Becky se nám vrací
recenze knihy
Patricia Harmanová
Porodní bábou proti své vůli
S mladou zdravotní sestřičkou Becky jsme se mohli setkat již v knize Porodní bába od řeky Hope. Kniha se mně osobně velice líbila, což se projevuje i v samotné recenzi titulu.
Musím říci, že když jsem doma rozbalila balíček a objevila tento skvost, byla jsem nadšená. Do poslední chvíle jsem totiž netušila, co mi v krabici přišlo.
Po vybalení jsem si začala klást otázky, jakýpak asi druhý díl série o porodní bábě Becky bude. Předem vám prozradím, že jsem zklamaná v žádném případě nebyla a vy se máte na co těšit.
Je to skvělá jízda, která vám představí sociální, ekonomické, ale i zdravotní podmínky v 30. letech 20. století. V ději se tak odráží krach na burze, obyvatelé Ameriky pomalu začínají přicházet o práci. Do domácností se vkrádá bída a každý si musí hledět toho, aby si udržel to málo, co má. Stejný problém poskytne i samotnou Becky, která se stará ještě ke všemu o živoucí trosku svého kolegy a přítele Isaaca Bluma. Podaří se jí udržet se nad vodou? Zachrání doktora Bluma? To, a ještě mnohem více, se dočtete v tomto poutavém, strhujícím, čtivém a zajímavém románu. Kniha rozhodně stojí za přečtení. Není nic, co by v ní chybělo.
“Asi bych toho zlatého křížence neměla nazývat naším psem. Je spíše můj. To já ho krmím a pouštím dovnitř a ven z chalupy, když se potřebuje vyvenčit. Pes si však oblíbil Isaaca. Veterinář říkal, že se to někdy stává.” (s. 46)
Patricia Harmanová nám již v prvním díle o mladé zdravotní sestřičce Becky představila svůj um. Dokázala, že umí sepsat dílo, které strhne pozornost žen, ale dokonce i mužů. Ač se podle názvů obou jejích knih (Porodní bába od řeky Hope a Porodní bábou proti své vůli) mohou jevit spíše lehká četba pro ženy, není tomu úplně tak. Jak jsem již naznačila v úvodu. Na pozadí děje si můžeme povšimnout několika důležitých historických událostí, které pak gradují v ekonomické a sociální problémy. Můžeme tedy říci, že si autorka pohrála s vcelku velkým množstvím motivů a prolnula je s ožehavým tématem zrodu nového života. Musím říci, že obě díla jsou odvyprávěna skvělým a naprosto bezchybným způsobem. Myslím si, že mají velký potenciál, se vyšvihnout na přední příčky pomyslného žebříku nejoblíbenějších knih. Myslím si, že jsem si právě měla čest přečíst si jeden z dalších žhavých kandidátů na bestseller. Musím konstatovat, že již v prvním díle mě neskonale nadchnul styl autorky. Líbil se mi zvolený jazyk, jenž je živý a nijak při vyprávění nestávkuje. Tato kniha určitě osloví každou milovnici románů pro ženy s nevšední zápletkou. Určitě osloví ženy, ale najdou se v ní i muži. Vypravěčka příběhu je ryze subjektivní, tudíž má čtenář pocit sounáležitosti a zároveň si připadá, jak kdyby byl s hlavní postavou na místě a stál jí bok po boku. Vyprávění je naplněno spoustou emotivních okamžiků, zvratů či dobrodružství. S touto knihou se rozhodně nudit nebudete. Kniha rozhodně baví od samého počátku až do úplného konce.
“Určitě si spletl dům. Stojí vedle nablýskaného červeného packardu se stříbrnou okřídlenou bohyní na kapotě, který jsem minulý týden viděla ve městě, na sobě má černou uniformu a na hlavě šoférskou čepici.” (s. 76)
Celý příběh vás uhrané svým rychlým spádem. Ač se titul pyšní 440 stranami, přečtete jej vcelku rychle. Kniha se skládá z pěti částí, které jsou pojmenovány po čtyřech ročních obdobích. Jistě se vám tedy do mysli dere otázka, jak je možno, že části jsou tři. Odpověď je nasnadě, jarní období se nám zopakuje. Dobré je však také upozornit na fakt, že se kniha dále dělí na kapitoly, jichž je celkově 48 a přičíst musíme i drobnou informaci o táborech civilního sboru pro ochranu přírody. Každá z kapitol se dále dělí na podkapitoly. Každá z nich má svůj název, jenž jí udává určitý kontext a podtón.
“Zrovna se chystám zeptat Patience na porod Dannyho, jaká to pro ni byla zkušenost, když v tom prudce odbočí doleva, projede autem přes potok s hladinou vody asi třicet centimetrů vysokou a zastaví před zašlým bílým jednopatrovým statkem, který má ze strany přistavěno něco, co vypadá jako kurník.” (s. 119)
Román Porodní bábou proti své vůli vyšel v originálu (The Reluctant Midwife) v roce 2015. U nás ji vydalo v roce 2017 nakladatelství Ikar. Pokud vás recenze oslovila a rádi byste si tento poutavý příběh přečetli, můžete si knihu pořídit zde. Jistě nebudete v žádném případě zklamáni. Případně si doplníte sbírku knih skvělé americké autorky.
“Je úterý, můj první pracovní den v ošetřovně tábora White Rock, je šílené vedro a já mám jako vždycky naspěch. Pomůžu Blumovi s úpravou zevnějšku. Oholím ho, vyčistím mu zuby a nehty a zkontroluju, jestli má zapnuté kalhoty. Chci, aby vypadal hezky, protože ho bude hlídat Lilly.” (s. 182)
Kniha Porodní bábou proti své vůli si mě získala hned na první pohled. Byla to prostě láska. I když přiznávám, byla trošku ovlivněna předchozí zkušeností. Zaujala mě krásná barevná obálka, na níž i tentokrát můžeme vidět opět krásnou mladou dívku, která se obrací k domu, který stojí hned za ní. Tento dům bude mít také velké slovo v celém románu, důvod se však dozvíte na úplném konci. Pak teprve jsem si vzala k ruce i oficiální anotaci knihy a musím říci, že ta o titulu hodně vypovídá.
“Poblíž vrat stodoly stojí stará paní vedle dražitele, zavalitého chlapa se širokým obličejem, který nosí brýle a motýlka. Je elegantně oblečená, má na sobě šedý kabát s límcem ze šedé ovčí vlny. Probírají spolu dokument rozložený na starém dřevěném stole. Nad nimi na verandě domu stojí šerif Hardman a dva muži z banky v oblecích. Dražba začíná ve chvíli, kdy muž v džínové bundě přivede kozu a její dvě rozdováděná mláďata se svěšenýma ušima.” (s. 240)
Celý román mě naprosto pohltil, už jsem věděla od prvního dílu, že se nemusím bát toho, že bych se po celou dobu čtení potýkala s tématem porodu. I tentokrát je totiž Becky nešťastná z toho, že k porodu musí. Z tohoto důvodu určitě kniha sedne i mužům. Mohu říci, že každý si tam přijde na své. Knihu považuji za naprostý skvost, jenž je bravurně zpracovaný. Příběh sestává z několika kapitol, které jsou různě dlouhé a skládají se z několika částí, které mají svůj název a svým způsobem tvoří pevný rámec toho, co se v části bude dít. Vyprávění je vystaveno na pevné chronologické kompozici. Objevují se i občasné prvky retrospektivy, které můžeme najít ve vzpomínkách postav. Děj se pyšní svou přímočarostí a jednoduchostí.
“Krize je zažehnána, ale tvrdá práce teprve začíná. První noc zůstaneme my tři, Daniel, Blum a já, společně sedět u miminka a jeho matky a modlíme se za ně, jako by je to mohlo udržet naživu.” (s. 321)
Vypravěčkou této knihy je sama Becky. Můžeme tedy konstatovat, že k vyprávění je použita subjektivní ich-forma. I s tím však můžeme sledovat spoustu zajímavých dialogů, které celý děj neskutečně oživují a rozdmýchávají ve čtenáři touhu zjistit, jak to všechno vlastně skončí. V knize se objevuje i velké množství místních popisů a charakteristik postav. Toto všechno pak utváří konečný dojem a nastiňuje to atmosféru, jež v tomto díle plane. Kniha je napsána neskutečně dobře a čte se téměř sama. Mohu vám ji s klidným svědomím vřele doporučit.
“Budete dělat, co vám řeknou. Možná pro vás budou mít přichystané nějaké domácí práce. Pokud nebude co dělat, tak si prostě sedněte na bednu.” (s. 164)
Moje subjektivní hodnocení tohoto titulu je velice pozitivní. Opět jsem si užila neskutečnou jízdu. Román mě opět utvrdil v tom, že Patricia Harmanová je autorkou na správném místě. Líbily se mi jednotlivé charakteristiky, jež autor vložil svým postavám. Můžeme se tak setkat hned s několika typy jejich chování a jednání. Kniha je zpracována zdařile. Nezklamala mě ani po grafické, ani po stylistické a typografické stránce. Autorka si vás získá na svou stranou lehkostí vyprávění a následné interpretace. Uchvátí vás i použitý jazyk, jenž bude každému čtenáři dozajista blízký. Ve vyprávění objevíte spoustu okamžiků plných neočekávaných zvratů, očekávat však můžete také trošku bolesti, smutku, ale také radosti a euforie. Knihu bych vřele doporučila všem, kteří si rádi přečtou strhující romány ze života. Věřím tomu, že se vám kniha bude líbit. Titul hodnotím nádhernými 100 %, které si zaslouží. Budu jej doporučovat s radostí i dalším čtenářům. Dílo rozhodně stojí za přečtení.
Název knihy: Porodní bábou proti své vůli
Autor: Patricia Harmanová
Žánr: Literatura světová, Romány, Historie
Rok vydání: 2017
Počet stran: 440
Nakladatelství: IKAR
Formát: 133 × 207, vázaná
EAN: 9788024933306
ISBN: 978-80-249-3330-6
E-shop: http://www.bux.cz/knihy
Databáze knih: www.databazeknih.cz