Na vrcholu
recenze audioknihy Josef Rakoncaj, Miloň Jasanský – K2 / 8611 m
Chcete si užít výstup na osmitisícovku krůček po krůčku a bez toho, abyste museli jít ven, brodit se sněhem a mrznout? Zajímá vás, jak účastníci expedic prožívají odloučení od rodiny a možné potíže při postupu k vrcholu? Pokud vás toto přitahuje, tato audiokniha nesmí uniknout vašim uším.
Knižní předloha této audioknihy vyšla v roce 1994 v nakladatelství Magnet-Press. Audioknihu vydává v roce 2015 vydavatelství Tebenas.cz. V případě zájmu o tento nevšední zážitek si můžete audioknihu pořídit zde: http://www.tebenas.cz/katalog/k2. Narátorem se stal český herec Miroslav Táborský. Tohoto českého herce můžete znát například z pohádek Tři bratři a Lotrando a Zubejda, dále hrál ve filmech Kolja, Bobule a spoustě dalších. Jeho hlas je sametový a velice dobře se poslouchá. Myslím si, že je naprosto ideální právě pro tento druh příběhů. Mohu tedy s čistým svědomím říci, že si poslech audia užijete.
Obálka a název:
Při výběru mě zaujal název, který korespondoval i s přebalem nosiče. Na přebalu je zasněžená osmitisícovka, která si žádá o pokoření. Tento motiv i s názvem samotným je vodítkem k tomu, kde se děj audioknihy odehrává. Přebal audioknihy i její název mě vedl k tomu, že se bude jednat o suchá fakta. A na pozadí bude fungovat nějaký rádoby příběh. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila, že tomu tak vůbec není. Věřím tomu, že i vás si tato kniha získá a její poslech si užijete.
Hlas narátora:
Hlas Miroslava Táborského vás velice mile překvapí a celý příběh podbarví. Celá audiokniha se díky vypravěčskému umění a práci s hlasem narátora velice dobře poslouchá. Abych pravdu řekla, tak jsem si při poslechu připadala, jako kdybych pod tou horou stála také a chystala se k výstupu. Až do takové míry vás narátor dokáže vtáhnout do děje. Vypravěč dokáže skvěle vystihnout náladu, ale i charakter jednotlivých postav. V audioknize je spousta zajímavých situací, které vyžadovaly specifickou práci s hlasem. Byly tam chvíle vzteku, rozčarování, úzkosti, smutku, ale také radosti, humoru apod. U tohoto vyprávění ani vypravěč nemusel měnit hlasy. Postav se zde vyskytovalo sice asi deset, ale jelikož byla audiokniha často koncipována jako vzpomínková, nevyžadovalo to po narátorovi přílišnou změnu hlasu. Dialogy jako takové zde moc neprobíhaly, vše bylo spíše odvyprávěno. Čtení samotné vypravěči nedělalo žádné potíže. Výslovnost i intonace byla výborná. Všemu bylo krásně rozumět a neshledala jsem žádné čtenářské chyby, kterých se čtenáři většinou při četbě nahlas dopouštějí. Hodnocení rétoriky je velice kladné.
Děj audioknihy:
Děj audioknihy byl chronologický, každá kapitola obsahovala popis událostí, které se horolezcům staly v daném dni. Audiokniha byla naplněna některými zvraty, které jsou při výstupech do vysokých nadmořských výšek naprosto normálními. Aktéři se zde potýkají s horskou nemocí, ale i s „ponorkou“, když se zrovna nedaří. Děj nebyl naplněn stereotypem, ba naopak je příjemně akční. Celý příběh se poslouchal velice dobře. Tato audiokniha není rozdělena do podkapitol. Jednotlivé kapitoly jsou precizně oddělovány hudebním podkladem. Dalo by se říci, že se jedná o deníkovou tvorbu. V ději si můžeme povšimnout vtipných situací. Zároveň zde je spousta situací, které působí na čtenářovu psychiku (hádky, dohady o tom, zda se dostane expedice až na vrchol apod.) Nenásilnou formou se zde posluchač seznámí se slastmi i strastmi života členů expedice. Vše je vyprávěno s nadhledem. Pokud si chcete odpočinout při poslechu něčeho zajímavého a lehce stravitelného, tato audiokniha vám přesně toto poskytne.
Jednotlivé kapitoly jsou zde celkem krátké. Trvání každé z nich se pohybuje mezi 10–15 minutami. Delší kapitoly zde nehledejte. Díky tomuto se audiokniha poslouchá téměř sama a myslím si, že vás bude hodně bavit.
Hudební doprovod:
Hudební doprovod je velice jednoduchý, celá kniha nestojí na hudbě, ale spíše na životním příběhu. Každá kapitola je jím zahájena, ale také zakončena. Některé kapitoly se jmenují dopis. Tyto kapitoly jsou podbarveny zvukem psaní na psacím stroji. Při poslechu zjistíte, že jednotlivé skladby kapitoly skvěle podbarvují a charakterizují. Hudba je velice příjemná a uklidňující. Z poslechu této audioknihy mám velice pozitivní, jedinečné a nezapomenutelné pocity.
Celkové hodnocení:
Audioknihu hodnotím velice pozitivně. Je to něco nového, co jsem ještě nikdy neposlouchala a získalo si mě to. Myslím si, že jsem si odnesla z poslechu skvělý zážitek. Při jejím poslechu jsem si prožila vše, čím prošly i postavy díla. Horolezci si získali můj respekt a hlubokou úctu za to, že i přes mnohdy velké potíže při výstupech vše dokážou. Při poslechu jsem si připadala jako Tomáš Holý ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku, když večer z rozhlasu poslouchal vyprávění o výstupu na Anapurnu.
Moje subjektivní hodnocení je dosáhlo krásných 100 %. Všem její poslech vřele doporučuji.
Název: K2 – 8611 m
Autor: Josef Rakoncaj , Miloň Jasanský
Nakladatelství: Tebenas
Rok vydání: 2015
Interpret: Miroslav Táborský
Kategorie: dobrodružné romány
Délka: 8 hodin 35 minut
Více info: http://tebenas.cz
TEBENAS – vydavatelství audioknih zaměřené především na české detektivky a archivní rozhlasové nahrávky.
U nových nahrávek klade důraz především na kvalitu zpracování bez ohledu na délku natáčení či výrobní náklady. To je umožněno stabilním a po všech stránkách kvalitně vybaveným týmem (nahrávací studio, režie, grafika…). U archivních nahrávek z produkce Českého rozhlasu půjde nejen o polozapomenuté dramatizace, ale i o perličky či neznámou tvorbu známých českých herců.