Miluji Tě, ale?
John Fowles
Sběratel
Neopětovaná láska, únosy, přidáme-li k těmto dvěma ingrediencím špetku psychické poruchy, máme tu skvělého Sběratele. Ano, Sběratel je název audioknihy, již bych Vám prostřednictvím této recenze ráda představila.
Knižní předloha této audioknihy vyšla již v roce 1988 v nakladatelství Odeon, poté v roce 2004 v nakladatelství Volvox Globator a poslední vydání je v nakladatelství Kniha Zlín v roce 2014. Audioknihu vydává v roce 2015 vydavatelství OneHotBook. V případě zájmu si ji můžete pořídit na www.OneHotBook.cz.
V audioknize zaslechneme dva sympatické hlasy. Jeden z nich patří Jaroslavu Pleslovi, který nás provádí téměř celým poslechem a jeho hlas se velmi dobře poslouchá. Tohoto českého herce můžeme znát například z filmů Muži v říji, Grandhotel, Čtyři slunce ad. Dámský hlas, který doplňuje vyprávění z jiného úhlu pohledu, patří české herečce Lucii Pernetové. Můžeme ji zahlédnout například ve filmech Dva na schodišti, Crash Road ad.
Obálka a název
Audio mě při výběru opět zaujalo svou obálkou, na které je vyobrazen nádherný velký modrý motýl. Tento výjev ve spojení s názvem audioknihy ve mně vyvolal pocit, že se bude jednat o životopis náruživého sběratele motýlů. Když se však zaposloucháte do nahrávky, zjistíte, že motýli i vše kolem nich je v příběhu spíše upozaděno. K poslechu mě hnala velká zvědavost, která ve mně byla vyvolána. A musím říci, že mě audiokniha velice mile překvapila, jak svým příběhem, tak i tím, jak byla brilantně namluvena, ale o tom více níže.
Hlasy narátorů
Ač je to zvláštní, vždy jsem si myslela, že mi budou vícehlasná audia vadit. U této audioknihy jsem byla vyvedena z omylu. Každý z hlasů měl v díle své místo a krásně se doplňovaly. Toto přispělo k celkovému oživení děje. Kniha se tak poslouchala téměř sama a jednotlivé minuty utíkaly, že ani nevíte jak. Mužský hlas nás sice provádí téměř 80 % procenty audia, ale krásně se poslouchá, je melodický, milý a živý. Zbylých 20 % patří dívčímu hlasu, který jsem vnímala stejně jako ten mužský, akorát že z důvodu vývoje příběhu v něm můžeme postřehnout i jistou míru zloby a vzteku. Nemůžeme se tomu však vůbec divit. Narátoři se zasloužili o to, že audiokniha byla plynulá a dobře se poslouchala.
Zaměřím-li se na čtení samotné, musím jej vyzdvihnout. Čtení je zřetelné, výslovnost správná, intonace výborná a práce s hlasy skvěle propracovaná. V průběhu celého poslechu jsem nezaznamenala žádné čtenářské chyby.
Jelikož se jedná o vyprávění situací, celý příběh je tedy krásně chronologický a nikdy nedochází k žádnému posouvání a přeskakování. Domnívám se, že narátorům se kniha četla velice dobře, což shledávám i na jejich výkonu.
Děj audioknihy
Příběh audioknihy je vyprávěn chronologicky, přesně tak, jak situace na sebe navazovaly. Celá audiokniha je velice působivým celkem, který se mi dobře poslouchal. I přesto, že jsem se zmiňovala o živosti příběhu, neočekávejte velké množství zvratů. Myslím si však, že vám i tak audio nedá spát, dokud neodhalíte, jak to vše dopadne. Pomocí oživujících prvků v hlasech narátorů nedochází k tomu, že by celé vyprávění sklouzlo do stereotypu. V některých kapitolách se občas stávalo, že bylo vyprávění narušeno hudbou. K tomuto docházelo, např. když se měnil narátor, nebo se příběh posouvá v čase trošku vpřed. Nicméně toto malé přerušení proudu myšlenek není nijak rušivé. Celý příběh mě zaujal svou formou vyprávění, objevovalo se v ní velké množství pocitů, které zákonitě vyvolají podobné pocity i v posluchači. Audioknihu vám doporučím pro chvilky odpočinku, jedná se o zajímavý a bez problémů stravitelný příběh.
Jednotlivé kapitoly nejsou nijak dlouhé, časování se pohybuje kolem 20 minut. Audiokniha nepůsobila stereotypně, občas se objevil zvrat ve vývoji, nebo zajímavá práce s hlasem narátora. Myslím si, že se vám kniha bude dobře poslouchat, protože vás nebude nutit přemýšlet nad velkým množstvím zápletek, před vámi bude stát pouze jediná, kterou nakonec rozřešíte.
Hudební doprovod
Hudba je vcelku jemná, nerušivá a zajímavá. Melodie byly živé a trošku spojené s přírodou. Když se do hudebního podkladu zaposloucháte, můžete v něm zaslechnout zpěv ptáků a další podobné příjemné zvuky, které kontrastují s celým dějem. Pocity po zaznění prvních tónů byly příjemné. Hudební doprovod je uspořádán tak, že uslyšíme melodii na počátku kapitoly, na jejím konci a občas uprostřed, když dochází k nějaké důležité změně, na kterou upozorňuje. Nicméně se mi hudba v každé kapitole zdála stejná, jsou využity dvě (maximálně tři) znělky, které se střídají podle toho, kde se nacházejí. Kapitoly jsou tak krásně orámované. Z poslechu jsem si odnesla jedinečné a trošku zvláštní pocity.
Celkové hodnocení
Audioknihu hodnotím pozitivně. Jedná se o zajímavou záležitost pro relaxaci a opět jsem si odnesla zajímavý a nevšední posluchačský zážitek. Celá audiokniha působí zajímavým dojmem a nedá vám spát, dokud nezjistíte odpověď na otázku: PROČ? Moje subjektivní hodnocení je 98 %. Celá audiokniha slibuje skvěle odvedenou práci obou narátorů, ale i celého týmu.
{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/john-fowles-sberatel-cte-jaroslav-plesl-a-lucie-pernetova-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}
Anotace:
Dny obyčejného úředníčka Fredericka Clegga prosvětluje pouze jeho sbírka motýlů a okamžiky, v nichž po cestě do práce zahlédne dívku z vyšších vrstev, krásnou studentku výtvarného umění Mirandu Greyovou. Když ale mladík vyhraje v loterii značnou finanční částku, nové okolnosti mu umožní platonické fantazie realizovat. Nezačne se však dívce dvořit, neboť cítí, že v konkurenci bohémských intelektuálů ji nemá šanci zaujmout. Místo toho ji unese a uvězní ve sklepě osamělého venkovského domu doufaje, že až jej jeho zajatkyně lépe pozná, samovolně se do něj zamiluje. Napětí je budováno na střídání dvou působivých vnitřních monologů – posluchač situaci sleduje rovněž z perspektivy oběti, která svého žalářníka intelektuálně i osobnostně převyšuje, a ve snaze získat svobodu se jím pokouší z nevýhodné pozice manipulovat. Čím dál víc si však uvědomuje, že jejich temperament, povahy, třídní původ, vzdělání i životní zkušenosti jsou naprosto nekompatibilní. A že skutečná empatie ze strany jejího únosce, který touhu vlastnit zaměňuje za náklonnost, je naprosto vyloučená. Klinicky přesná studie chování člověka a výstavba románu s paralelou k Shakespearově Bouři fascinuje nejen svou bizarní zvráceností, ale i jako alegorie dobra a zla nebo studie niterných muk a vnitřního pekla vychýlené obsese.
Autor:
John Fowles (1926 – 2005)
Britský spisovatel a esejista vystudoval univerzitu v Oxfordu, poté nastoupil jako učitel na Univerzitě v Poitiers. V roce 1951 se stal učitelem angličtiny na soukromé škole na ostrově Spetsai v Řecku; později se měla tato zkušenost stát podkladem pro jeho román Mág. V roce 1960, ačkoliv měl hotovou hrubou verzi Mága, začal Fowles pracovat na románu Sběratel. V nakladatelství Jonathan Cape byli z rukopisu nadšeni; kniha vyšla v roce 1963. Úspěch románu pro Fowlese znamenal, že mohl přestat učit a zasvětit všechen svůj čas literární kariéře. Sběratel byl roku 1965 také zfilmován (režie William Wyler). Autorovo dílo charakterizuje míchání (modernistické) tradice s (postmodernistickým) experimentem. Byl jedním z prvních autorů, kterým se podařilo skloubit intelektuálně náročnou literaturu s předními příčkami prodejnosti. Mezi jeho nejznámější díla patří kromě Sběratele také romány Mág a Francouzova milenka (obě prózy byly také zfilmovány – první adaptace se příliš nepovedla, druhá se naopak stala proslulým snímkem). Česky vyšla rovněž sbírka esejů Aristos, povídkový soubor Věž z ebenu, ambiciózní románové dílo Daniel Martin, esej Strom, literárně-filozofická hříčka Mantisa a netradiční středověký příběh s motivy sci-fi Larva.
Účinkující:
Jaroslav Plesl (* 1974)
Český divadelní, filmový a televizní herec je absolventem divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Od roku 2001 je členem souboru Dejvického divadla. Televizní diváci jej znají ze seriálu Čtvrtá hvězda nebo jako moderátora dokumentárního cyklu Štíty Království českého a filmové publikum ze snímků jako Pravidla lži, Grandhotel, Zoufalci, Muži v říji, Největší z Čechů, Čtyři slunce, Krásno, Rozkoš nebo Díra u Hanušovic.
Lucie Pernetová (* 1978)
Po absolvování Gymnázia v Mostě nastoupila jako elévka do Městského divadla v Mostě. Po šesti letech, která považuje za svou hereckou školu, dostala nabídku na angažmá v divadle ABC. Nyní je členkou souboru Městských divadel pražských a spolupracuje s Českým rozhlasem. Hostuje také v Činoherním klubu, v divadle Viola a je součástí skupiny Veselé skoky Divadla V Celetné. Zahrála si i v televizních filmech Dva na schodišti, Crash Road, Až kohout snese vejce nebo v pohádce Boháč a chudák. V seriálu Ulice ztvárnila postavu Hany Petříkové, moderuje pořad pro děti Hřiště 7 a je rovněž hlasem Tryskomyši ze Studia kamarád.
Název: SBĚRATEL
Autor: John Fowles
Interpret: Jaroslav Plesl, Lucie Pernetová
Délka: 4 hodin a 45 minuty
Katalogové č.: AK054
EAN: 8594169480541
Vydavatel: OneHotBook
E-shop: stáhnout koupit CD
{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/john-fowles-sberatel-cte-jaroslav-plesl-a-lucie-pernetova-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}
Vydavatelství OneHotBook – vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.
Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.