Knižní tip: My Tě zachráníme? (recenze)
recenze knihy
Rosamund Luptonová – Dokonalé ticho
Pomalu, ale jistě se přibližují dlouhé podzimní večery. Dnes vám představím knihu, která vám dozajista bude výbornou společnicí, s níž se rozhodně nudit nebudete. Ba naopak, budete napjatí od prvního písmenka až do toho posledního.
Kniha, na níž se dnes zaměříme, vyšla v originále (The Quality of Silence) v roce 2015, u nás ji pod názvem Dokonalé ticho vydává v roce 2016 nakladatelství Ikar. Knihu napsala autorka, od které jste si mohli již přečíst tituly Sestry a V plamenech. Pokud se vám recenze zalíbí a budete si ji chtít pořídit, objevíte ji na stránkách bux.cz.
Při výběru mě nejprve zaujala barevná, místy až lesklá obálka. Na obálce můžeme vidět zajímavý výjev, pod názvem knihy jdou dvě černé postavy (s nimi budeme prožívat tento napínavý příběh), tyto dvě postavy kráčí bílým sněhem vstříc modrému mrznoucímu lesu. Na knize vás ihned zaujme červený lesklý nadpis a hned po něm zlatá lesklá nálepka, jež vás informuje o tom, že tato kniha patří do Edice světový bestseller a že jí tato nálepka patří právem, o tom se přesvědčíme níže.
„Je tu MRÁZ: vzduch jako by byl z drceného skla. Naše anglická zima, to je buclatý sněhulák a výkřik „Jejda, dneska nám napadl sníh!“ Takové přívětivé kamarádské chladno. Jenomže tahle zima je drsná.“ (str. 9)
Příběhem vás budou provázet dvě sympatické hlavní postavy, a to desetiletá neslyšící Ruby a její maminka Yasmin. Další postavy spíše dokreslují atmosféru, která je velice tvrdá, stejně jako místo, do kterého je děj zasazen. Jak si dokážeme sami dobře představit, Aljaška je nehostinné místo, kam by se asi nikdo z nás nechtěl dostat. Z příběhu na mě sálal tuhý mráz.
„Mamka mi nakázala, ať panu Azizimu neříkám, kam chceme skutečně jet. Slíbila mi, že mu to brzo poví sama. Když mi tedy vyprávěl o svých stromech, povím mu na oplátku o těch svých.“ (str. 102)
Zajímavé je sledovat, jaký mají mezi sebou vztah Ruby s Yasmin, ale také to, jak se vyvíjel vztah mezi Yasmin a Mattem (jejím manželem), jenž je údajně mrtvý. Tento fakt je nosným pilířem celého děje a máme tu vykonstruovanou zápletku, při níž jsem si kladla spoustu otázek. Musím říci, že mi nedaly spát, dokud jsem nezískala odpovědi a vězte, že mnohdy jsem se hodně divila. Jelikož se jedná o thriller, vězte tomu, že se občas budete i bát. Já jsem zažívala chvilky strachu téměř pořád, celá Aljaška a její ponurý popis ve mně vyvolávaly obavy. A od přečtení této knihy si myslím, že potenciální nebezpečí může čekat za každým rohem.
„Yasmin viděla, jak se Ruby snaží potlačit hrůzu, kterou v ní snímek vzbudil, a být pravou dcerou svého otce, která na život v divočině reaguje s otevřenou myslí, a ne jako přecitlivělá slečinka z města.“ (str. 136)
Svůj pohled tentokrát otočím k tomu, jakým způsobem je kniha psána. Za sebe mohu říci, že je příběh vytvořen velice zajímavě, protože zde můžeme sledovat řadu zvláštností, s nimiž se tak často nesetkáváme. Děj je vyprávěn očima každé z hrdinek a tyto pohledy se střídají, avšak tyto části se prolínají i s pohledem třetí osoby (použití er-formy). Příběh je rozdělen do 21 kapitol a ty se dále roztřišťují na mnoho malých střípků složených právě z různých úhlů pohledu. Kompozičně se příběh pyšní vcelku složitou strukturou. Můžeme si povšimnout chronologie, ale v malém okamžiku se prolne s retrospektivou. Yasmin hodně často při své cestě vzpomíná na to, jak se s Mattem seznámili, tuto část jsem vždy považovala za tak trošku odlehčující, i když i zde mnohdy probíhalo napětí. V jednu chvíli, nebudu prozrazovat kdy, se nám objeví i paralelní kompozice, jež se postará o ozvláštnění a oživení děje, zároveň poskytne čtenáři i takové malé milé oddechnutí po tom všem napětí. Musím říci, že jsem za ni byla opravdu velice ráda.
„Zatímco Ruby hleděla do nebe, Yasmin přemýšlela o kovovém jádru Země, jež při jejím otáčení vytváří magnetické pole, které se táhne tisíce mil do vesmíru a chrání je.“ (str. 255)
Můj názor na knihu je velice pozitivní. Musím říci, že jsem snad ještě nikdy nebyla tak napjatá. Přiznávám, těšila jsem se na chvíli, až přijde očekávané rozuzlení, protože jsem chtěla najít odpověď na otázku PROČ. To se mi poštěstilo a byla jsem překvapená. Ač se to nezdá, knihou chodí smrt a já se bála společně s hlavními hrdinkami. Cestou na Aljašku mi byla zima a běhal mi mráz po zádech. Autorka si s příběhem pohrála a já si čtení užívala od prvního písmenka až do toho posledního. Pochvalu si ode mě zaslouží i paní překladatelka za skvěle odvedenou práci. Na knize neshledávám žádnou chybičku, a proto si ode mě vysloužila nádherných 100 %. Je to úžasný příběh lásky, naděje a chuti bojovat. Díky tomuto napínavému dobrodružství jsem si uvědomila, jak to mají neslyšící těžké, smekám před nimi klobouk. Jsem ráda za to, že čím dál tím více vycházejí knihy, v nichž se vyskytují handicapovaní hrdinové, kteří dokáží bojovat s nepřízní osudu. Tyto příběhy bych označila za osvětové a tuto bych zařadila hned na první příčku pomyslného žebříčku.
Knihu bych doporučila všem, kteří si rádi přečtou silný příběh plný napětí, strachu, ale třeba i lásky a naděje.
Co o knize napsala média? The Observer napsal: „Elegantní, ledově jedinečný thriller – nic podobného už letos číst nebudete.“ Daily Mail tvrdí: „Rosamund Luptonová ve vrcholné formě!“
Hodnocení: 100 %
Anotace
24. listopadu se Angličanka Yasmin s desetiletou dcerou Ruby vydají na cestu přes severní Aljašku. Pátrají po Rubyině otci Mattovi, který se při katastrofálním požáru inuitské vesnice ztratil v polární divočině. S každou další mrazivou mílí se hrouží stále hlouběji do nekonečné polární noci. A Ruby, která je od narození úplně hluchá, musí čelit temnotě, v níž se nemůže dát vést ani zrakem. Nehodlá milovaného otce opustit za žádnou cenu. Avšak zima je svírá v ledových spárech stále pevněji… a kdosi je ve tmě sleduje.
O autorce
Rosamund Lupton
Rosamund Luptonová Rosamunde Luptonová vystudovala na univerzitě v Cambridgi literaturu, a než se začala věnovat beletrii takříkajíc na plný úvazek, psala televizní scénáře a literární recenze. Její debutový román Sestra z roku 2010 (česky 2012) si ihned po vydání získal obrovskou přízeň čtenářů i kritiky a v Anglii se stal nejrychleji prodávanou prvotinou roku. Sestra se objevila na čelních místech řady knižních žebříčků včetně Top 10 anglického Amazonu za rok 2010 a dodnes se jí prodalo přes 1,5 milionu výtisků ve více než 30 jazycích po celém světě. Druhý román, nazvaný V plamenech (2011, česky 2013), byl druhým nejprodávanějším beletristickým titulem na britském Amazonu za rok 2011 a na americkém Amazonu byl nominován na Nejlepší knihu roku.
Název knihy: DOKONALÉ TICHO
Autorka: Rosamund Lupton
Originální název: The Quality of Silence
Překlad: Věra Klásková
Žánr: Literatura světová – Romány
Datum vydání: 2016
Počet stran: 344
Nakladatelství: IKAR
EAN: 9788024932064
ISBN: 978-80-249-3206-4
E-shop : http://www.Bux.cz/knihy
Databáye knih: http://www.databazeknih.cz/knihy/dokonale-ticho-291663
Ikar je orientován především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.
Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.