladatelství Volvox Globator, nejnovější vydání knihy je z roku 2015 a postaralo se o něj nakladatelství Odeon. Audiokniha vychází na počátku roku 2017 u vydavatelství OneHotBook. V případě, že vás recenze chytne za srdce a budete si chtít toto nevšední vyprávění poslechnout také, můžete si jej pořídit zde. Jak jsem poznamenala již v předchozím odstavci, v celé audioknize zaznamenáte dva příjemné hlasy. V hlavní dějové linii můžete zaznamenat hlas Ivana Luptáka. Tohoto mladého herce můžete znát například z filmu Anglické jahody, pohádky Micimutr a v neposlední řadě ze seriálů Vraždy v kruhu a V. I. P. vraždy. Hlas Ladislava Freje pak zaznamenáte v poslední stopě, jež je věnována doslovu autora. Tento herec si zahrál v řadě seriálů, jmenovat můžeme například Nemocnici na kraji města, Malý pitaval z velkého města a Kriminálku anděl. Svůj hlas propůjčil i inspektoru Barnabymu ze seriálu Vraždy v Midsomeru.

Obálka a název

Audiokniha Klub rváčů mě zaujal zejména svým názvem, dlouho jsem si kladla otázku, co si pod názvem představit, po poslechu této audioknihy jsem vše pochopila. Klub rváčů zde totiž paradoxně paralelně označuje hned několik faktů, některé pouze metaforicky, jiné přímo a já byla mile překvapena kolik se v příběhu objevuje problémů, jež člověk nemůže jen tak spláchnout do odpadu. Přesně tuto myšlenku zachycuje i obálka audioknihy, zahlédnout na ní můžeme velkou červenou cedulku s nápisem Klub rváčů, jež se nevejde do umyvadlového odpadu. Jméno autora a interpretů je na obálce vyvedeno nerušivým dojmem v šedé barvě. Obálka a název tedy krásně vystihují náladu a téma celé audioknihy.

Hlasy vypravěčů

Audiokniha mě, co se týče interpretace, zaujala. Líbilo se mi, že oba vypravěči měli udělen určitý úsek vyprávění a nijak se nemíchali hlasy. Příběh je vyprávěn mladým energickým hlasem, v němž se skrývá fůra emocí. Myslím si, že se Ivanu Luptákovi na audioknize pracovalo velice dobře, což jsem vycítila z výsledku. Do vyprávění se mohl krásně položit, vložit do děje spoustu svých pocitů a hrát si tak se svým sametovým hlasem, jeho část se mi líbila a moje uši si ji náležitě užívali. Trošku horší dojem jsem měla z poslední stopy, kde byl připraven doslov autora, ten ledacos, co se v ději odehrálo vysvětloval, ale bohužel mi nesedla forma, jakou to bylo podáno, za to však nemůže Ladislav Frej. Doslov mi přišel takový zvláštní. Ale teď už dost o obsahu, na to bude místo v následujících odstavcích. Vrátím se zpět k interpretaci a hlasu Ladislava Freje. Ač na mě doslov jako takový nepůsobil moc dobře, i přesto jsem si vyprávění náležitě užila. Hlas vypravěče mě uchvátil a užila jsem si to, jak se do svého vyprávění opřel. Vdechnul mu život neskutečným způsobem. Tam, kde měla být ve vyprávění promítnuta agrese, tam se opravdu vyskytla, vypravěč se však dokázal i rozněžnit. Nakonec i přes počáteční rozpačitý postoj k doslovu, jej oceňuji a hodnotím velice pozitivně.

Rétorická stránka vyprávění je u této audioknihy velice dobrá, a proto ji hodnotím velice pozitivně. U obou vypravěčů bylo zřejmé, že se do svých rolí dokázali vžít, vtiskli jim potřebné charakterové rysy, emoce a dokázali vystihnout i potřebnou atmosféru příběhu. Při poslechu se pro mě vše stávalo velice reálným a hmatatelným, věřte tomu, že pokud se do poslechu pustíte, bude vaše fantazie kreslit ucelený obrázek toho, co se v příběhu právě odehrává. Musím vyzdvihnout techniku čtení. Oba vypravěči se své práce zhostili bravurně. Vyprávění je plynulé a bez jediné chybičky.

Děj audioknihy

Jak jsem již trošku napověděla v začátku příběh mě zaujal. Posluchač v něm sleduje osud lidí, kteří onemocněli rakovinou a musí se prát se svým životem. Jak tento boj dopadne a budou probíhat i jiné boje? Na tuto otázku vám odpoví právě tato audiokniha. Od příběhu jsem zprvu očekávala něco jiného a byla jsem překvapená, avšak nakonec z metaforické roviny se název projevil i do té přímé. Přeci jen, není dobře umřít bez jediného šrámu, jak se nechal slyšet hlavní hrdina. Na audioknize mě pak překvapila sociální, psychologická a erotická rovina, všem třem je věnován vcelku velký prostor, ale o tom se přesvědčíte sami na vlastní uši. Dílo se tak stává na svou dobu vcelku kontroverzním a doslov autora to jen potvrzuje. Přes toto všechno mě příběh audioknihy bavil a mile překvapil. Myslím si, že si ji v brzké době poslechnu znovu. Pevně věřím tomu, že si své posluchače určitě najde. Jistě jich nebude málo.

Příběh je odvyprávěn v 9 kapitolách, finální 10. je pak věnována doslovu autora. Jednotlivé kapitoly jsou různě dlouhé, nejkratší má 22:41 minut (doslov) a nejdelší pak 30:26 minut. Kapitoly jako takové jsou od sebe oddělovány delší hudební stopou, podkapitoly, jež se v celém příběhu vyskytují ve velkém množství jsou pak odděleny kratší znělkou. Hodnotím to velice pozitivně, protože se často stávalo, že různé podkapitoly se odehrávaly na jiném místě a v jinou dobu.

Hudební doprovod

Hudba, již je možno slyšet v tomto příběhu, mě chytla za srdce. Slyšet můžete tóny zahrané na elektrickou kytaru, jež jsou rytmické. Kytara je pak doprovázena často i bubny, jež celému poslechu dodávají patřičný šmrnc a svým způsobem dodávají audioknize jedinečný punc a charakter. Krátké znělky jsou složené pouze z několika tónů na kytaru. Největší dávku hudby plné šmrncu si užijete na počátku a na konci vyprávění, v doslovu hudba není téměř žádná. Myslím si, že by jej i narušovala a nevyzněl by tak, jak vyznít měl. Hudba dokázala při poslechu strhnout mou pozornost a fungovala velice dobře. Díky ní nedošlo k žádnému zadrhávání a nežádoucímu odtrhávání pozornosti od příběhu. Hudba příběh nádherně doprovází, obohacuje a oživuje, je pro mě pomyslným kořením celého díla, bez kterého by mi asi tolik „nechutnalo“. Poslech jsem si díky ní užila plnými doušky.

Celkové hodnocení

Osobně audioknihu shledávám za povedenou, s čímž koresponduje i moje subjektivní hodnocení, jež je ryze pozitivní. Audiokniha si mě získala na svou stranu již od první vteřiny a od svého prvního tónu. Vyprávění jsem si náramně užívala až do samého konce. Příběh i jeho interpretace mě naprosto dostala a já si tak díky úžasným výkonům obou vypravěčů z poslechu odnesla úžasný a nezapomenutelný posluchačský zážitek. Jsem ráda, že jsem si dílo poslechla coby audioknihu, protože si myslím, že toto je jedno z mála děl, které by mě v papírové podobě neoslovilo tolik, jako si mě získalo v audio verzi. Velkou zásluhu na tom nesou výborní vypravěči, kteří svou interpretaci příběh pozvedají na vyšší level a dodávají mu patřičný „drajv“. Za výborné a bezchybné zpracování a brilantní výkony obou vypravěčů knihu hodnotím krásnými 100 % a k tomu vřelá doporučení. Audiokniha i všichni její tvůrci si toto pozitivní hodnocení zaslouží.

Audioknihu bych ráda doporučila všem, kteří si rádi přečtou knihy ze života, nevadí jim trocha smutku a kontroverznosti. Věřte tomu, že si tuto audioknihu užijete plnými doušky. Stojí to za to. 

Hodnocení: 100 % 

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/chuck-palahniuk-klub-rvacu-cte-ivan-luptak-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

První pravidlo klubu rváčů: Nikdy nemluvit o klubu rváčů!
Druhé pravidlo klubu rváčů: Nikdy nemluvit o klubu rváčů!? …

Stačí tři týdny beze spánku, aby se všechno změnilo v jeden veliký mimotělní zážitek. Doktor povídá: „Nespavost je jen symptom něčeho většího. Naslouchejte vlastnímu tělu.“

Lidi se mě pořád ptají, jestli znám Tylera Durdena.

S Tylerem jsem začal bydlet proto, že většina aerolinek má takovou firemní strategii, co se vibrujících zavazadel týče. Tyler povídá, jasně, můžu se k němu nastěhovat, ale budu pro něj muset něco udělat: „Chci, abys mě praštil tak silně, jak dokážeš.“

Většina lidí je v klubu rváčů kvůli něčemu, čeho se bojí tolik, že se s tím nechtějí poprat. Po pár rvačkách je ten strach o dost menší.

Tohle je tvůj život – a končí, minutu po minutě končí. Když se tomu dá dost času, klesne u každého šance na přežití k nule.

Audioknižní podoba kultovního románu, který získal celosvětovou proslulost také díky stejnojmenné filmové adaptaci režiséra Davida Finchera (1999).

 

Chuck Palahniuk - Klub rváčů 

 

Autor:

Chuck Palahniuk (*1962)

Americký spisovatel se věnuje kontroverzním tématům na pozadí současné americké společnosti. Jeho romány byly zprvu nakladateli odmítány jako příliš temné a depresivní, brzy se ale staly kultovními. Pro jeho dílo je typický i velmi cynický smysl pro humor. Za jeho nejvýznamnější počin bývá považována jeho prvotina Klub rváčů, zfilmovaná v roce 1999 režisérem Davidem Fincherem. Česky vyšly v nakladatelství Odeon také jeho romány Program pro přeživší (2002), Zalknutí (2003), Ukolébavka (2005), Deník (2006), Strašidla (2007), Snuff (2009), Neviditelné nestvůry (2010), Pygmej (2010), Prokletí (2012), Zatracení (2014), Tvé překrásné já (2015). Klub rváčů se dočkal i druhého dílu, který však zatím vznikl pouze jako komiks (v češtině vychází 3. října 2016 v Nakladatelství Crew).


Účinkující:


Ivan Lupták (* 1986)

Vystudoval DAMU, ve studentském divadle Disk hrál v absolventském představení Kazimír a Karolína (Öden von Horváth, 2010). Ve Viole účinkoval v pořadu Staročeské vánoční hry. Na konci čtvrtého ročníku DAMU v roce 2010 přijal nabídku stát se členem hereckého souboru Divadla Na zábradlí. Jeho filmovým debutem byla hlavní role ve filmu Anglické jahody (2008), hrál v televizním filmu Villa Faber (2011), v pohádce Micimutr (2011) a v seriálech jako Vraždy v kruhu (2015) nebo V.I.P. vraždy (2016).

 

Ladislav Frej (* 1941)

 

Český herec se divadlu věnoval ochotnicky již od mládí, kromě toho také hrál na housle a zpíval ve sboru brněnské Janáčkovy opery. Po absolutoriu brněnské JAMU začínal na satirické scéně Divadla Večerní Brno, poté působil ve Východočeském divadle v Pardubicích, odkud přešel do Státního divadla v Ostravě. Od roku 1970 trvale působí v Praze, kde nejprve hrál v Divadle S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou), poté následovala Městská divadla pražská a Divadlo na Vinohradech (1987 – 1994). Čtyři roky hrál i v pražském Národním divadle, odkud se ale roku 1998 vrátil do Divadla na Vinohradech. Televizní diváci si jej pamatují z mnohých seriálů (Nemocnice na kraji města, Malý pitaval z velkého města, Kriminálka Anděl…), hojně se věnuje i dabingu; jeho hlasem promlouvá např. inspektor Barnaby ve Vraždách v Midsomeru.

 

Název:                  KLUB RVÁČŮ
Chuck Palahniuk - Klub rváčůAutor:                    Chuck Palahniuk
Interpret:               Ivan Lupták, Ladislav Frej

Délka:                   4 hodiny a 31 minut

Katalogové č.:     AK109
EAN:                     8594169481098

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/chuck-palahniuk-klub-rvacu-cte-ivan-luptak-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

  Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)