Neděle, 8.9.2024
KnihyKultura

Bankéřská rodina pod drobnohledem

Ken Follett - Kolo štěstěnyrecenze knihy
Ken Follett – Kolo štěstěny

Velice zajímavý, poutavý a čtivý příběh, jenž je naplněn nejrůznějšími zvraty a odehrává se v průběhu druhé poloviny 19. století na území viktoriánské Anglie. Takto bych mohla charakterizovat knihu, již bych vám ráda prostřednictvím této recenze představila.

Titul Kolo štěstěny vyšel v originále (A dangerous fortune) již v roce 1993, u nás jej vydalo v roce 1996 nakladatelství Ikar a v roce 2016 ji vydává Knižní klub. Pokud se vám kniha zalíbí a budete si ji chtít pořídit, můžete tak učinit na stránkách bux.cz.

Abych pravdu řekla, když jsem porovnávala mezi sebou česká vydání, byla jsem docela překvapená. První zmiňovaný výtisk od Ikaru na mě působil velice jednoduše a myslím si, že by mě kniha po vizuální stránce díky obálce s nadpisem „název díla a jméno autora“ nijak nenadchla. Avšak kniha vydaná Knižním klubem je úplně jiná, líbí se mi. Obálka září barvami a vyjevenými motivy charakterizuje celé dílo. Spatřit můžeme v černé barvě vyobrazené věže typicky anglické stavby ve vrchní polovině obálky a ve spodní spatříme scénu, na níž se právě sešla krásná mladá žena se slunečníkem v ruce s mužem v klobouku, v pozadí pak můžeme vidět rezidenci, v níž se velká část příběhu bude odehrávat. Této obálce patří můj palec nahoru.

„V lese bylo ticho těch několik minut, co truchlivě rozjímal o svém osudu a říkal si, jestli skončí jako vyděděnec společnosti nebo přímo zločinec ve vězení, na cestě v železech do Austrálie nebo na šibenici.“ (s. 13)

Celý příběh je členitý a rozsáhlý. Zachycuje život tří generací jedné bankéřské rodiny. Členitost děje je zřejmá z toho, že se dělí do 4 částí. Každá zachycuje určité období života hlavních aktérů. Tyto části se pak dále dělí na kapitoly a podkapitoly číslované římskými čísly. V rámci podkapitol se přesouváme v čase, ale zároveň i po různých místech. Občas si můžete povšimnout toho, že autor též mění úhel pohledu na celý příběh. V jednu chvíli děj sledujeme očima Edwarda, v druhou chvíli pak očima Mickyho, případně i dalších postav. Celá kniha začíná prologem, jenž se odehrává v roce 1866 na území Windfielské školy, kde studují hlavní aktéři tohoto románu. Zde se odehraje něco, co je pak celý život trápí a pronásleduje. Co to je? Odhalení ponechám na vás. Dále se posouváme do období, kdy už jsou chlapci starší, první díl se odehrává v roce 1873 a sledovat v něm můžeme stav ekonomiky v Anglii, podobně tomu tak je i v druhém (1879) a třetím dílu (1890). Pochopitelně se před našimi zraky nebudou odehrávat jen ekonomické otázky týkající se krize, ale také různé intriky, romantické zápletky, ale také třeba zločiny. To vše dokázal do své knihy Ken Follett zapracovat.

Tuto knihu považuji i za velice zajímavou v tom ohledu, že autor dokázal v příběhu vypsaném na 503 stranách vyobrazit nejen ekonomickou situaci doby, o níž kniha vypráví, ale také situaci sociální. Hodně si můžeme povšimnout, jak se některé postavy chovají k těm níže postaveným, občas mě to při čtení hodně zamrzelo.

„Hugh o tom zamračeně přemýšlel. Micky věděl, že Hugh je chudý příbuzný, a podle toho se k němu choval, takže Hugh o něm těžko mohl soudit objektivně. Byl velmi pohledný a vždycky bezvadně oblečený. Připomínal Hughovi kočku, ulízanou a smyslnou, s lesklou srstí. Nebylo tak úplně v pořádku, že o sebe tolik dbá, a mezi pány se tvrdilo, že není dost mužný, ale dámám to zřejmě nevadilo. (s. 46)

Jak je z ukázek zřejmé, autor pro své vyprávění zvolil objektivní vyprávěcí er-formu. Tuto formu však obohatil o obrovské množství dialogů. Nebýt jich, kniha by působila stroze a zároveň by z ní byla cítit látka učebnice dějepisu, což rozhodně nebylo autorovým záměrem. Co se týče kompozice, občas mi přišla trošku složitější díky jednotlivým paralelám. Dalo by se říci, že v průběhu 3 kapitol se řeší jedna daná problematika, ale pozorujeme ji ze tří různých pohledů jednotlivých vyprávějících postav. Paralelami se pak prolíná chronologičnost, protože příběh je vyprávěn postupně tak, jak se odehrával. Nesmíme však opomenout na jednotlivé retrospektivní vzpomínky, jež jsou také do příběhu zabudovány.

„Když bylo po večeři a muži si zapálili doutníky, Kingo oznámil, že se bude tančit. Koberec v přijímacím salonu srolovali, byl povolán sluha, který dovedl hrát na piano polky a hned spustil.“ (s. 241)

Moje subjektivní hodnocení této knihy je velice pozitivní. Autor si dokázal pohrát nejen se svým stylem, ale i s jazykem, jenž použil. Při čtení jsem si připadala, jak když sedím s postavami u stolu a poslouchám jejich vyprávění. V této knize autor svůj projev hodně nadlehčil, tudíž se kniha četla téměř sama a užívala jsem si každého slova. Kniha mě velice mile překvapila svou náplní. Nejvíce mě potěšila svou gramatickou a stylistickou brilantností. Za toto všechno a ještě mnohem více si ode mě vysloužila nádherných 100 % a velkou pochvalu nejen pro grafika, autora, ale také pro nakladatelství za to, že se rozhodlo tuto skvělou knihu znovu vydat a dalo by se říci, že i v mnohem kvalitnějším a propracovanějším provedení.

Tento román bych doporučila pozornosti všech milovníků historických románů a čtenářům, kterým se líbí příběhy odehrávající se na území viktoriánské Anglie.

 

Název knihy:                     Kolo štěstěny
Ken Follett - Kolo štěstěnyOriginální název:              A dangerous fortune

Autor:                                  Ken Follett
Překlad:                              Vladimír Marek
Žánr:                                    Literatura světová, Romány, Historie
Rok vydání:                        2016
Počet stran:                        504
Nakladatelství:                   Knižní klub

Formát:                               135 × 208, vázaná
EAN:                                    9788024253275
ISBN:                                   978-80-242-5327-5

E-shop:                               http://www.bux.cz/knihy
                                             Bux

Databáze knih:                 www.databazeknih.cz

  


Knižní klubKnižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

 

                    EMG

Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)