Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Sobota 29. dubna 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Hudba 7. ročník festivalu Na jednom břehu

7. ročník festivalu Na jednom břehu

Email Tisk

Logo festivalu Na jednom břehu30. května 2009 letní kino Širák, Hradec Králové

Festival Na jednom břehu vstupuje do 7. ročníku a areál letního kina Širák v Hradci Králové znovu ožije hudbou mnoha žánrů z celého světa, co neznají hranice. "V tomhle směru patří letošní ročník mezi nejpestřejší v celé historii festivalu," říká dramaturgyně Martina Součková, přivážející hudebníky z Brazílie, Maďarska, Mexika, Rumunska, Chorvatska, Srbska, Makedonie ale také opět z Afriky či Indie. A samozřejmě osobnosti domácí scény.

Hudebníci z Afriky, Indie, Číny nebo Jižní Ameriky uprostřed Paříže, Marseille, Bruselu, Berlína, Londýna nebo Prahy už nikoho nezaskočí. Prohudební Evropu má jejich přítomnost zásadní význam: blahodárně ji okysličují, zbavují letité letargie, vnášejí do ní nové podněty, melodie a rytmy. Rodí se "globální písně pro kulturní individualisty". Třeba, co zpívá Anastácia Azevedo z Brazílie, žijící v Berlíně: písně zakořeněné hluboko v nepotlačitelných rytmech brazilských Indiánů, nicméně s příchutí reggae, funky, elektroniky a hip hopu.

Na jednom břehu, foto: Martin Grulich (c) 2008Bez touhy stát se další balkánskou dechovkou vstoupila nedávno se strhujícím tanečním elektrodubem na scénu skupina jugoslávských emigrantů La Cherga, aby se slovy členů "pokusila nabídnout mezinárodní zvuk s Balkánskými mýty".

Debutové album Fake No More patřilo mezi nejlepší nahrávky roku 2008 a La Cherga z Hradce Králové míří rovnou na nejprestižnější světové festivaly; speciální koncert například odehraje na největší středoevropské přehlídce world music
v německém Rudolstadtu. Podobně jako vloni se tak Martině Součkové podařilo na festival pozvat skutečně velmi žhavé želízko.

Expresivní, málo slyšitelná hudba - dokonalý taneční zabiják - slavné maďarské skupiny CimbaliBand stojí pro změnu na akustických nástrojích a nesmírně dynamickém zvuku cimbálu a akordeonu, což pro Maďarsko, ale i Balkán není zrovna běžná věc. A do toho skřípající housle, kontrabas s loutnou tambura, darbouka a hlas zpěvačky Eszter Szita.

Ganesh Anandana z jihoindického města Bangalore představuje Pokušitele bořící hranice a úplně ze všeho nejvíc Tambourine mana. Budete-li dnes totiž hledat po celém světě respektovaného hráče na rámové bubny, tamburíny nejrůznějších druhů a bubny, zazvoňte u Ganeshe. K indickým - je například mistrovským hráčem na kanjiru nebo mrudangam - postupně přidal také neapolskou tammoru, irský bodhran a vlastní vynález, Shruti Stick - kombinaci santoru (indický cimbál) a preparované elektrické kytary o dvanáctistrunách rozeznělých paličkami. Předtím si ale zapálil prsty, to jen tak pro přiblížení jak si asi Ganesh při hře počíná. Řekněme ďábelsky freestylově.Na jednom břehu, foto: Martin Grulich (c) 2008

Ženský a capella kvartet Yellow Sisters vyhrál prestižní soutěž festivalu Colours of Ostrava, se značným úspěchem sjezdil celou zemi a během pražských koncertů předskakoval legendám Bobby McFerrinovi a Blind Boys Of Alabama. Na festival přiváží nový projekt Yellow Sisters and Magic Band, ve kterém čtyři ženské hlasy doprovázejí hudební z Mexika, Kanady, Gambie a České republiky.

Domácí scénu zastupují také dvě totální písničkářska zjevení: Xavier Baumaxa ( nečekaný showman, přítel kadí ženy, strašák decentních salónů a bard úchylů) s Xindlem X (kreativní básník, hip hoper, podpůrce morálního sexu a vykladač orální kocoviny, co má číslo na Boha).

HLAVNÍ STAGE:
17.OO - YELLOW SISTERS A MAGIC BAND /CZ/ - african reggae, soul, r´n b
19.OO - CIMBALI BAND /HUNGARY/ -transbalkan project
21.OO - ANASTACIA AZEVEDO a BAND /BRAZILIA - GERMANY/ - brazilian roots, jazz and funky
23.OO - LA CHERGA /AUSTRIA/ - alternative, elektroakustic, dub

2. STAGE:
18.15 - GANESH ANADAN /INDIA/ - solo percussion and voice project
20.15- XINDL X /CZ/ - hip-hop folk
22.15 - BAUMAXA /CZ/ - pseudofolk

PŘEDPRODEJ: od 1. května 2009

Plakát festivalu Na jednom břehu 2009

 

Více na www.najednombrehu.cz.

Foto: Martin Grulich (c) 2008

 

 

Aktualizováno ( neděle, 03 květen 2009 19:29 )  


Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o ceny k závodu generací POD MÁJOVÝM NEBEM

SOUTĚŽ o vstupenky na ANIMEFEST 2017

SOUTĚŽ o kuchařku VÝVARY (Mladá Fronta)

 SOUTĚŽ o dětskou hru KOČKA KARLA

SOUTĚŽ o slevy na KYTAROVÉ KURZY PRO DOSPĚLÉ

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Slávu velkých lidí vždy měříme prostředky, kterými ji dosáhli.

ROCHEFOUCAULD


Reklama

Banner
Banner