Knižní tip: A co to má co dělat se mnou? (recenze)
recenze knihy
A co to má co dělat se mnou?
Myslíte si, že minulost je již dávno za námi a na naši současnost a budoucnost nemá žádný vliv? Co když je tomu úplně jinak? Napadlo vás někdy, jak moc jsou někteří z nás minulostí poznamenaní? Budete se tomu divit, ale je to tak. Tato kniha vás o mém tvrzení přesvědčí. Tak pojďme spolu otevřít oči, abychom se jednou třeba sami nedivili.
Kniha, kterou bych vám ráda představila, vyšla v originále (Und was hat das mit mir zu tun?) v roce 2016. Ve stejném roce ji pro nás přeložila Viktorie Hanišová a vydalo nakladatelství Host a vzápětí kniha vychází i v elektronické podobě na Palmknihy.cz. U nás kniha získala ještě dva podtituly, které zní Zločin v březnu 1945 a Příběh mojí rodiny. Oba tak trošku prozrazují tematiku díla, ale to není vůbec na závadu.
Titul mě hned na první pohled zaujal svým názvem, ale i obrázkem na úvodní straně. Jelikož je druhá světová válka tématem, o něž se zajímám a v literatuře mě vždy dokáže dostat do kolen, řekla jsem si, že si tuto knihu musím za každou cenu přečíst. A když k tomu přidám krásnou barevnou obálku, na niž je možno vidět obraz Reinharda Kleista. Dlouho jsem si kladla otázky, co bude mít ta sympatická mladá žena s puškou a psem společného s příběhem, po chvilce čtení jsem našla odpověď a věřte tomu, že i vy ji poměrně rychle objevíte.
Toto dílo je tak čtivé, že jej budete mít přečtené během chvilky. Já si však tento dojemný příběh musela dávkovat, zejména tedy ve chvílích, kdy už se blížilo rozuzlení. Bylo to tak silné, že si to nevyžadovalo rychločtení. Zároveň musím z vlastní zkušenosti podotknout, že čím pomaleji budete číst, tím větší požitek, ale i poučení si odnesete. Tato kniha s sebou přinesla důležité poslání. Většina z nás do té doby, dokud si příběh zachycený na stránkách nepřečte, nebude hledět na druhou světovou válku jinak než jen jako na dávno minulou dobu, jež na nás nepůsobí. Tento příběh vás však přesvědčí o pravém opaku. Ukáže vám, že dějiny nejsou jen šmouhou v historii lidstva a už vůbec to není tak, že bychom na události dávno minulé měli zapomínat. Jednou se nám totiž určitě připomenou.
Na řádkách tohoto příběhu mě hodně zasáhlo to, když jsem si pak dala jedna a jedna dohromady a zjistila, že se jedná o skutečnou událost. Ba co více, zjistíte, že události zde zachycené postihly rodinu samotného autora a na dílo pak můžeme pohlížet jako na rodinnou kroniku. Autor se zde snaží o očištění rodinného jména, které bylo pošpiněno. V průběhu svého pátrání po minulosti své rodiny zjišťuje, že k tomuto došlo hned několikrát. Rodina je do současnosti poznamenána slabým mužským elementem. Proč? Přečtěte si tuto silnou výpověď a odpovězte si na své otázky.
Autorovi v průběhu pátrání po minulosti pomáhá psychoanalytik, jenž mu dá na konci tolik odpovědí, které mohou pomoci rozřešit problémy třeba i vám. Osobně jsem se při čtení často pozastavovala a kladla si otázky, zda náhodou nedělám nějaké chyby ve svém životě, jež by pak mohly poznamenat moje děti a jejich rodiny. Po přečtení této knihy vím, že minulost působí na současnost a budoucnost a to silně.
Kniha je zpracována velice zajímavým způsobem. Mile mě překvapila hned v několika ohledech. První, co bych ráda zmínila, je multižánrovost. Na počátku si povšimnete obyčejné prózy ve stylu románu. Po pár stránkách román přechází v deníkové záznamy, jež se tu vyskytují hned ve dvou vyhotoveních, jedno je z pohledu Maritty (autorova babička – šlechtična) a druhé z pohledu Agnes (Židovka). Můžeme tedy sledovat pohled na válku a válečné události jak z pohledu šlechtického rodu, tak i z pohledu Židů. Pokud si myslíte, že prolínání románových pasáží s deníkovými by už mělo stačit, jste na omylu. Do hry nám od poloviny vyprávění vstupuje další literární druh a tím je drama. Ano, objevuje se tu hned několik scénářů, a to zejména ve chvílích, kdy si autor představuje, jak se mohla některá událost odehrát.
Co se týče kompozičního uspořádání textu, ani zde nenajdete žádné lehkosti. Autor si se svým dílem velice dobře pohrál a kombinuje zde hned několik kompozičních prvků, které nechává navzájem prolínat. Takto se zde promítají chronologie, paralela a hlavně retrospektiva. Ač se vše prolíná, nemusíte mít strach, že byste se v textu ztráceli. Zkušený reportér vám v průběhu všechno vysvětluje a zároveň se s vámi na všechna místa vydává a vše popisuje. Jistě si budete říkat, jak se třeba projevuje paralela, je to jednoduché. Autor nechá nejprve odehrát událost v minulosti a pak se po jejích stopách vydává v současnosti. Jedná se tedy o paralely místní, nikoliv časové. Ty můžeme shledat v deníkových záznamech obou žen, které se střídají a zachycují stejnou dobu.
Ač na vás má slova mohou působit složitým dojmem, nemusíte se ničeho bát. Kniha vás provede svým dějem sama a vy si užijte nevšední zážitky. Nechte volně proudit své pocity a myšlenky.
Můj subjektivní názor na knihu je velice pozitivní. Autor díky ní vnesl do světa literatury něco, co tu dlouho nebylo. Podobné čtenářské zážitky jsme mohli mít snad jen z Deníku Anne Frankové a ze zpovědí lidí zavřených v koncentračních táborech. Tato kniha je originální tím, že se na minulost hledí z pohledu současníka. Takovéto knihy zde zanechávají vzpomínky na šrámy, které lidstvo získalo v průběhu historie. Jsem ráda za to, že ač je to bolestivé téma, tak se k němu stále vracíme a snažíme se zodpovědět otázky.
Za tento luxusní zážitek a přenos do minulosti patří autorovi velké díky, nádherných zasloužených 100 % hodnocení a pochopitelně vřelá doporučení. Pokud tedy patříte k milovníkům nevšedních historických románů s ponaučením, nebo pokud obdivujete deníkovou tvorbu, tato kniha vás zaručeně uchvátí. Nechte na sebe působit vzpomínky a historii.
Autor:
Sacha Batthyany (nar. 1973) vystudoval sociologii v Curychu a Madridu, poté pracoval jako redaktor v několika novinách a časopisech. V současné době vyučuje žurnalistiku ve Švýcarsku a působí jako zahraniční zpravodaj ve Washingtonu. Kniha A co to má co dělat se mnou? Zločin v březnu 1945. Příběh mojí rodiny (2016) je jeho prvotina a vychází ve dvanácti zemích.
Název knihy: A co to má co dělat se mnou?
Autor: Sacha Batthyany
Překlad: Viktorie Hanišová
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2016
Počet stran: 255
ISBN: 978-80-7491-779-0
EAN: 9788074917790
Vazba: Vázáná s přebalem
E-shop: kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
Databáze knih: www.databazeknih.cz
{source}[[div data-configid=”0/38017053″ style=”width: 610px; height: 460px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}
Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.
PalmKnihy – Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.